Labai geras pasirodymas per pirminius rinkimus Konektikute, Delavere, Merilande, Pensilvanijoje ir Rod Ailande smarkiai priartintų buvusią valstybės sekretorę H.Clinton prie pergalės demokratų stovykloje, kuri būtų įspūdingas žingsnis jos pastangose tapti pirmąja JAV prezidento postą užėmusia moterimi.
„Aš dar nesu nominuota“ partijos kandidate, ji sakė per susitikimą su rinkėjais Filadelfijos, didžiausio Pensilvanijos miesto, rotušėje, kurį transliavo televizija MSNBC.
„Mums reikės išties uoliai dirbti, kol rytoj užsidarys balsavietės“, – pabrėžė H.Clinton.
D.Trumpas taip pat keliavo po valstijas, kuriose vyks šie balsavimai, intensyvindamas pastangas surinkti bent 1 237 jį palaikančių delegatų, kad būtų iškart išrinktas respublikonų kandidatu per liepą vyksiantį partijos nacionalinį suvažiavimą.
Tačiau jo varžovai Tedas Cruzas (Tedas Krusas) ir Johnas Kasichas (Džonas Keisikas) priėmė prieštaringai vertinamą sprendimą suvienyti jėgas ir sužlugdyti tuos kampanijos favorito planus. Abu pretendentai paskelbė panaudosiantys gudrybę, kuri jiems faktiškai leis atskirose valstijose varžytis su D.Trumpu, bet ne vienam su kitu.
Pagal šį netikėtą susitarimą J.Kasichas nerengs agitacinių renginių Indianoje, kuri balsuos gegužės 3-ąją, o T.Cruzas lygiai taip pat pasielgs vėliau balsuosiančioje Naujojoje Meksikoje ir Oregone. Tikimasi, kad tokiu būdu kandidatai atims pergalę iš D.Trumpo tose valstijose.
T.Cruzas pirmadienį sakė potencialiems rinkėjams Indianoje, kad šis susitarimas suteiks jiems „aiškų ir tiesioginį pasirinkimą tarp mūsų kampanijos ir Donaldo Trumpo“.
Visi Indianos siunčiami delegatai atitenka daugiausiai balsų surinkusiam pretendentui, todėl D.Trumpui, jeigu jis pralaimėtų šioje valstijoje, taptų sunkiau surinkti pergalę per balsavimą Respublikonų nacionaliniame suvažiavime garantuojantį delegatų skaičių.
„Apgailėtinas planas“
D.Trumpas širdo sužinojęs apie tą susitarimą, sakydamas, kad jo varžovai iš nevilties griebiasi strategijos, kurį jis įvardijo kaip neteisėtą bendrininkavimą.
„Žinot, jeigu slapta bendrininkaujate versle arba akcijų biržoje, jus pasodina į kalėjimą“, – D.Trumpas piktinosi lankydamasis Voriko mieste Rod Ailande.
„Tačiau politikoje – nes tai yra nesąžininga sistema, nes tai korumpuotas projektas – politikoje jums leidžiama bendrininkauti“, – pridūrė jis.
Vis dėlto tokia partnerystė „rodo, kokie jie yra silpni“, pažymėjo milijardierius nekilnojamojo turto magnatas.
„Tai rodo, kokie jie apgailėtini“, – pridūrė D.Trumpas.
J.Kasicho kampanijos štabas nurodė, kad tokiu sprendimu siekiama užtikrinti, kad liepą Klivlande vyksiantys partijos kandidato rinkimai nacionaliniame suvažiavime nebūtų iš anksto nulemti ir kad būtų galima iškelti vienijantį, o ne priešinantį kandidatą, koks esą yra D.Trumpas.
Ohajo gubernatorius tvirtino, kad jis vienintelis galėtų įveikti H.Clinton. Tačiau J.Kasicho pareiškimai taip pat bylojo, kad aljansas su T.Cruzu jau skeldėja.
„Niekada jiems nesakiau nebalsuoti už mane“ Indianoje, jis sakė žurnalistams per vakarienę Filadelfijoje.
„Jie turėtų balsuoti už mane, – pridūrė J.Kasichas. – Kokia čia problema?“
Naujausi televizijos CBS apklausos rezultatai rodo, kad D.Trumpas Indianoje yra populiariausias – jį palaikė apie 40 proc. tikėtinų respublikonų rinkėjų. Tuo tarpu T.Cruzą palankiai vertino 35 proc., o J.Kasichą – 20 procentų.
Naujieji sąjungininkai pripažino, kad jų vienintelė galimybė – užblokuoti D.Trumpui galimybę surinkti 1 237 delegatų iki partijos suvažiavimo.
Jeigu D.Trumpui to nepavyktų padaryti, kad delegatai, kurie per pirmąjį balsavimą privalės balsuoti už jo kandidatūrą, vėliau balsuojant nuo jo nusigręš, nes nebebus įpareigoti jo palaikyti.
T.Cruzui ypač sekėsi manevruoti per Respublikonų partijos suvažiavimus atskirose valstijose. Teksaso senatorius stengėsi, kad delegatais į nacionalinį suvažiavimą būtų skiriami asmenys, kurie, net jeigu būtų įpareigoti balsuoti už D.Trumpą per pirmąjį balsavimą, vėliau būtų linkę palaikyti T.Cruzą.
Partijos sunkiasvoriai, sunerimę, kad prieštaringai vertinamas D.Trumpas gali būti išrinktas kandidatu, jau seniai spaudė, kad partijos šalininkai palaikytų kurį nors vieną alternatyvų pretendentą.
Tačiau T.Cruzas partijos isteblišmentui yra beveik toks pats nepriimtinas, kaip ir D.Trumpas, o J.Kasichas atsisakė pasitraukti iš kovos, nors iki šiol tėra laimėjęs savojoje Ohajo valstijoje.
„Žmonės, jie abu turėtų pasitraukti iš lenktynių, kad mes galėtume suvienyti Respublikonų partiją“, – D.Trumpas sakė savo šalininkams Pensilvanijos mieste Vilks Baryje.
„Pasibaisėtini pavyzdžiai“
T.Cruzas, tikriausiai padrąsintas perspektyvos sustabdyti D.Trumpą, jau pradėjo ieškoti kandidato į savo viceprezidento postą.
Jo kampanijos pirmininkas Chadas Sweetas (Čadas Svitas) patvirtino naujienų televizijai CNN, kad T.Cruzas svarsto kelių potencialių viceprezidentų kandidatūras, o tarp jų „absoliučiai“ geriausias pozicijas turi verslininkė Carly Fiorina (Karli Fjorina), kuri pati siekė užimti Baltuosius rūmus.
Rinkimų metais, kurie į paviršių iškėlė rinkėjų nepasitenkinimą nusistovėjusia politika, chaotiška kova dėl partijos kandidato paskyrimo neabejotinai pakenks respublikonų galimybėms laimėti visuotinius prezidento rinkimus lapkritį.
Įnirtingos kovos jau dabar tapo didele našta partijai ir jos šalininkams.
Milijardierius Charlesas Kochas (Čarlzas Kochas), itin dosniai finansuojantis konservatyvius projektus, sekmadienį sakė televizijai ABC, kad respublikonų kandidatai yra „pasibaisėtini pavyzdžiai“, pridūręs, kad neįsivaizduoja, kaip jis galėtų juos paremti.
Daugelis respublikonų apstulbo, kai Ch.Kochas tame interviu pridūrė, kad H.Clinton „galbūt“ būtų geresnė prezidentė.
D.Trumpas laikomas turinčiu daugiausiai galimybių laimėti visose penkiose antradienį balsuosiančiose valstijose, o B.Sandersas, kurio į paprastus rinkėjus orientuota kampanija pasirodė esanti gana sėkminga atsvara triuškinamam H.Clinton veržimuisi, šįkart tikriausiai kovos dėl išlikimo.
„Stengiamės kaip įmanydami, kad tik laimėtume šį kartą“, – B.Sandersas sakė pirmadienį.
Naujausi komentarai