Pereiti į pagrindinį turinį

Ilga burlaivio „Hermione“ kelionė

2015-06-15 17:00

Birželio 5 dieną, perplaukusi Atlanto vandenyną, tiksli XVIII a. prancūzų fregatos „Hermione“ kopija pasiekė JAV krantus. Žygis skirtas priminti 235 metų istorinius ryšius tarp Prancūzijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų.


 

Atkurta: fregatos „Hermione replika. Atkurta: fregatos „Hermione replika.

Birželio 5 dieną, perplaukusi Atlanto vandenyną, tiksli XVIII a. prancūzų fregatos „Hermione“ kopija pasiekė JAV krantus. Žygis skirtas priminti 235 metų istorinius ryšius tarp Prancūzijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų.                     

Markizo desantas į Ameriką

Aristokratas ir karininkas, markizas Žilberas de Lafajetas (1757-1834) buvo vienas pirmųjų prancūzų, kurie 1777 m. išvyko į Ameriką dalyvauti nepriklausomybės kare tarp Didžiosios Britanijos ir trylikos susivienijusių kolonijų, siekiančių nusikratyti Anglijos karūnos jungo. Jis keletą metų kovėsi D. Vašingtono vadovaujamos patriotinės amerikiečių armijos eilėse, turėdamas tikslą stiprinti prancūzų-amerikiečių bendradarbiavimą ir plėsti Prancūzijos pagalbą naujos valstybės užgimimui.

Grįžęs į tėvynę, Ž. de Lafajetas įtikino Prancūzijos karalių Liudviką XVI suteikti D. Vašingtonui karinę ir finansinę paramą kovoje su britais. Tai nebuvo sunku, nes prancūzai nuo seno konkuravo su Didžiąja Britanija dėl dominavimo pasaulyje.

Gavęs karaliaus palaiminimą ir paramą, Ž. De Lafajetas 1780 m. pavasarį išplaukė į Ameriką. Kelionei buvo pasirinkta vos prieš metus pastatyta greita ir manevringa fregata „Hermione“. Tai buvo beveik 60 m ilgio ąžuolinio korpuso laivas. Trijuose jo stiebuose buvo galima iškelti daugiau kaip 2000 kv. m burių.

Prancūzų karinis laivas gabeno nemažai ginklų ir šaudmenų, kelis šimtus savanorių, pasiryžusių kovoti amerikiečių pusėje. Po 37 paras trukusios kelionės fregata „Hermione“ prisišvartavo Bostono uoste. Prancūzai perdavė D. Vašingtonui slaptą pranešimą: Prancūzija atsiųs pastiprinimą – dar 5 tūkstančius vyrų ir 5 fregatas. „Hermione“ aktyviai įsijungė į kovą su britų laivais. 1781 m. prancūzų fregata dalyvavo Jorktauno operacijoje, po kurios galutinai buvo palaužtos britų karinės pajėgos Šiaurės Amerikoje.

Pasibaigus JAV nepriklausomybės karui, „Hermione“ grįžo į Prancūziją. 1793 m. fregata užplaukė ant uolėtų seklumų ties Bretanės krantais ir nuskendo.

Istorinio reiso maršrutu

Šių metų balandžio 18 d. iš La Rošelio uosto palydėtas fejerverkais, gausybe laivų ir Prancūzijos prezidento Francois Hollande palinkėjimu sėkmės naujasis „Hermione“ išplaukė į kelionę per Šiaurės Atlantą. Jis yra kaip du vandens lašai panašus į tą fregatą, kuri pakėlė bures Prancūzijos pakrantėje prieš 235 metus.

Jūreivystės istorijos ir buriavimo entuziastų dėka XVIII a. „Hermione“ replika buvo po gabalėlį rekonstruojama 17 metų. Darbai vyko prisilaikant to amžiaus laivų statybos technologijos. Korpuso statybai panaudotas ąžuolas. Burės, kaip ir anais laikais buvo gaminamos iš lininių drobių,  takelažas iš kanapių. Patrankų muliažai pagaminti iš lengvesnių medžiagų. Neišvengta ir šiuolaikinės technikos įrengimų. Tai du varikliai ir generatorius, tiekiantis elektrą apšvietimui, šaldytuvams, jūros vandens gėlinimui, navigacijos prietaisams.

„Svajonė pastatyti istorinio laivo repliką kainavo 25 mln. eurų. Jie buvo surinkti iš dosnių rėmėjų, vietos valdžios dotacijų ir 4 milijonų žmonių, kurie aukojo lankydamiesi mūsų laivo statykloje“ – viename interviu sakė asociacijos „Hermione La Fayette“ prezidentas B. Donnelly.

Dabartine „Hermione“ išplaukė ne keli šimtai, o tik 79 žmonės. Tai įvairių profesijų jauni savanoriai iš Prancūzijos, JAV ir kitų šalių. Trečdalį įgulos sudaro merginos. Į 7500 jūrmylių (apie 13 tūkst. km) žygį per Atlantą ir atgal burlaivį „Hermione“ veda 53 metų jūrų kapitonas Yann Cariou, tarnavęs įvairiuose laivuos daugiau kaip trisdešimt metų.

Burlaivis užsuks į Jorkauno uostą. Kadaise tai buvo britų armijos atraminis punktas, kurį užėmė prancūzų savanoriai, atvykę į Ameriką su Ž. De Lafajetu. Vėliau burlaivis lankysis Filadelfijoje, Bostone, Niujorke ir kituose JAV uostuose. Liepos 4 dieną „Hermione“ įgula dalyvaus Jungtinių Amerikos Valstijų Nepriklausomybės dienos iškilmėse. Planuojama, kad rugpjūčio 10 dieną laivas jau turėtų sugrįžti į Prancūzijos uostą Brestą.

Plaukti būtina

Dar nepasibaigus šiam reisui, B. Donnelly paskelbė apie tolimesnius ilgalaikius „Hermione“ projektus. Pasak jo, puikus burlaivis negali gyventi be jūros ir jos vėjų, tad plaukti būtina. Planuojama, kad jau artimiausiais metais bus plaukiama į Mauricijaus salą Indijos vandenyne, kur kadaise lankėsi šio laivo garsusis pirmtakas. Tolesnis maršrutas – Bengalijos įlanka ir Indijos uostai.

Daugelis buriavimo entuziastų iš visų šalių svajoja nors trumpam atsidurti „Hermione“ denyje, jam skrodžiant vandenynų ir tolimų jūrų bangas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų