Kruvinas išpuolis prieš JAV konsulatą Libijoje buvo spontaniška reakcija į antiislamišką filmą, sakė JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose, kurios žodžiai prieštarauja Libijos prezidento tvirtinimui, kad užpuolikai ne vieną mėnesį rengėsi ir kruopščiai parinko datą - rugsėjo 11-osios atakų metines.
Suerzinta sparčiai išsirutuliojusios antradienio atakos, per kurią žuvo JAV ambasadorius Libijoje ir dar trys amerikiečiai, Baracko Obamos administracija praėjusią savaitę pradėjo tyrimą dėl to, ar teroristų grupuotės pasinaudojo tuo antiislamišku filmu seniai planuotai atakai įvykdyti.
Tačiau ambasadorė Susan Rice sekmadienį sakė, jog kol kas surinkti įrodymai niekaip nerodo, kad tai buvo iš anksto suplanuotas ar koordinuotas smūgis.
Pasak jos, tas protestas Bengazyje, kuris virto ataka panaudojant minosvaidžius ir granatsvaidžius, tikriausiai buvo nukopijuotas nuo demonstracijos, kuri keliomis valandomis anksčiau kilo prie JAV ambasados Kaire ir kurią išprovokavo „YouTube“ paskelbtos mėgėjiško filmo ištraukos, išjuokiančios pranašą Muhammadą.
„Atrodo, kad jį (protestą) užgrobė, pasakykime, tam tikros atskiros ekstremistų grupelės, kurios atėjo su sunkesniais ginklais“, - sakė S.Rice ir pridūrė, kad tokios ginkluotės porevoliucinėje Libijoje nesunku gauti.
Ar tie ekstremistai turi ryšių su „al Qaida“ ir kitomis teroristų grupuotėmis, dar reikia nustatyti, sakė S.Rice, kuri pažymėjo, kad FTB dar nebaigė savo tyrimo.
S.Rice pateikta įvykių versija prieštarauja tam, ką sekmadienį sakė Libijos parlamento pirmininkas ir laikinasis prezidentas Mohammedas al Megaryefas - kad, be jokios abejonės, ataka buvo suplanuota ir užprogramuota, o data - specialiai parinkta.
„Tai buvo suplanuota, neabejotinai tai buvo suplanuota užsieniečių, žmonių, kurie atvyko į šalį prieš kelis mėnesius. Ir jie šį kriminalinį aktą planavo nuo pat atvykimo“, - CBS sakė M.al Megaryefas.
Tu tarpu S.Rice sakė, kad tai nebūtų pirmas kartas, kai islamo atžvilgiu kritiški vakariečių darbai išprovokuoja spontaniškus neramumus visuose Artimuosiuose Rytuose. Ji priminė Salmano Rushdie romaną „Šėtoniškos eilės“ ir pranašo Muhammado karikatūras, kurias 2006 metais paskelbė vienas danų laikraštis.
Tačiau JAV Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Mike'as Rogersas sakė, jog dar per anksti atmesti iš anksto suplanuoto išpuolio versiją. M.Rogersas, buvęs FTB agentas, sakė, jog yra pernelyg daug sutapimų.
Respublikonų senatorius iš Arizonos Johnas McCainas, įtakingas Ginkluotųjų pajėgų komiteto narys, pridūrė: „Dauguma žmonių granatsvaidžių ir sunkiųjų ginklų į demonstraciją nesineša“.
Naujausi komentarai