Pereiti į pagrindinį turinį

Italija ruošiasi atidaryti korupcijos skandalų temdomą „Expo 2015“

2015-04-30 12:00
AFP-BNS inf.
Milanas ūžia dėl „Expo“

„Expo 2015“ kompleksas Milane dar toli gražu nebaigtas statyti, o šį projektą temdė korupcijos skandalai bei nuogąstavimai, kad renginį gali sutrikdyti protestai.

Tačiau pasaulinė paroda, kuri bus pirmoji po vykusios Šanchajuje prieš penkerius metus, atvers duris penktadienį, o Italijos premjeras Matteo Renzi (Matėjas Rencis) tvirtina, kad viskas vyks sklandžiai.

Karštligiški pasiruošimai tęsėsi iki paskutinės minutės, bet panašu, kad specialiai šiam renginiui skirta 110 ha ploto teritorija Italijos ekonomikos sostinės pakraštyje dar nebus visiškai sutvarkyta iki didžiojo atidarymo penktadienį.

2,5 mlrd. eurų vertės projektą temdė korupcijos skandalai, iš dalies nulėmę vėlavimą. Taip pat baiminamasi, kas paroda gali išprovokuoti audringas protesto demonstracijas, o jos priešininkai sako, kad smarkiai prasiskolinusi Italija neturėtų kišti pinigų į trumpalaikį renginį tuo metu, kai daug italų sunkiai suduria galą su galu.

Vis dėlto jaunatviškas ir energingas M.Renzi, paveldėjęs uždavinį surengti „Expo 2015“ iš savo pirmtakų, tokių priekaištų nesureikšmino ir ragino Italiją pasinaudoti galimybe kitaip prisistatyti pasauliui – parodyti, kad ji yra savi pasitikinti kūrybinga šalis, pasiruošusi spręsti iškylančias problemas.

„Mes pasiruošę „Expo“. Pagaliau“, – premjeras sakė šią savaitę.

„Galėjo būti geriau; ji galėjo būti surengta kur nors kitur ir galėjo būti parengta anksčiau: šiomis paskutinėmis valandomis išgirdau daug kritikos, kuri yra teisinga, – pripažino jis. – Bet ji jau čia, ir viskas vyks iš tiesų puikiai.“

Šešis mėnesius veiksiančios parodos tema šįkart susijusi su maitinimu ir maisto ištekliais: „Išmaitinti planetą: energija gyvybei“. Šis renginys turėtų pabrėžti Italijos lyderystę kulinarijos pasaulyje ir tapti reklama vietos prekių ženklams, kas ypač svarbu svarbią vietą Italijos ekonomikoje užimančiai maisto pramonei bei turizmo sektoriui.

Tikimasi, kad per pusmetį parodą aplankys 20 mln. lankytojų, o organizatoriai prognozuoja, kad jos nauda šalies ekonomikai bus verta apie 10 mlrd. eurų. Maždaug pusę tos sumos sudarytų padidėjusios turistų išlaidos ir ilgalaikė nauda – pavyzdžiui, padidėjusios užsienio investicijos.

Finansų ministras Pieras Carlo Padoanas (Pjeras Karlas Padoanas) sakė, kad šis renginys bus „atsigavimo ir pasitikėjimo simbolis“.

Milijonas kinų

Dedamos ypač didelės viltys, kad tvirtiems Italijos verslo ir prekybos ryšiams su Kinija bus suteiktas papildomas postūmis: tikimasi, kad Milaną aplankys daugiau negu milijonas tos šalies piliečių – daugiau negu paprastai aplanko Italiją per ištisus metus.

Stulbinama architektūra išsiskiriantis Kinijos paviljonas, kuriame su dideliu užmoju, bet sėkmingai pasistengta sutalpinti šalies tradicinius kaimo ir miesto kraštovaizdžius viename pastate, tikriausiai bus vienas pagrindinių traukos centrų lankytojams iš viso pasaulio.

Daugiau negu 50 šalių pristatys savo ekspozicijas specialiai pastatytuose nacionaliniuose paviljonuose. Daugiau negu 140 valstybių, kuriose gyvena per 90 proc. pasaulio žmonių, vienaip ar kitaip prisistatys parodoje, kurią, kaip planuojama, per dieną aplankys iki 250 tūkst. svečių.

Tarp parodos dalyvių bus Nepalas, kurio paviljoną M.Renzi aplankys pirmiausiai, demonstruodamas solidarumą su šalimi, praeitą savaitgalį nuniokotą katastrofinio žemės drebėjimą.

Daug nepaliečių pareigūnų ir menininkų, įrenginėjusių savo paviljoną, išskrido į tėvynę, bet juos pakeitė italų savanoriai, todėl Nepalo ekspozicija bus parengta atidarymo dienai.

Milanas anksčiau organizavo pasaulinę parodą 1906 metais. Miestas, kaip ir visa Italija, tikisi papildomos naudos iš šio renginio, kurio tradicija prasidėjo nuo 1851 metų Didžiosios parodos Londone.

Praėjus ilgiau negu šimtmečiui Milanas, praturtėjęs iš gamybos pramones ir su ja susijusių investicijų, siekia iš naujo pateikti save pasauliui, kuriame vis didesnę pridėtinę vertę kuria sritys, susijusios su kultūra, dizainu ir pramogomis.

Tai iš dalies paaiškina didelį miesto valdžios susirūpinimą, kad nebūtų jokių trikdžių sklandžiai ir ramiai „Expo 2015“ veiklai.

Baiminantis teroro išpuolių bus imtasi griežtų saugumo priemonių, panašių į taikomas oro uoste: kompleksas buvo apjuostas tvora, prie įėjimų įrengti metalo jutikliai ir įtaisyta apie 2 000 vaizdo kamerų.

Penktadienį bus sutelktos itin didelės policijos pajėgos, nes apie 30 tūkst. parodos priešininkų judėjimo „No Expo“ aktyvistų planuoja surengti eitynes.

Anksčiau šią savaitę policija surengė prevencinius reidus prieš radikalias grupuotes, kurios, kaip įtariama, planavo provokuoti susirėmimus su saugumo pajėgomis.

Pareigūnai konfiskavo pirotechnikos užtaisų, beisbolo lazdų, dujokaukių ir medžiagų, naudojamų Molotovo kokteiliams gaminti.

Pas vieną suimtą Vokietijos pilietį buvo rasta sprogmenų, o tyrėjų akiratyje atsidūrė dar 26 žmonės, įskaitant 16 Prancūzijos piliečių.

„No Expo“ organizatoriai kaltina policiją ir žiniasklaidą perdėtai skambinant pavojaus varpais ir bijant, kad protestuotojų bus daugiau negu paprastų „Expo 2015“ lankytojų.
Jie taip pat protestuoja dėl šiai parodai skirtų didelių lėšų ir argumentuoja, kad per šį renginį išnaudojami tūkstančiai nemokamai dirbančių jaunuolių.

Oponentai tvirtina, kad parodos, kuris turėjo būti žaliasis projektas, esmę iškraipo didžiųjų korporacijų, tokių kaip „McDonalds“ ir „Coca Cola“, dalyvavimas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra