Italijoje prisaikdintas jauniausias šalies premjeras M. Renzi Pereiti į pagrindinį turinį

Italijoje prisaikdintas jauniausias šalies premjeras M. Renzi

2014-02-22 13:25
AFP-BNS inf.
Italijoje prisaikdintas jauniausias šalies premjeras M. Renzi
Italijoje prisaikdintas jauniausias šalies premjeras M. Renzi / Reuters nuotr.

Jauniausias visų laikų Italijos premjeras Matteo Renzi (Matejas Rencis) ir jo suformuotas kabinetas, kuriame gausu naujų veidų, buvo prisaikdinti šeštadienį – daugeliui abejojant, ar naujajai vyriausybei pakaks politinės brandos spręsti šaliai iškilusius grėsmingus iššūkius.

Buvęs Florencijos meras, lydimas savo žmonos ir trijų vaikų, vilkinčių Italijos vėliavos spalvų drabužius, atvyko į oficialią ceremoniją prezidentūroje. M.Renzi plačiai šypsojosi, stebėdamas, kaip jo naująją komandą prisaikdina valstybės vadovas Giorgio Napolitano (Džordžas Napolitanas).

Centro kairiųjų pažiūrų lyderis perims trečios didžiausios euro zonos šalies vairą tuo metu, kai paprastus italus apima vis didesnis nusivylimas dėl skaudžiai jiems smogusios gilios recesijos ir neišpildytų politikų pažadų.

16 narių turinčiame ministrų kabinete pusė naujų narių yra moterys. Ši  vyriausybė yra jauniausia per visą Italijos istoriją: jos narių amžiaus vidurkis tėra 47,8 metų.

M.Renzi „stato ant gaivumo, naujumo, ir energijos“, tačiau „turi būti keliamos abejonės dėl šios vyriausybės patirties ir gebėjimų suvaldyti didžiausią ekonomikos krizę, kurią po karo yra patyrusi Italija“, – pažymėjo dienraščio „La Stampa“ politikos apžvalgininkas Mario Calabresi (Marijus Kalabrezis).

Finansų dienraštis „Il Sole 24 Ore“ perspėjo, kad „italai laukia reformų – ne vien gražių šypsenų“.

Partneriai Europoje taip pat atidžiai stebės, ar 39 metų vyriausybės vadovas pajėgus sukelti perversmą valdžios koridoriuose, kai išvertė iš posto savo pirmtaką Enrico Lettą (Enriką Letą) už nesugebėjimą imtis reformų šalyje, kuri dažnai laikoma stingdoma korupcijos ir biurokratijos.

Naujasis premjeras leido suprasti nepageidaujantis palikti komandos, dirbusios su E.Letta, tačiau daugelis analitikų stebėjosi M.Renzi sprendimu pakeisti daugelio postų savininkus – netgi itin atsakingose srityse, tokiose kaip užsienio politika.

„Renzi atrodo viską statantis ant savęs, ant savo politinės energijos“, – dienraščio „La Repubblica“ vedamajame rašo Ezio Mauro (Ecijas Mauras), tuo tarpu laikraščio „Il Fatto Quotidiano“ apžvalgininkas Marco Travaglio (Markas Travaljas) pavadino naująjį kabinetą „vištienos sultiniu, kuris nuvilia netgi menkiausius lūkesčius“.

Dauguma politikos komentatorių pripažįsta, kad M.Renzi geriausias sprendimas – atiduoti svarbų finansų ministro postą Pierui Carlo Padoanui (Pjerui Karlui Padoanui), Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) vyriausiajam ekonomistui.

„Jis yra ekspertas, pagarsėjęs politiniu nuovokumu, gerbiamas ir vertinamas Europoje bei tarptautiniuose forumuose“, – rašo „Il Sole 24 Ore“ apžvalgininkas Stefano Folli (Stefanas Folis).

„Italijos patikimumas bus užkrautas beveik vien ant jo pečių; (S.Folli) atspindi tiek Renzi vyriausybės naujumą, tiek tęstinumą svarbiose srityse“, – aiškino žurnalistas.

Italija stengiasi užgydyti gilios recesijos paliktas žaizdas, o jos vyriausybės skolos sudaro 130 proc. bendrojo vidaus produkto.

Nedarbo lygis priartėjęs prie rekordinės 12,7 proc. padalos, o tarp jaunimo nedarbas siekia 41,6 procento.

Priimdamas premjero postą po penktadienį tris valandas trukusių derybų su prezidentu G.Napolitano, M.Renzi kalbėjo apie „atsakomybę, delikatumą ir nepaprastą garbę, kylančią iš vyriausybės, pajėgios atnešti viltį, sukūrimo“.

Buvusio skauto diplomatijos įgūdžiai tikriausiai patirs negailestingą išbandymą jo centro kairiųjų ir dešiniųjų koalicinėje vyriausybėje, taip pat dėl būtinybės išlaikyti savo pusėje buvusį premjerą Silvio Berlusconi (Silvijų Berluskonį), kurio partija „Forza Italia“ bus opozicijoje, tačiau atliks svarbų vaidmenį prastumiant reformas.

„Viskas priklauso ne vien nuo Renzi. Berlusconi rankose – antroji dauguma, galia prastumti reformas“, – pažymi dienraštis „Corriere della Sera“.

Daugelis politikos apžvalgininkų kelia prielaidą, jog jeigu žlugtų M.Renzi vyriausybė, durys į valdžią tikriausiai atsivertų „Penkių žvaigždučių“ partijai, nusistačiusiai prieš politikos elitą.

„Šis akrobatas žingsniuoja aukštai ištemptu lynu – vienas ir be apsauginio tinklo. Tikėkimės, kad jam pavyks – kitaip belieka populistai klounai“, – apibendrino „La Repubblica“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra