Neapolis ne veltui vadinamas italų mafijos sostine. Dabar šis miestas, tiksliau žemė aplinkui miestą, vadinama ir mirties žeme. Čia net branduolinės atliekos laidotos. Kas kaltas? Žinoma, mafija. Bet ar tik ji?
Buvusio mafijozo išpažintis
Šiukšlių verslas Italijoje – mafijos verslas. Pyktis su mafija niekas nenori. Ir ne tik... Juk atliekų verslas – pelningas.
Keturis dešimtmečius žymiausias Neapolio miesto mafijos sindikatas, geriau žinomas "Camorros" vardu (nors ne tik šis sindikatas), nelegaliai slėpė įvairias atliekas šiaurinėje miesto dalyje. Čia kadaise buvo dirbamos žemės laukai, o dabar tai – vadinamoji mirties žemė.
Tai ne koks prakeiksmas, o atliktų tyrimų išvados.
Faktas, kad mafijos vyrukai verčia atliekas Neapolio priemiesčiuose, seniai žinomas. Ir ne tik šio miesto, bet ir centrinei Italijos valdžiai.
Carmine Schiavone, kaip pats pasakojo vokiečių "Der Spiegel" žurnalistams, buvo dusyk "pašventintas". Pirmąsyk gimęs, kai jį pakrikštijo kunigas, antrąsyk – kai jį į mafijos gretas įšventino jo, kaip jis pats pristatė, "krikštatėvis" Luciano Liggio, priklausantis Sicilijos mafijai "Cosa nostra".
"Antrasis įšventinimas vyko panašiai kaip pirmasis. Man į rankas davė ikoną, ant jos buvo užlašintas lašas kraujo. Vėliau ikona buvo sudeginta. Man pasakė: "Tu taip pat degsi, jei išduosi savo brolius ar sąjungininkus iš "Cosa nostros", – pasakojo Carmine.
Tiesa, jis nepabūgo ir pasirinko kitą kelią.
Ilgus metus Carmine vadovavo vadinamajam "Casalesi" klanui. Šis priklausė didesniam mafijos tinklui Neapolyje, tačiau po Carmine parodymų buvo likviduotas – vienas iš nedaugelio.
Dar 1993 m. Carmine perėjo į teisėsaugos pusę. Jis tapo vienu pagrindinių liudininkų "Casalesi" byloje. Tiesa, dėl svarbių parodymų prieš kitus klano narius Carmine teko susitaikyti su kitu gyvenimu.
Jį dabar saugo policija, tačiau kišenėje, kaip pats sako, jis visuomet nešiojasi padirbtą asmens tapatybės kortelę – dėl visa pikta.
Šio vyro praeitis – siaubinga. Tiesa, jis nesiginčija, kad gavo tai, ko nusipelnė.
"Aš pats asmeniškai dalyvavau 50-yje žmogžudysčių. Kai kurias pats liepiau įvykdyti. Dar žinau apie 400–500 žmogžudysčių", – pasakojo vyras.
Teismas už parodymus Carmine skyrė 70 metų kalėjimo bausmę. Dalį jos vyras atliko kalėjime, dalį toliau atliks namų arešto sąlygomis – kitaip sakant, prižiūrimas pareigūnų jis bus iki gyvenimo galo, tiek dėl jo paties saugumo, tiek dėl bausmės.
Šokiruojantis prisipažinimas
1997 m. spalį buvęs mafijos vadeiva davė parodymus Italijos parlamento tyrimų komitetui Romoje.
Tai, ką buvęs mafijozas paliudijo, buvo laikoma paslaptyje beveik dešimtmetį. Ir tik praėjusių metų spalį, spaudžiamas visuomenės Parlamento komitetas, ryžosi kalbėti.
Kas gi taip sudomino italus? Ne žmogžudystės. Mafijos pasaulyje tai nieko nestebina. Juolab Italijoje. Čia pietinė šalies dalis ir taip vadinama mafijos žeme.
Italus, ypač gyvenančius Neapolio apylinkėse, šokiravo mafijozo kalbos apie milijonus tonų nuodingų atliekų, palaidotų netoli didmiesčio esančiuose laukuose. Atliekų verslas buvo vienas svarbiausių "Casalesi" klano pajamų šaltinių.
"Mes kalbame apie milijonus tonų, – 1997 m. komitetui liudijo C.Schiavone. – Atvažiuodavo sunkvežimių net iš Vokietijos. Žinoma, su tūkstančiais tonų toksiškų šiukšlių. Atliekas versdavo naktį, o mafijos nariai, apsirengę policijos uniformomis, viską prižiūrėdavo."
C.Schiavone, kaip pats sakė, asmeniškai parodė teisėsaugai, kur buvo užkasamos toksinės medžiagos. Pasak jo, žmonės, kurie gyvena tose teritorijose, mažiau nei po 20 metų susirgs įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, vėžiu.
Kas per pastaruosius 16 metų, nuo to laiko, kai buvęs mafijozas davė parodymus, buvo padaryta? Ogi nieko. Net sveikatos apsaugos specialistai pripažįsta, kad buvęs klano narys gali būti teisus.
O kiek politikų žinojo apie mafijos darbelius? Tarp jų – dabartinis šalies vadovas Giorgio Napolitano... Juk jis tuo metu buvo šalies vidaus reikalų ministras. O saugumas? O policija?
Daugelis italų netveria pykčiu. Dabar visuomenė reikalauja atsakymų. Regis, į skandalą gali būti įsivėlę labai aukšti Italijos pareigūnai...
Matyt, dėl šios priežasties daugelį metų apie užterštą teritoriją buvo tylima.
Italų žurnalistas Roberto Saviano net parašė knygą "Gomora" apie tai, kaip Italijos mafija pavertė pietinę šalies dalį nelegaliu sąvartynu, tiksliau, toksine bomba.
Kodėl triukšmas kilo tik dabar? Gal mafija įžvelgia čia naują pasipelnymo šaltinį – sutvarkyti atliekas, kurias pati pasėjo Neapolyje?
Šiukšlės – gardus kąsnelis
Skaičiuojama, kad kasmet Italijoje nelegaliai palaidojama apie 11,6 mln. tonų įvairių atliekų.
Atliekų verslas pelningas, ypač kai šis verslas – nelegalus. Skaičiuojama, kad vadinamajame juodajame atliekų versle sukasi apie 16,6 mlrd. eurų kasmet.
C.Schiavone pabrėžė, kad mafija – tai Italijos dalis. "Casalesi" klanas, pasak jo, buvo valstybinis. Tai ne tik paprastų nusikaltėlių organizacija.
Mafija susijusi su politikais, pareigūnais, saugumu. Kitaip sakant, jei nebūtų korupcijos, nesąžiningų politikų, pareigūnų – gaujos išsikvėptų. O mafija neišsikvėpė... Ji gerai organizuota nusikaltėlių gauja, turinti tvirtą ekonominį pagrindą ir politinį "stogą".
Buvęs "Casalesi" klano vadas apie viską gali pasakoti, net patvirtinti savo teiginius dokumentais.
"Kas buvo mūsų partneris Milane? PB (Paolo Berlusconi)", – sakė buvęs mafijozas. Šiuo metu buvusio Italijos premjero Silvio Berlusconi jaunesnysis brolis yra futbolo klubo "AC Milan" viceprezidentas.
Taigi, jei tikėtume C.Schiavone, P.Bersluconi taip pat prisidėjo prie nelegalaus atliekų verslo.
Tiesa, pats buvusio Italijos vyriausybės vadovo brolis vadina šiuos kaltinimus pasakėčiomis...
Vandens neduoda net katei
2004 m. britų medicinos žurnalas "The Lancet Oncology" paskelbė teritoriją netoli Neapolio "mirties trikampiu". Nežinia, juokais ar ne, žurnale buvo sakoma, kad čia net avys gimsta su dviem galvomis. Dar vėliau jau italų žiniasklaida pavadino šią vietą "Terra dei fuochi" (ugnies žemė – it.). Tiesa, po skandalų teritorija buvo išvalyta, nors, pasak specialistų, didžiausią grėsmę kelia ne tai, kas buvo ant žemės, o kas slypi joje. Taigi, Italijoje prigijo sąvoka "nuodinga žemė".
Ko tik čia nėra. Butelių, plastiko, statybos atliekų, medicinos atliekų. Visur, kur pažvelgsi, šiukšlių kalnai. Kai kurie apaugę žolėmis... Po žeme – dar didesnis siaubas. Spėjama, kad gali būti ir branduolinių atliekų.
Šioje teritorijoje stūksančios Jungtinių Valstijų karinės bazės vadas, admirolas Bruce’as Clinganas pasakojo, kad bazėje draudžiama gerti vandenį iš čiaupo.
Šiuo vandeniu neleidžiama kariams net dantų valytis. Net admirolo katė geria vandenį iš butelio.
JAV laivynas pats užsakė studiją, kad patikrintų, kokios kokybės geriamasis vanduo šioje teritorijoje.
Studijoje, kuria, beje, kiek vėliau pasirėmė Italijos leidinys "L'Espresso", pateikta tokia išvada: "Vanduo karinėje bazėje netinkamas naudoti."
Amerikiečiai paėmė tūkstančius mėginių. Ne tik vandens, bet ir oro. Jie nustatė, kad net 5,2 tūkst. vietų, kur buvo paimti mėginiai, taršos lygis gerokai viršijo leistinas normas.
Net 92 proc. geriamojo vandens bazės teritorijoje užterštas sveikatai pavojingomis medžiagomis. Rasta net radiacijos pėdsakų.
Amerikiečiams kariams bazėje galioja paprasta taisyklė: gyventi galima tik viršutiniuose aukštuose, kad iš žemės sklindanti radiacija nepakenktų sveikatai. Net trijose vietose visai šalia bazės viršijamos visos sveikatai pavojingos taršos normos.
Italai kyla į kovą
O italų politikams jų žmonių bėdos – nė motais? Teritorijoje, kuri vadinama nuodingąja žeme, gyvena beveik pusė milijono žmonių. Daugelis italų, kitaip nei amerikiečiai, daug neklausinėja, ką valgo ir ką geria. Nieko jie ir nesitiki, ypač iš valdžios. Tiesa, yra tokių, kurie vis garsiau protestuoja.
Pietų Italijoje yra tokių vietų, virš kurių, pasak sveikatos apsaugos specialistų, reikėtų pastatyti gaubtą, panašų į esantį Černobylyje.
Tiesa, valdininkai sako, kad tokio masto nelaimės kaip Ukrainoje Italijoje niekas nesitiki – bent jau 50 metų.
Tačiau nuodai toliau sunkiasi į žemę. Jie kasmet užteršia tūkstančius kvadratinių kilometrų dirbamų laukų, gruntinį vandenį.
Antonio Marfella, Italijos vėžio instituto Neapolyje darbuotojas, įspėjo, kad neišvalius teritorijų žmonių mirtingumas augs.
Pasak specialisto, Neapolio provincijoje per pastaruosius du dešimtmečius susirgimo vėžiu atvejų padaugėjo 47 proc. Daugėja ne tik vėžio, bet ir vaikų išsigimimo atvejų.
Ironiška, bet autizmu sergantys regiono vaikai šiuo metu glaudžiasi iš "Casalesi' klano konfiskuotoje viloje. Čia įsteigtas socialinis centras.
Politikų vangumu piktinasi ne tik sergančių vaikų tėvai, bet ir ūkininkai. Jiems tenka parduoti savo užaugintas gėrybes perpus pigiau nei kolegoms iš kitų šalies regionų. Niekas nuodų nenori pirkti, be to, kainuoja tyrimai.
Korupcijai bei mafijai priešinasi ir vietos dvasininkai. Jie kreipėsi į Europos Parlamentą, Italijos vyriausybę, net popiežių Pranciškų.
Neapolyje protestuotojams pavyko suorganizuoti 100 tūkst. žmonių demonstraciją prieš teršėjus.
Štai, neapolietė Anna žygiavo demonstracijos priešakyje. Jos sūnus Riccardo teišgyveno vos 20 mėnesių ir mirė nuo leukemijos.
"Vaikai čia žudomi, suprantate? Žudomi, – rėkė Anna. – Mes reikalaujame pavardžių, kas už tai atsakingas. Nesakykite mums, kad tai "Camorra". Kiekvienas asmeniškai turi atsakyti. Už nusikaltimus žmogiškumui." O kiti šaukė: "Žudikai, žudikai, žudikai."
Branduolinės atliekos?
"Casalesi" klano interesai nesibaigia ties Italijos sienomis. Pasak C.Schiavone, daugelyje Europos valstybių, taip pat Vokietijoje, mafija turi "savo žmonių". Per juos daromas verslas.
"Turėjome vieną žmogų Vokietijoje. Jis turėjo ryšių su vietos politikais. Būtent per jį keliavo toksinės atliekos iš Vokietijos. Tarp jų buvo ir branduolinių. Viską koordinavo bendrovė Milane", – pasakojo C.Schiavone.
Vokietijos federalinės kriminalinės policijos atstovai patvirtino, kad pareigūnai buvo susitikę su C.Schiavone.
Policija, pasak jų, aiškinosi, kokie buvo "Casalesi" klano interesai šalyje. Tiesa, pareigūnai nekalbėjo apie branduolinių atliekų gabenimą. Esą nieko nežino ir neklausė apie tai.
Bet C.Schiavone sakė, kad atliekos buvo gabenamos, rodos, iš Rytų Vokietijos.
Į skandalą įsivėlusios stambios Italijos politikos žuvys
• G.Napolitano: dabartinis šalies vadovas, buvęs vidaus reikalų ministras, atsakingas už atliekų skandalo tyrimą, nors nieko dorai neištyręs.
• Gennaro Capoluongo: dabartinis Italijos Interpolo vadovas, pasak C.Schiavone, seniai žinojęs apie skandalą, nes būtent su juo C.Schiavone keliavo į nelegalius sąvartynus netoli Neapolio, kuriuose buvęs mafijos vadeiva nurodė pavojingų atliekų užkasimo vietas.
• Alessandro Pansa: Italijos policijos vadovas, 1994–1997 m. buvęs mobiliųjų policijos kuopų, kurios turėjo kovoti su mafija, vadas.
• Nicola Cavaliere: Italijos vidaus žvalgybos valdybos vadovo pavaduotojas, buvęs kriminalinės policijos darbuotojas, pasak C.Schiavone, dirbęs prie nelegalių Neapolio sąvartynų bylos.
Naujausi komentarai