Japonija turi teisę medžioti banginius moksliniams tyrimams, o Australijos prieštaravimai tokiems veiksmams remiasi ne įstatymais, bet siekiu primesti svetimas moralės normas.
Taip teigia Japonijos laikinasis užsienio reikalų ministras, Tarptautiniame Teisingumo Teisme gindamasis nuo Australijos kaltinimų, esą Japonija naudojasi įstatymų spragomis, kad vykdytų komercinę banginių medžioklę.
Nepaisant tarptautinio moratoriumo dėl banginių medžioklės, kuris įsigaliojo 1986-aisiais, Japonija medžioja banginius aplink Antarktidą esančiame Pietų vandenyne. Šalis remiasi 1946-aisiais priimta sutartimi, kuri moksliniais tikslais leidžia neribotai gaudyti banginius ir vykdyti tyrimus. Tokių veiksmų kritikai teigia, kad tai tik priedanga.
„Mūsų nuomone, tai nėra mokslas, tokios pozicijos laikysimės ir toliau“, – sakė Australijos atstovas Billas Campbellas.
Kanbera bylą Tokijui iškėlė prieš trejus metus, teigdama, kad per daugiau nei 20 metų dėl Japonijos vykdomų programų nužudyta maždaug 10 tūkst. banginių.
Pasak Australijos, Norvegija ir Islandija banginius medžioja nepaisydamos moratoriumo, o Japonija, kuri yra įsipareigojusi banginius saugoti, naudojasi įstatymo spragomis. Esą iš tiesų banginiai atsiduria ant japonų pietų stalo.
Japonijos laikinasis užsienio reikalų ministras Koji Tsuruoka teigė, kad tokie šalių požiūriai atspindi skirtingas kultūras ir skirtingas moralės normas.
„Kodėl Japonija moksliniais tikslais gaudo banginius? Ar dėl to, kad stengiasi apeiti moratoriumą ir taip vykdyti komercinę medžioklę? Ne, mes vykdome išsamius mokslinius tyrimus, nes norime vėl pradėti komercinę medžioklę, kuri nepakenktų gamtos ištekliams“, – kalbėjo K. Tsuruoka.
Aktyvistai tikisi, kad teismas nuspręs uždrausti Japonijai gaudyti banginius. Vis dėlto kelio medžioklei tai neužkirstų – norėdami ją tęsti, japonai gali tiesiog pasitraukti iš tarptautinių susitarimų ir toliau medžioti, net ir bylą pralaimėję.
Naujausi komentarai