Po dar vieno derybų rato jis kalbėjo apie „intensyvias ir dalykiškas diskusijas“. „Tačiau prioritetai šiame etape labai skiriasi“, - pridūrė S. Riabkovas.
JAV sutiktų pratęsti po pusmečio baigsiančią galioti „New START“ sutartį, jei Rusija sutiktų riboti ir trumpojo nuotolio ginklų skaičių bei pagerinti abipusę ginkluotės atsargų kontrolę. „Reikės labai daug darbo, jei norime pasiekti pažangos, - sakė JAV specialusis pasiuntinys nusiginklavimo klausimais Marshallas Billingslea. – Reikia pažiūrėti, ar Maskvoje yra politinės valios sudaryti šį sandorį“.
JAV reikalauja, kad į naująją sutartį būtų įtraukta ir Kinija. Tačiau Pekinas tai jau atmetė. Rusija mano, kad turėtų būti įtrauktos ir Didžioji Britanija bei Prancūzija, kalbėjo S. Riabkovas. Kadangi „įvardytos šalys“ neparodė noro, Rusija ir JAV esą turėtų susikoncentruoti į dvišalius pokalbius.
Vasarį baigsianti galioti „New START“ sutartis yra paskutinysis likęs susitarimas dėl abiejų šalių branduolinių ginklų kontrolės. JAV ir Rusija kartu paėmus turi 90 proc. pasaulyje esamų branduolinių ginklų.
„New START“ įpareigoja šalis apriboti branduolinių raketų paleidimo įrenginių skaičių iki 800, o veikiančių branduolinių galvučių – iki 1 550. Jei sutartis nebus pratęsta arba jei nebus pasiektas naujas susitarimas, pirmą kartą per dešimtmečius nebus sutarties, ribojančios strateginių branduolinių ginklų atsargas.
Rasa Strimaitytė (ELTA)
Naujausi komentarai