Pereiti į pagrindinį turinį

JAV įvedė sankcijas kone 400 įmonių, kaltindamos jas padedant Rusijai kare Ukrainoje

2024-10-31 19:10
BNS inf.

Jungtinės Valstijos trečiadienį įvedė sankcijas 398 įmonėms Rusijoje, Indijoje, Kinijoje ir daugiau nei dešimtyje kitų šalių, kaltindamos jas tiekiant produktus ir teikiant paslaugas, dėl kurių Rusija gali vykdyti karo veiksmus ir apeidinėti jai taikomus ribojimus.

JAV įvedė sankcijas kone 400 įmonių, kaltindamos jas padedant Rusijai kare Ukrainoje
JAV įvedė sankcijas kone 400 įmonių, kaltindamos jas padedant Rusijai kare Ukrainoje / Scanpix nuotr.

Iždo ir Valstybės departamentų iniciatyva siekiama nubausti „trečiąsias šalis“, kaltinamas materialinės pagalbos Kremliui teikimu arba pagalba Rusijai išvengti tūkstančių sankcijų, kurios jai buvo įvestos 2022 metų vasarį pradėjus invaziją į Ukrainą.

Iždo departamentas sankcijas paskelbė sankcijas 274 bendrovėms, kaltinamoms Maskvai tiekus pažangiąsias technologijas, taip pat Rusijoje įsikūrusioms gynybos ir gamybos įmonėms, gaminančioms arba užbaigiančioms gaminti karinius produktus, kuriais aprūpinama prieš Ukrainą naudojama ginkluotė.

Be to, Valstybės departamentas įvedė diplomatines sankcijas keliems aukšto rango Rusijos gynybos ministerijos pareigūnams ir gynybos bendrovėms, grupei Kinijoje įsikūrusių bendrovių, kurios eksportuoja dvejopo naudojimo prekes, užpildančias esmines Rusijos karinės pramonės bazės spragas.

Taip pat sankcijos įvestos Baltarusijos subjektams ir asmenims, susijusiems su Aliaksandro Lukašenkos režimo parama Rusijos gynybos pramonei.

Iždo sekretoriaus pavaduotojas Wally Adeyemo (Volis Adejemas) teigė, kad JAV ir jų sąjungininkai „yra tvirtai apsisprendę mažinti ir mažinti Rusijos galimybes aprūpinti savo karo mašinas ir sustabdyti tuos, kurie siekia padėti jos pastangoms apeidami ar vengdami mūsų sankcijų ir eksporto kontrolės“.

JAV yra įvedusios tūkstančius sankcijų Rusijos įmonėms ir jų tiekėjams kitose šalyse po Rusijos invazijos į Ukrainą. Visgi sankcijų veiksmingumu buvo suabejota, ypač dėl to, kad Rusija toliau palaiko savo ekonomiką parduodama naftą ir dujas tarptautinėse rinkose.

Prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracija pripažįsta, kad vien tik sankcijos negali sustabdyti Rusijos karo Ukrainoje. Be to, daug politikos ekspertų sako, kad sankcijos nėra pakankamai griežtos – tai rodo Rusijos ekonomikos augimas.

Trečiadienį pristatydamas sankcijas vienas aukšto rango Iždo departamento pareigūnas sakė, kad stiprėjantys Rusijos ir Šiaurės Korėjos ryšiai rodo, jog Rusija desperatiškai ieško paramos karo metu.

Šiaurės Korėja antradienį pranešė, kad jos užsienio reikalų ministrė lankosi Rusijoje. Tuo metu Pietų Korėja ir Vakarų šalys teigia, kad Šiaurės Korėja pasiuntė tūkstančius karių paremti Rusijos karo veiksmų.

Šių metų pradžioje JAV priėmė pagalbos Ukrainai paketą, pagal kurį administracija gali areštuoti Jungtinėse Valstijose esantį Rusijos valstybės turtą ir panaudoti jį Kyjivo naudai.

Vėliau Didžiojo septyneto (G-7) šalių grupės lyderiai susitarė suteikti 50 mlrd. dolerių (46,45 mlrd. eurų) paskolą, kad padėtų Ukrainai. Kaip užstatas būtų naudojamos palūkanos iš pelno, gauto iš Rusijos 300 mlrd. eurų įšaldyto centrinio banko turto, daugiausia Europoje.