Ilgame platformoje „X“ paskelbtame įraše S. Bessentas stengėsi paaiškinti savo žodžius, pasakytus tą pačią dieną transliuotojui CNBC duotame interviu, kuriame jis dėstė, kad „turime patikrinti visą Federalinio rezervo instituciją ir tai, ar ji veikia sėkmingai“.
Tai jis pareiškė atsakydamas į klausimą apie tai, ar JAV centrinio banko pirmininkas Jerome‘as Powellas, kurį prezidentas Donaldas Trumpas pastarosiomis savaitėmis ne kartą užsipuolė dėl to, kad nėra mažinamos palūkanos, turėtų būti atleistas iš pareigų.
Baltieji rūmai yra sakę, kad D. Trumpas neplanuoja atleisti J. Powello iki šio kadencijos pabaigos 2026 m. gegužę, mat tai būtų itin ginčytinas sprendimas, kuris priverstų suabejoti centrinio banko nepriklausomumu.
Tačiau D. Trumpas ir kiti jo sąjungininkai iš Respublikonų partijos pastaruoju metu nusitaikė į 2,5 mlrd. JAV dolerių vertės centrinio banko buveinės renovacijos projektą, tikėdamiesi juo pasinaudoti kaip priežastimi nušalinti pirmininką.
S. Bessentas platformoje „X“ rašė, kad FED „nepriklausomumas yra kertinis tolesnio ekonominio JAV augimo ir stabilumo akmuo“.
„Tačiau tokiai autonomijai grėsmę kelią nuolatinis įgaliojimų nesilaikymas, nukrypstant į sritis, nesusijusias su pagrindine jo misija“, – rašė jis, konkrečių politikos sričių neminėdamas.
Jis pareikalavo atlikti biudžetą viršijančio renovacijos projekto peržiūrą, atkreipdamas dėmesį, kad neturi „jokių žinių ar išvadų dėl teisinio milžiniškų pastato renovacijų pagrindo“.
Pirmadienį duotame interviu S. Bessentas nekomentavo leidinyje „The Wall Street Journal“ savaitgalį pasirodžiusio pranešimo, neva jis už uždarų durų paaiškino D. Trumpui, kodėl prezidentas neturėtų mėginti atleisti J. Powello iš užimamų pareigų.
Anot leidinio, tarp S. Bessento išdėstytų priežasčių buvo tokio sprendimo poveikis ekonomikai ir rinkoms, taip pat galimos politinės ir teisinės kliūtys, su kuriomis D. Trumpui tektų susidurti.
Duodamas interviu transliuotojui CNBS, S. Bessentas pareiškė, kad kol kas D. Trumpo nustatyti tarifai sukėlė „labai nedidelę, o gal ir nulinę infliaciją“, taip pat užsiminė, kad centrinio banko valdininkai rodosi nesugeba „atsisakyti tam tikrų nuostatų“.
Sausio mėnesį grįžęs į prezidento postą D. Trumpas įvedė 10 proc. mokestį beveik visų prekybos partnerių prekėms, o plieno, aliuminio ir automobilių importui nustatė dar didesnius papildomus muito tarifus.
Nors kol kas šių muitų poveikis vartotojų infliacijai buvo nedidelis, atsižvelgiant į tai, kad D. Trumpas griežčiausias iš jo pasiūlytų priemonių atšaukė arba atidėjo jų įsigaliojimą, ekonomistai prognozuoja, kad ateinančių mėnesių duomenys leis geriau įvertinti tarifų poveikį.
Naujausi komentarai