Išvada, jog esama pagrįstų įrodymų, kad JAV sąjungininkas, vykdydamas karą prieš „Hamas“, pažeidė civilius gyventojus ginančią tarptautinę teisę, buvo griežčiausias J. Bideno administracijos pareiškimas šiuo klausimu. Tai buvo pareikšta penktadienį Kongresui pateiktos ataskaitos santraukoje.
Tačiau išlyga, kad administracija negali susieti konkrečių JAV ginklų su atskirais Izraelio pajėgų išpuoliais Gazos Ruože, gali suteikti jai veiksmų laisvę ateityje priimant bet kokį sprendimą, ar apriboti puolamųjų ginklų tiekimą Izraeliui.
JAV prezidentas anksčiau šią savaitę pareiškė, kad nustoks tiekti Izraeliui artilerijos sviedinius ir kitus ginklus, jei jis atakuos pietinį Gazos Ruožo miestą Rafachą.
Toks pareiškimas padarytas daugiau kaip septynis mėnesius tęsiantis antskrydžiams, antžeminėms kovoms ir pagalbos apribojimams. Karas Gazos Ruože, prasidėjęs po spalio 7-osios „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį, nusinešė beveik 35 tūkst. palestiniečių, daugiausia moterų ir vaikų, gyvybių.
Per spalį „Hamas“ įvykdytą išpuolį, Izraelio duomenimis, žuvo 1 170 žmonių, daugiausia civilių. Per šią ataką „Hamas“ kovotojai pagrobė apie 250 įkaitų, iš kurių 128, Izraelio teigimu, tebėra Gazos Ruože, įskaitant 35 žuvusius.
Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą.
Nors amerikiečių pareigūnai negalėjo surinkti visos reikiamos informacijos apie konkrečius smūgius, ataskaitoje teigiama, kad, atsižvelgiant į tai, jog Izraelis labai kliaujasi JAV pagamintais ginklais, „pagrįstai galima manyti“, kad Izraelio saugumo pajėgos juos naudojo nesuderinamai su Izraelio įsipareigojimais pagal tarptautinę humanitarinę teisę „arba su geriausia praktika, kaip sumažinti žalą civiliams“.
Izraelio kariuomenė turi patirties, technologijų ir praktinių žinių, kaip sumažinti žalą civiliams gyventojams, tačiau „rezultatai vietoje, įskaitant didelį civilių aukų skaičių, kelia rimtų abejonių, ar visais atvejais IDF [Izraelio kariuomenė] juos naudoja veiksmingai“, sakoma ataskaitoje.
Tarptautinės žmogaus teisių grupės ir neoficiali buvusių valstybės ir kariuomenės pareigūnų, akademinių ekspertų ir kitų asmenų grupė, atlikusi tyrimą, paminėjo daugiau nei dešimt Izraelio oro smūgių, dėl kurių, jų teigimu, yra patikimų karo įstatymų ir humanitarinės teisės pažeidimų įrodymų.
Tarp taikinių buvo pagalbos konvojų, medicinos darbuotojų, ligoninių, žurnalistų, mokyklų, pabėgėlių centrų ir kitų objektų, kuriems pagal tarptautinę teisę taikoma plati apsauga.
Jie teigė, kad daugelio smūgių Gazoje metu žuvę civiliai gyventojai, pavyzdžiui, spalio 31 dieną suduotas smūgis daugiabučiui namui, per kurį, kaip pranešama, žuvo 106 civiliai gyventojai, yra neproporcingas bet kokio karinio taikinio vertei.
Izraelis teigia, kad laikosi visų tarptautinės teisės aktų, kad tiria įtarimus dėl saugumo pajėgų piktnaudžiavimo ir kad jo kampanija Gazos Ruože yra proporcinga egzistencinei grėsmei, kurią, pasak jo, kelia „Hamas“.
Naujausi komentarai