JAV žvalgyba „mano, kad tai yra minimalūs skaičiai ir kad Rusija greičiausiai slapta pervedė papildomų lėšų, kurios liko nepastebėtos“, sakė vienas aukšto rango administracijos pareigūnas.
„Manome, kad tai – tik ledkalnio viršūnė“, – žurnalistams sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
JAV žvalgyba neišslaptino informacijos apie konkrečias šalis. Anksčiau JAV pareigūnai nurodė Bosniją ir Hercegoviną bei Ekvadorą kaip šalis, į kurių reikalus Rusija tiesiogiai įsikišo pasinaudodama savo finansine galia.
Vienas iš įžūliausių naujame JAV žvalgybos vertinime minimų atvejų buvo tas, kad Rusijos ambasadorius neįvardytoje Azijos šalyje suteikė milijonus dolerių vienam kandidatui į prezidentus.
Vertinime teigiama, kad Europoje Rusija naudojosi fiktyviomis sutartimis ir fiktyviomis bendrovėmis partijoms finansuoti, o jos valstybinės bendrovės tiesiogiai teikė slaptą finansavimą Centrinėje Amerikoje, Azijoje, Vidurio Rytuose ir Šiaurės Afrikoje.
Rusija kartais siųsdavo grynuosius pinigus, bet taip pat naudojo kriptovaliutas ir „prabangias“ dovanas, sakoma vertinime.
Paslėpti šių partijų ir jų rėmėjų iš Rusijos ryšiai kenkia demokratinių institucijų vientisumui ir visuomenės tikėjimui jomis.
Prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracija paprašė atlikti vertinimą po vasario 24 dieną Rusijos pradėtos invazijos į Ukrainą, kuri paskatino JAV dėti dideles pastangas izoliuoti Maskvą ir apginkluoti Kyjivą.
Minėtas administracijos pareigūnas teigė, kad JAV diplomatai savo išvadomis dalijasi su daugiau nei 100 šalių vyriausybėmis.
Tas pareigūnas apibūdino šias pastangas kaip dalį J. Bideno „Demokratijų viršūnių susitikimo“ iniciatyvos, kurią jis pradėjo po to, kai nugalėjo prezidento rinkimuose Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą).
Naujajame vertinime neaptariama JAV vidaus politika, tačiau anksčiau amerikiečių žvalgyba teigė, kad Maskva kišosi į 2016 metų rinkimus, visų pirma manipuliuodama socialine žiniasklaida, kad paremtų D. Trumpą, išreiškusį susižavėjimą Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
„Jungtinės Valstijos deda daug pastangų, kad išspręstų savo pažeidžiamumą, ir skatiname kitas šalis daryti tą patį“, – sakė pareigūnas.
Valstybės departamento vidiniame pareiškime JAV atstovybėms visame pasaulyje teigiama, kad Rusija vykdė slaptą kampaniją, siekdama pakeisti aplinką užsienio šalyse savo naudai.
„Rusijai „slaptas politinis finansavimas“ duoda dvejopą naudą: didina įtaką naudą gaunantiems asmenims ir partijoms bei didina tikimybę, kad šios partijos pasieks gerų rezultatų rinkimuose“, – teigiama dokumente.
„Paslėpti šių partijų ir jų rėmėjų iš Rusijos ryšiai kenkia demokratinių institucijų vientisumui ir visuomenės tikėjimui jomis“, – priduriama jame.
Rusijos pareigūnai jau seniai atmeta JAV kaltinimus dėl kišimosi į rinkimus, tvirtindami, kad CŽA rėmė perversmus tokiose šalyse kaip Iranas ir Čilė.
Teigiama, kad 2011 metais V. Putinas įtūžo, kai Jungtinės Valstijos išreiškė moralinę paramą protestuotojams Rusijoje, pareiškusiems įtarimų dėl rinkimų klastojimo.
Minėtas JAV pareigūnas atmetė bet kokį įtariamų Rusijos pastangų palyginimą su šiuolaikine JAV praktika, pavyzdžiui, rinkimų stebėtojų ir nevyriausybinių demokratiją remiančių grupių finansavimu.
JAV parama yra skaidri ir „mes neremiame konkrečios partijos ar konkretaus kandidato“, sakė pareigūnas.
„Tai susiję su demokratiniu valdymu ir pastangomis padėti kitoms demokratinėms šalims stiprinti demokratinį valdymą“, – pridūrė jis.
Naujausi komentarai