Jungtinės Valstijos „griežtai smerkia priverstinį lėktuvo, skridusio tarp dviejų ES valstybių narių, nukreipimą bei paskesnį žurnalisto Ramano Pratasevičiaus pašalinimą [iš jo] ir areštą Minske. Mes reikalaujame, kad jis būtų nedelsiant paleistas“, – sakoma A. Blinkeno pranešime.
„Šis šokiruojantis [autoritarinio Baltarusijos prezidento Aliaksandro] Lukašenkos režimo veiksmas sukėlė pavojų daugiau nei 120 keleivių, įskaitant JAV piliečius, gyvybei“, – sakė jis.
„Pirminiai pranešimai, rodantys, kad buvo įsitraukusios Baltarusijos saugumo tarnybos ir lydint lėktuvą panaudota Baltarusijos karinė aviacija, kelia didelį susirūpinimą ir reikalauja išsamaus tyrimo“, – nurodė A. Blinkenas.
A. Blinkenas savo pareiškime pridūrė, kad Jungtinės Valstijos palaiko „Baltarusijos žmones, kurie siekia laisvos, demokratinės ir klestinčios ateities, ir remia jų raginimą režimui gerbti žmogaus teises ir pagrindines laisves“.
Šis šokiruojantis [autoritarinio Baltarusijos prezidento Aliaksandro] Lukašenkos režimo veiksmas sukėlė pavojų daugiau nei 120 keleivių, įskaitant JAV piliečius, gyvybei.
„Ryanair“ lėktuvas, turėjęs nusileisti Vilniuje sekmadienį 13 val., priartėjęs prie Lietuvos sienos netikėtai pasuko Minsko link ir ten nusileido.
Bendrovė nurodė, kad laineris nusileido, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Atlikus lėktuvo patikrą ši informacija nepasitvirtino.
Baltarusijos opozicija sako, jog tai padaryta siekiant sulaikyti šiuo lėktuvu skridusį Baltarusijos opozicijos aktyvistą ir tinklaraštininką, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėją R. Pratasevičių.
A. Lukašenkos spaudos tarnyba savo „Telegram“ kanale nurodė, kad jis davė nurodymą nukreipti skrydį ir įsakė keleivinį lėktuvą lydėti naikintuvui „Mig-29“.
Sekmadienio vakarą lėktuvas grįžo iš Minsko į Vilnių.
Baltarusijos opozicijos koordinavimo tarybos prezidiumo narys, buvęs kultūros ministras Pavelas Latuška pareiškė, kad „Ryanair“ lėktuvu iš Minsko į Vilnių neišskrido šeši žmonės – du Baltarusijos ir keturi Rusijos piliečiai.
Spalį Baltarusija paskelbė NEXTA „ekstremistiniu“ kanalu ir nurodė jį blokuoti.
Pernai NEXTA įkūrėjus 22 metų Sciapaną Pucilą ir 26 metų R. Pratasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą.
Abu šie Lenkijoje gyvenantys tinklaraštininkai figūruoja kaip kaltinamieji baudžiamojoje byloje dėl masinių neramumų Baltarusijoje. Paskelbta jų tarptautinė paieška. Jie taip pat kaltinami socialinės neapykantos teisėsaugos pareigūnams kurstymu.
Baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ir NEXTA teigia, kad R. Pratasevičiui Baltarusijoje gali grėsti mirties bausmė.
Kanalai NEXTA ir „NEXTA Live“ yra svarbūs Baltarusijos opozicijos balsai ir padėjo mobilizuoti protestuotojus per beprecedentes demonstracijas, krėtusias šalį po pernai rugpjūtį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų. Juose nuo 1994 metų Baltarusijai vadovaujantis A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją. Opozicija ir Vakarų demokratijos rinkimus laiko suklastotais.
Naujausi komentarai