Į Briuselį M.Pence’as atvyko baigdamas savo kelionę po Europą, kurios tikslas buvo nuraminti Vašingtono sąjungininkes, susirūpinusias, kad prezidentas D.Trumpas gali nuo jų nusigręžti.
„Šiandien man teko garbė prezidento D.Trumpo vardu pareikšti tvirtą Jungtinių Valstijų įsipareigojimą tęsti bendradarbiavimą ir partnerystę su Europos Sąjunga“, – sakė M.Pence’as po derybų su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku.
Viceprezidentas sakė, kad JAV įsipareigojimas transatlantiniams ryšiams tebėra „tvirtas ir ilgalaikis“ po ne vieną dešimtmetį trunkančio bendro darbo sprendžiant saugumo ir ekonomikos problemas.
D.Tuskas savo ruožtu padėkojo M.Pence’ui už susitikimą ir sakė, kad „mums visiems jo iš tiesų reikėjo“. Jis pridūrė, kad Europa tikisi „aiškios“ JAV paramos.
„Pastarąjį mėnesį jūsų šalyje ir ES nutiko per daug dalykų..., kad galėtume apsimesti, jog niekas nepasikeitė“, – pabrėžė buvęs Lenkijos premjeras.
Protestuotojos be liemenėlių
Tuo tarpu prie ES būstinės Briuselyje susirinko dešimtys protestuotojų, nepatenkintų D.Trumpo administracijos požiūriu į moteris, homoseksualius asmenis ir klimato kaitą.
„Susirinkome čia protestuoti prieš M.Pence’o vizitą, nes mums nepriimtinas JAV administracijos sprendimas varžyti moterų teises visame pasaulyje“, – naujienų agentūrai AFP sakė Irene Donadio (Irenė Donadjo) iš Tarptautinės planuotos tėvystės federacijos (International Planned Parenthood Federation, IPPF).
Dvi moterys į protesto akciją atėjo apnuogintomis krūtimis ir nešė plakatus su užrašais: „Pence’ai, lįsk iš mūsų kelnaičių“ ir „Meilė įveikia neapykantą“ (Love Trumps Hate).
D.Trumpo kritika, kad NATO yra „atgyvena“, jo palankūs atsiliepimai apie Didžiosios Britanijos sprendimą pasitraukti iš Europos Sąjungos ir akivaizdus palankumas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui kelia didelį susirūpinimą JAV sąjungininkėms.
Dvi dienos iki M.Pence’o vizito D.Trumpas per mitingą Floridoje paragino „pažiūrėti, kas vyksta Briuselyje“, kalbėdamas apie virtinę Europos miestų, išgyvenusių kruvinas teroristines atakas.
JAV viceprezidentas taip pat susitiko su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude’u Junckeriu (Žanu Klodu Junkeriu) ir ES užsienio politikos vadove Federica Mogherini (Federika Mogerini).
Kiek vėliau pirmadienį numatytas M.Pence’o susitikimas su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.
Kiek anksčiau Belgijos vyriausybės vadovas paragino JAV viceprezidentą neleisti subyrėti ES.
„Negali būti nė kalbos, kad ES būtų leista subyrėti. Buvo perduota tokia žinia“, – sakė ministras pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) naujienų agentūrai „Belga“ sekmadienį po vakarienės su M.Pence’u.
„Manau, tai buvo išgirsta“, – pridūrė jis.
„Absoliučiai pasišlykštėtina“
M.Pence’as į Briuselį atvyko po Miuncheno saugumo konferencijos, per kurią pažadėjo, kad D.Trumpo administracija laikysis „nesvyruojančių“ įsipareigojimų transatlantiniam aljansui.
„Prezidentas Trumpas ir mūsų žmonės yra nuoširdžiai pasišventę mūsų transatlantinei sąjungai“, – pabrėžė jis.
Vis dėlto sąjungininkai Europoje tebesiekia tvirtesnių Vašingtono garantijų, nors tiek M.Pence'as, tiek JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas (Džeimsas Matisas), tiek valstybės sekretorius Rexas Tillersonas (Reksas Tilersonas) per savo pirmuosius vizitus Europoje skelbė, jog Amerika tęs septynis dešimtmečius vykdytą transatlantinę politiką.
M.Pence'as sakė, kad Vašingtonas spaus Rusiją laikytis Minsko taikos susitarimų, turinčių padėti užbaigti konfliktą Ukrainoje. R.Tillersonas pareiškė, kad JAV bendradarbiautų su Maskva tik tais atvejais, kai tai atitiktų Amerikos žmonių interesus.
Tačiau Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayrault (Žanas Markas Airo) sakė buvęs „sukrėstas“, kad M.Pence'as savo kalboje visiškai neužsiminė apie ES. Šis faktas sukėlė abejonių, juolab žinant, kad D.Trumpas reiškė palaikymą „Brexit“ ir atrodė turįs vilčių, kad kitos Bendrijos šalys paseks britų pavyzdžiu.
F.Mogherini sakė, kad M.Pence'o vizitas yra „labai svarbus politinis ženklas“, bet užsiminė, kad ES ir JAV santykiai gali tapti labiau pragmatiški ir kad geranoriškumo gali sumažėti.
Ji taip pat nesureikšmino nuogąstavimų, kad verslininkas Tedas Mallochas (Tedas Malokas) gali būti paskirtas naujuoju JAV ambasadoriumi prie Briuselio, nors anksčiau yra išsakęs prieš ES nukreiptų komentarų.
Vokietijos ir Britanijos žiniasklaida citavo T.Mallocho pareiškimus, kad „Brexit“ yra būsimo ES subyrėjimo šauklys. Jis taip pat yra lyginęs Bendriją su Sovietų Sąjunga.
F.Mogherini sakė gavusi informacijos, kad šiuo klausimu „kol kas joks sprendimas dar nepriimtas ir joks konkretus vardas nesvarstomas“.
D.Tuskas ir J.-C.Junckeris irgi reiškė susirūpinimą dėl D.Trumpo.
J.-C.Junckeris pareiškė, kad kontroversiška D.Trumpo rinkimų kampanija buvo „absoliučiai pasišlykštėtina“, ir praeitą savaitę sakė žurnalui „Time“, kad prezidento pareiškimai apie ES buvo „labai nedraugiški ir visiškai nenaudingi“.
Naujausi komentarai