Pereiti į pagrindinį turinį

JK gali įvykti antrasis „Brexit“ referendumas

2018-09-24 09:16
BNS inf.

Didžiosios Britanijos pagrindinė opozicinė Leiboristų partija sekmadienį patvirtino, kad šią savaitę vyksiančiame suvažiavime surengs nuodugnius debatus dėl „Brexit“, pradžiugindama savo narius, puoselėjančius viltį užkirsti kelią šaliai pasitraukti iš Europos Sąjungos.

Scanpix nuotr.

Jungtinės Karalystės ir ES deryboms dėl „Brexit“ patekus į aklavietę, nemažai leiboristų vis garsiau kalba, kad jų partija turi galių ir galimybę inicijuoti naują referendumą, galintį pakeisti Britanijos sprendimą palikti 28 valstybių Bendriją. 

Leiboristų lyderis Jeremy Corbynas (Džeremis Korbinas) yra ne kartą išsakęs nepritarimą idėjai organizuoti antrą referendumą. Tačiau tiek jis, tiek kiti partijos lyderiai spaudžiami pakeisti savo poziciją šiuo klausimu. 

Suvažiavimo delegatams renkantis Liverpulyje, ant daugelio marškinėlių ir krepšių buvo galima pastebėti užrašą: „Myliu Corbyną, nekenčiu „Brexit“. 

Nuo 2016 metų referendumo, kuriame britai nubalsavo už pasitraukimą iš ES, leiboristai visada tvirtino, kad gerbs jo rezultatus, tačiau nori glaudesnių ryšių su Bendrija nei siekia ministrės pirmininkės Theresos May (Terezos Mei) konservatorių vyriausybė.

Dabar, deryboms dėl „skyrybų“ patekus į aklavietę ir sparčiai artėjant kovą numatytam išstojimui, daugelis leiboristų mano, kad partija turi pakeisti savo poziciją. 

„Leiboristai turi priimti sprendimą. Nebėra laiko blaškytis“, – sakė Mike'as Buckley (Maikas Baklis) iš judėjimo „Leiboristai už plebiscitą“ (Labour for a People's Vote), raginančio organizuoti naują referendumą dėl „Brexit“. 

Keli tūkstančiai šio judėjimo aktyvistų sekmadienį surengė eitynes Liverpulyje. Jų dalyviai nešė ES ir Jungtinės Karalystės vėliavas bei plakatus su užrašu „Išėjimas iš Brexit“ (Exit from Brexit).

Daugiau nei 100 vietos leiboristų draugijų pateikė suvažiavimui siūlymus inicijuoti plebiscitą, kuriame būtų sprendžiama, ar išstoti tomis sąlygomis, dėl kurių sutars vyriausybė, ar likti Bendrijoje. 

Partijos vadovybė sekmadienį pareiškė, kad skyriai ir atstovaujančios sąjungos nusprendė, jog „Brexit“ bus vienas iš  prioritetinių klausimų, kuriuos svarstys delegatai. Diskusija šiuo klausimu numatyta antradienį. Tačiau dėl ko konkrečiai balsuos delegatai, dar nenuspręsta.

Delegatė iš Orpingtono pietų Anglijoje Margaret Mills (Margaret Mils) sakė, kad partijos vietos skyrius priėmė siūlymą, raginantį Leiboristų partiją „sustabdyti „Brexit“ bet kokiomis priemonėmis – na, išskyrus fizinį murtą“.

„Manau, laikas neapibrėžtumui baigėsi“, – sakė ji.

Veteranas socialistas J. Corbynas, visada įtariai žiūrėjęs į ES, ilgą laiką tvirtino nepritariantis idėjai organizuoti antrą „Brexit“ referendumą. Tačiau pastaruoju metu jo pozicija, regis, sušvelnėjo.

Sekmadienį J. Corbynas sakė, kad pirmenybę teiktų ne referendumui, o naujiems visuotiniams rinkimams, tačiau pridūrė: „Palaukime, kol pamatysime suvažiavimo rezultatus“.

„Suprantama, kad paklūstu mūsų partijos demokratijai“, – sakė jis BBC.

D. Raabas: D. Britanija yra pasirengusi įvairioms aplinkybėms

Didžiosios Britanijos vyriausybė sieks jai naudingiausio susitarimo dėl „Brexit“, tačiau yra pasiruošusi įvairioms aplinkybėms, pirmadienį pareiškė Jungtinės Karalystės „Brexit“ sekretorius Dominicas Raabas (Dominikas Rabas) interviu radijo stočiai „Talk Radio“.

„Nepaisant visos šios politinės melodramos, mes toliau sąžiningai vesime derybas. Bandome pasiekti geriausią susitarimą, kokį tik galėsime, tačiau taip pat esame pasiruošę bet kokioms aplinkybėms“, – nurodė D. Raabas.

Jis pabrėžė, kad norint galutinio susitarimo, jo turi siekti abi šalys.

„Mums reikia būti pasiruošus galimybei, kad kita šalis gali neturėti mūsų turimų ambicijų pasiekti palankiausią susitarimą, o tango šokama dviese“, – pareiškė sekretorius.

Praėjusią savaitę Britanijos premjerė Theresa May (Tereza Mei) pareiškė, kad Londono ir Briuselio derybos dėl Britanijos pasitraukimo iš ES sąlygų atsidūrė aklavietėje, o Zalcburge nuskambėjęs ES vadovų atsakymas į britų pasiūlymus buvo „nepriimtinas“.

Savo ruožtu Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sakė, kad „Brexit“ derybose prasideda lemiamas etapas. ES teigiamai vertina kai kuriuos Londono planus, tačiau keletą klausimų reikalauja peržiūrėti. Konkrečiai D. Tuskas nori, kad Londonas peržiūrėtų savo poziciją dėl sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų