Pereiti į pagrindinį turinį

JT simboliškai balsavo už Palestinos narystę, Izraeliui tai sukėlė „pasišlykštėjimą“

2024-05-10 17:30

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja penktadienį didele balsų dauguma balsavo už tai, kad palestiniečiams būtų suteiktos tam tikros papildomos teisės pasaulinėje organizacijoje po to, kai jų siekį tapti visateisiais nariais blokavo JAV.

JT simboliškai balsavo už Palestinos narystę, Izraeliui tai sukėlė „pasišlykštėjimą“
JT simboliškai balsavo už Palestinos narystę, Izraeliui tai sukėlė „pasišlykštėjimą“ / Scanpix nuotr.

Už rezoliuciją, kurioje teigiama, kad palestiniečiai turėtų būti priimti į JT ir gauti tam tikras papildomas teises kaip stebėtojai, balsavo 143, prieš – 9, o susilaikė 25 šalys.

„Jau šimtus kartų stovėjau šioje tribūnoje, bet niekada nesu dalyvavęs svarbesniame balsavime nei šis, istorinis, balsavimas“, – prieš balsavimą emocingai kalbėjo Palestinos ambasadorius prie JT Riyadas Mansouras.

Jis pridūrė: „Ateis diena, kai Palestina užims deramą vietą laisvų tautų bendruomenėje.“

Izraelis reagavo piktai, o jo ambasadorius JT Giladas Erdanas pareiškė, kad ši rezoliucija jam kelia pasišlykštėjimą.

„Dėl šio naujo precedento čia galime išvysti „Islamo valstybės“ arba „Boko Haram“ atstovus, sėdinčius tarp mūsų“, – sakė G. Erdanas, turėdamas omenyje dvi džihadistų grupuotes. Jis sakė, kad tai suteiks „valstybės teises subjektui, kurį jau dabar iš dalies kontroliuoja teroristai, o jį pakeis vaikus žudančių „Hamas“ prievartautojų pajėgos“.

Vykstant karui Gazos Ruože, palestiniečiai balandžio mėnesį iš naujo pateikė 2011 metų prašymą tapti visateisiais Jungtinių Tautų nariais, nes šiuo metu jų statusas yra „valstybė stebėtoja ne narė“.

Kad iniciatyva būtų sėkminga, reikėjo, kad Saugumo Taryba uždegtų žalią šviesą, o vėliau – dviejų trečdalių balsų daugumos Generalinėje Asamblėjoje.

Tačiau balandžio 18 dieną JAV – viena iš penkių veto teisę turinčių Saugumo Tarybos narių ir artimiausia Izraelio sąjungininkė – prašymą blokavo.

Jungtinių Arabų Emyratų pristatytoje rezoliucijoje sakoma: „Palestinos valstybė atitinka narystės Jungtinėse Tautose reikalavimus pagal Chartijos 4 straipsnį ir todėl turėtų būti priimta.“ Joje Saugumo Taryba raginama „persvarstyti šį klausimą ir priimti palankų sprendimą“.

Tačiau JAV prieštarauja bet kokiam valstybingumo pripažinimui, jei nebus sudarytas dvišalis palestiniečių ir Izraelio – kurio dabartinė dešiniojo sparno vyriausybė griežtai prieštarauja dviejų valstybių sprendimui – susitarimas.

Rezoliucijos tekste aiškiai draudžiama leisti palestiniečiams būti išrinktiems į Saugumo Tarybą arba balsuoti Generalinėje Asamblėjoje. Tačiau jie galės tiesiogiai teikti pasiūlymus ir pakeitimus, nesikreipdami į kitą šalį, kaip yra dabar. Taip pat jiems suteikiama teisė sėdėti tarp valstybių narių abėcėlės tvarka.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra