Pereiti į pagrindinį turinį

Ką atskleidė slaptieji „Panamos popieriai“

2016-04-05 05:58
BNS inf.
Scanpix nuotr.

Tarptautinio žurnalistų konsorciumo tyrimas, pagrįstas 11,5 mln. nutekintų dokumentų apie ofšorinius subjektus, atskleidžia, kaip politikai garsenybės ir kiti įtakingi veikėjai naudojasi bankais, advokatų bendrovėmis ir ofšorinėmis priedangos bendrovėmis savo turtui nuslėpti.

Vašingtone įsikūręs Tarptautinis tyrimą atliekančių žurnalistų konsorciumas (ICIJ), pelno nesiekianti organizacija, vienijanti per 100 žiniasklaidos įmonių, nurodė, kad anoniminis šaltinis nutekino didžiulį kiekį vidaus naudojimo dokumentų iš Panamoje įsikūrusios teisinių paslaugų bendrovės „Mossack Fonseca“ duomenų bazės.

Šios bendrovės, kuri yra viena didžiausių pasaulyje ofšorinių įmonių steigėjų, vienas iš įkūrėjų Ramonas Fonseca (Ramonas Fonseka) sakė, kad tie dokumentai buvo gauti neteisėtai, įsilaužus į „Mossack Fonseca“ kompiuterines sistemas, bet patvirtino, kad didelė jų dalis yra tikri. Tačiau jis neigė, kad „Mossack Fonseca“ vykdė kokią nors neteisėtą veiklą.

Kas yra ofšorinės sąskaitos?

Ofšorinės bankų sąskaitos ir kiti finansiniai veiksmai kitoje šalyje gali būti naudojami siekiant apeiti priežiūros institucijas arba išvengti mokestinių prievolių. Bendrovės ir asmenys dažnai naudojasi fiktyviomis priedangos bendrovėmis, kurios steigiamos be reikšmingo įstatinio kapitalo ir nevykdo beveik jokios veiklos, siekiant nuslėpti nuosavybę ir kitokią informaciją apie susijusias lėšas.

Kur dažniausiai steigiamos ofšorinės įmonės?

Keliolika mažų šalių ir teritorijų, tokių kaip Panama, Kaimanų salos ir Bermudai, taiko itin mažus mokesčius ir specializuojasi teikti verslo paslaugas kitose šalyse registruotiems subjektams bei tvarkyti jų investicijas.

Ofšorinių sąskaitų teisėtas naudojimas

Ofšorinės bendrovės arba patikos fondai gali būti steigiami teisėtiems tikslams, tokiems kaip verslo finansavimas, bendrovių sujungimas, turto įsigijimas arba mokesčių optimizavimas, nurodo Finansinių veiksmų darbo grupė kovai su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu (FATF).

Neteisėtas ofšorinių sąskaitų naudojimas

Priedangos bendrovės ir kitokios gali būti neteisėtai naudojami teroristų ir kitų tarptautinių bei finansinių nusikaltimų vykdytojų, siekiant nuslėpti lėšų kilmę ir nuosavybę. Pasak ICIJ, „Mossack Fonseca“ dokumentuose esama duomenų apie 214 488 ofšorines įmones, susijusias su 14 153 klientais iš 200 šalių ir teritorijų.

Pastangos sutriuškinti mokesčių rojus

FATF ir kitos priežiūros agentūros skelbia įvertinimus, įvardijančius silpnąsias vietas kovos su pinigų plovimu ir terorizmu priemonėse konkrečiose šalyse ir teritorijose. Finansų ir teisės profesionalai yra apmokomi pastebėti potencialius pažeidimus, nes kai kuriais atvejais teisininkai ir bankininkai nežino tvarkantys neteisėtus sandorius. Europos Sąjunga taip pat suintensyvino pastangas kovoti su tarptautinių verslo subjektų mokesčių vengimu.

Ankstesni skandalai dėl ofšorinių sąskaitų

Dėl bankų slaptumo taisyklių ofšoriniai finansiniai sandoriai paprastai lieka nežinomi. Tačiau ICIJ ir kitų organizacijų atlikti nutekintų dokumentų paviešinimai 2014 metų pabaigoje atkreipė dėmesį į susitarimus dėl mokestinių lengvatų, kurias Liuksemburgas siūlydavo tarptautinėms verslo grupėms ir itin turtingiems asmenims.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų