Pereiti į pagrindinį turinį

Kalnų ramybę nutraukė karas

2012-07-26 23:59
Kalnų ramybę nutraukė karas
Kalnų ramybę nutraukė karas / "Reuters" nuotr.

Antiteroristinė operacija, etninis valymas ar politinis susidorojimas? Speciali komisija bandys išsiaiškinti Tadžikistano kalnuose kilusio ginkluoto konflikto aplinkybes.

Po derybų nutraukė ugnį

Tadžikistano valdžia ir kovotojai po įnirtingų mūšių šalies rytuose, nusinešusių keliasdešimties žmonių gyvybę, vakar nutraukė šaudymą ir sėdo prie derybų stalo. Chorogo mieste, šalia kurio kariai ieškojo lauko vado Tolibo Ajombekovo, įtariamo susijus su specialiosios tarnybos generolo nužudymu, ryte nebuvo girdėti šaudant, bet interneto ir telefono ryšys, kaip ir iki tol, buvo nutrūkęs.

"Iki 14 val. (12 val. Lietuvos laiku) paskelbtos paliaubos. Gynybos ministras Šeralis Chairulojevas ir keli lauko vadai atsisėdo prie derybų stalo, – pranešė šaltinis. – Svarbiausias mūsų reikalavimas – kad teisingumui būtų perduoti keturi tiesioginiai generolo Abdulo Nazarovo nužudymo vykdytojai."

Pasak minėto šaltinio, tarp derybininkų nėra T.Ajombekovo, kurio paieškos ir tapo dingstimi surengti ginkluotą operaciją. Per ją, oficialiais duomenimis, žuvo ne mažiau kaip 42 žmonės, iš jų – 12 oficialiosios Dušanbė šalininkų.

Po derybų prezidentas Emomali Rachmonas nusprendė visiškai nutraukti ugnį. Valdžia neteisėtų ginkluotų formuočių kovotojams pažadėjo amnestiją, jeigu jei savo noru sudės ginklus.

Nužudė aukštą pareigūną

Specialioji operacija Choroge, Kalnų Badachšano autonominės srities sostinėje, Pamyro kalnuose į rytus nuo Tadžikistano ir Afganistano sienos, prasidėjo antradienį. Operacijos tikslas – sučiupti arba neutralizuoti tadžikų opozicijos buvusį karo lauko vadą T.Ajembekovą, kuris įtariamas susijęs su generolo majoro A.Nazarovo nužudymu liepos 21 d.

A.Nazarovas šeštadienį buvo ištemptas iš savo automobilio ir mirtinai subadytas. Šis išpuolis sulaukė didelio atgarsio šalyje, nes auka – vienas aukščiausių Tadžikistano saugumo pareigūnų.

Jis dirbo Valstybinio nacionalinio saugumo komiteto, kurio pirmtakas buvo Sovietų Sąjungos KGB, vadovo pavaduotoju. 2010 m. pareigūnas buvo paskirtas įvesti tvarką neramiame Kalnų Badachšano autonominiame regione.

Pareigūnai A.Nazarovo nužudymu iš pradžių kaltino cigarečių kontrabandininkus, bet vėliau su šiuo išpuoliu susiejo vieną buvusių Tadžikistano pilietinio karo sukilėlių vadų, po šio konflikto tapusį vieno Tadžikistano ir Afganistano sienos apsaugos dalinio vadu.

Valstybinis nacionalinio saugumo komitetas nurodė, kad buvęs sukilėlis T.Ajembekovas dabar vadovauja kovotojų grupuotei, užsiimančiai narkotikų, tabako ir brangakmenių kontrabanda, taip pat įvykdžiusiai virtinę kruvinų nusikaltimų pasienyje.

Praneša apie civilių aukas

Valdžia tikina, kad Choroge, esančiame už 520 km į pietryčius nuo Dušanbė, per specialią operaciją aukų tarp taikių gyventojų pavyko išvengti. Bet kiti šaltiniai pranešė, kad miestas buvo virtęs tikra karo zona ir kad žuvo civilių.

"Per snaiperių apšaudymą Choroge žuvo septyni miesto gyventojai – keturi vaikai, du vyrai ir moteris", – pranešė Tadžikistano Laisvės radijas.

"Ketvirtą valandą ryto vyriausybės pajėgos pradėjo iš oro bombarduoti Chorogą. Žuvo moterų ir vaikų", – Rusijos laikraščiui "Nezavisimaja gazeta" sakė motinų ir vaikų labdaros fondo "Surask mane, mama" pirmininkas Mechmonšo Mechmonšojevas.

"Pamyre vyksta etninis valymas. Mes per palydovinį ryšį susisiekėme su artimaisiais. Jie pranešė, kad miestas bombarduojamas iš oro. Sugriauta daug pastatų. Taip pat turime informacijos apie gausias civilių aukas", – sakė Kalnų Badachšano, liaudyje vadinamo Pamyru, Socialdemokratų partijos pirmininkas Olimas Šerzamonovas.

Po vakarykščių derybų nuspręsta sukurti 20-ies valdžios atstovų, vietos gyventojų ir žurnalistų komisiją, kuri turės patikrinti pranešimus apie civilių aukas.

Pilietinio karo atgarsiai

Kalnų Badachšanas, kuriame yra tik 250 tūkst. gyventojų, pilietinio karo Tadžikistane metais (1992–1997 m.) rėmė opoziciją, kariavusią su Liaudies frontu, kuris atvedė į valdžią dabartinį prezidentą E.Rachmoną.

Atokiame ir sunkiai pasiekiamame kalnų regione, kur dabar vyksta kovos veiksmai, visada buvo gana silpnai juntama centrinė valdžia, o buvusiems opozicijos lauko vadams vietos gyventojai iki šiol jaučia tam tikrą simpatiją.

Kai kuriems ekspertams kilo įtarimų, kad centrinė valdžia jau seniai planavo įvesti tvarką šiame regione, o A.Nazarovo žmogžudystė tapo tik pretekstu.

"Šios operacijos esmė ne tiek kriminalinė, kiek politinė, nes kriminalizuota yra visa Tadžikistano politika ir ekonomika, – sakė Rusijos mokslų akademijos Orientalistikos instituto mokslininkas Aleksandras Kniazevas. – Aš įsitikinęs, kad yra tęsiamas opozicijos atstovų išstūmimo iš valdžios bei verslo procesas."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų