Kas privertė Putiną prabilti kitaip? Pereiti į pagrindinį turinį

Kas privertė Putiną prabilti kitaip?

2025-05-11 19:20

Atrodo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išsigando ultimatumų kalba pagaliau prabilusių galingiausių Europos lyderių, nors iš pradžių atrodė kitaip. Pirma V. Putino aplinkos žinutė po lyderių desanto Kyjive buvo: susikiškite savo taiką į vieną vietą. Tačiau 2 val. nakties per spaudos konferenciją V. Putinas prabilo kitaip. Agresorius pasiūlė po keturių dienų Stambule surengti tiesiogines derybas su Ukraina. Tiesa, apie Europos lyderių siūlomas 30 dienų paliaubas Kremliaus vadas neužsiminė nė žodžiu. Ukrainos prezidentas tai pavadino teigiamu ženklu ir pareiškė, kad Kyjivas pasirengęs deryboms, jei Rusija jau nuo rytojaus 30 dienų nutrauks ugnį. Sureagavo ir Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas – jis pareiškė, kad laukia didi savaitė.

Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / Scanpix nuotr.

Įtakingiausi Europos lyderiai, susirinkę Kyjive šeštadienį, pasiūlė Rusijai 30 dienų paliaubas nuo pirmadienio, kitaip Maskvai gresia naujos sankcijos. Kremlius pareiškė, kad jos Rusijos nebeišgąsdins. Saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas netgi pasiūlė susikišti taiką į užpakalius. Vis dėlto dienos pabaigoje V. Putinas pasirodė su netikėtu pasiūlymu.

„Nepaisant visko, siūlome Kyjivo valdžios institucijoms atnaujinti derybas, kurias jos nutraukė 2022 metų pabaigoje. Atnaujinti tiesiogines derybas ir, pabrėžiu, be jokių išankstinių sąlygų. Siūlome jas nedelsiant pradėti ketvirtadienį, gegužės 15 dieną, Stambule, kur jos vyko anksčiau ir kur buvo nutrauktos“, – pranešė V. Putinas.

EPA-ELTA nuotr.

Rusijos prezidentas nieko neužsiminė apie lyderių pasiūlytas 30 dienų paliaubas, bet tarp eilučių buvo galima suprasti, kad tai Maskvai nepriimtina.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

„Tikros paliaubos, kurių laikytųsi ne tik Rusija, bet ir Ukrainos pusė, būtų pirmas žingsnis į ilgalaikę, tvarią taiką, o ne prologas į tolesnį ginkluotą konfliktą po Ukrainos ginkluotųjų pajėgų apginklavimo, papildymo ir karštligiško tranšėjų bei naujų tvirtovių kasimo. Kam reikalinga tokia taika? Mūsų pasiūlymai, taip sakant, yra ant stalo, dabar sprendimą turi priimti Ukrainos valdžia ir jos kuratoriai“, – sakė Rusijos prezidentas.

Ukrainos prezidentas socialiniame tinkle sureagavo į V. Putino pasiūlymą. V. Zelenskis parašė: „Tai teigiamas ženklas, kad rusai pagaliau pradėjo svarstyti galimybę nutraukti karą. Visas pasaulis to laukė labai ilgai, o pats pirmas žingsnis, norint iš tiesų užbaigti bet kokį karą, yra ugnies nutraukimas. Nėra prasmės dar bent dieną tęsti žudymą. Tikimės, kad Rusija patvirtins paliaubas – ilgalaikes ir patikimas. Nuo pirmadienio, gegužės 12 dienos, Ukraina pasiruošusi susitikti.“

Amerikos prezidentas taip pat socialiniame tinkle rašė: „Galimai puiki diena Rusijai ir Ukrainai! Pagalvokite apie šimtus tūkstančių gyvybių, kurios bus išsaugotos, kai šis nesibaigiantis kraujo liejimas, kaip tikimės, baigsis. Tęsiu darbą su abiem pusėmis, kad taip ir būtų. Laukia didi savaitė.“

Laukia didi savaitė.

Jeigu nesutiks su paliaubomis, Europos lyderiai pagrasino Rusijai sankcijomis. Žurnalistai paklausė Vokietijos kanclerio, kodėl ir taip daug sankcijų sulaukęs Kremlius dabar jų turėtų išsigąsti.

„V. Putinui kada nors teks suprasti – o tai gali užtrukti – kad karinėmis priemonėmis šio karo laimėti nepavyks. Gali būti, kad artėjame prie šio taško. Galbūt V. Putinas taip pat mato, kad nebegali pasiekti savo tikslų, ir galbūt jis supras, kad tai puiki galimybė kartu užbaigti šį karą“, – aiškino Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas.

Lietuvos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad tai, jog V. Putinas paskubėjo surengti spaudos konferenciją praėjus mažiau nei 24 valandoms po to, kai Amerikos remiami Europos vadovai pareikalavo besąlygiškų paliaubų, viską pasako.

EPA-ELTA nuotr.

Turkijos prezidentas pareiškė, kad pasiektas istorinis lūžio taškas siekiant užbaigti Ukrainos ir Rusijos karą, tad reikia pasinaudoti šia galimybe. Pasak Recepo Tayyipo Erdogano, Turkija pasirengusi teikti visokeriopą paramą, įskaitant derybų šalyje organizavimą, kad būtų pasiektos paliaubos ir ilgalaikė taika.

Užsienio žiniasklaida skelbia, kad Amerikos prezidento specialusis pasiuntinys Styvas Vitkofas V. Putinui pateiks Jungtinių Valstijų ir Europos šalių pasiūlymus dėl karo Ukrainoje užbaigimo. Teigiama, kad siūlymai atitinka V. Putino reikalavimą, kad Jungtinės Valstijos nepritars Ukrainos stojimui į NATO.

Beje, naujai išrinktas popiežius Leonas XIV viename interviu pasisakė prieš Rusijos karą Ukrainoje. Pasak Šventojo Tėvo, tai tikra imperialistinė invazija, kai Rusija nori užkariauti teritoriją, remdamasi savo galia ir pranašumu dėl strateginės padėties, taip pat dėl tos vertės, kurią Ukraina turi Rusijos kultūrai, istorijai ir pramonei. Tai jau įrodyta – Ukrainoje vykdomi nusikaltimai prieš žmoniją. Turime melstis Dievui už taiką, bet, manau, kad taip pat turime būti aiškesni, – sakė popiežius Leonas XIV.

Daugiau naujienų