Kas organizavo sprogimus? "Al Qaeda"? O gal vietos ekstremistai? Bostone po išpuolio prasidėjo medžioklė, o Ameriką pirmąsyk po 2001 m. sukaustė siaubas.
Tikslas: pasak sprogmenų ekspertų, nors bombos nebuvo galingos, jos buvo prigrūstos metalinių šratų, kad kuo stipriau sužeistų.
Ieškoma pėdsakų
Pasak ekspertų, dvi Bostono centre esančios Boilstono gatvės šiaurinėje pusėje sprogusios bombos nebuvo galingos, nors, kaip patvirtino medikai, gydantys sužeistuosius, prigrūstos metalinių šratų, kad kuo labiau traumuotų.
Aukštos kokybės sprogmenų, tokių kaip C-4, ekspertai nerado, todėl spėjo, kad bombos – namų gamybos. Ar tai "Al Qaedos" darbas? O gal vietos ekstremistų?
1995 m. Ameriką sukrėtė teroro aktas, kai ultradešiniųjų pažiūrų Timothy McVeighas ir Terry Nicholsas Oklahomos mieste, Oklahomos valstijoje, detonavo sunkvežimyje paslėptą beveik 2 t užtaisą.
Sprogimas sugriovė visą federalinį pastatą, žuvo 168 žmonės. Sprogimas Oklahomoje buvo kruviniausias teroro išpuolis JAV istorijoje iki pat rugsėjo 11-osios atakų Niujorke ir Vašingtone.
Beje, sprogstamieji užtaisai, panaudoti Bostone, buvo panašaus dydžio, kaip detonuotas 1996 m. per išpuolį Šimtmečio olimpiniame parke Atlantoje.
Per šią ataką iš vamzdžio pagamintos bombos sprogimas sužeidė du žmones, o dar per 100 sužeidė. Tada pareigūnai nustatė, kad sprogimų organizatorius buvo ekstremistas Ericas Robertas Rudolphas, nuo 1996 iki 1998 m. surengęs kelis sprogimus skirtingose JAV valstijose.
Trys įtariamieji?
Bostono išpuoliui tirti buvo paskirtas JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB). Pasak agentų, buvo pradėtas baudžiamasis tyrimas dėl terorizmo.
Netrukus po išpuolio buvo atlikta krata viename bute Bostono priemiestyje Revyre.
Nors įtariamųjų nesulaikyta, žiniasklaida teigė, kad pareigūnų akiratyje atsidūrė trys asmenys.
Pirmąjį žiniasklaida apibūdino kaip "vyrą juodais drabužiais". Juodaodis vyriškis buvo pastebėtas prieš pat sprogimus su kuprine vaikščiojantis netoli maratono finišo linijos. Jis vilkėjo juodą megztinį su gobtuvu. Pasak liudininkų, prieš pat sprogimą vyriškis bandė įeiti į riboto patekimo zoną, tačiau vėliau pasišalino.
Antrą įtariamąjį policijos pareigūnai apklausė minėtame Revyro rajone, nes šis įtartinai automobiliu sukiojosi netoli sprogimo vietos, ir tai buvo užfiksuota apsaugos kameros.
Trečias pareigūnų akiratyje atsidūręs asmuo – Saudo Arabijos pilietis, turintis studento vizą.
Jis dėl nudegimų gydomas vienoje Bostono ligoninėje. JAV žiniasklaida patvirtino, kad vyras ligoninėje buvo apklaustas, nes buvo pastebėtas bėgantis iš įvykio vietos po pirmojo sprogimo.
Įvairios versijos
JAV žiniasklaida svarstė, kad radikalios dešiniosios Amerikos grupuotės galėjo pasirinkti Bostono maratoną, nes jis rengiamas Masačusetse minint Patriotų dieną, per kurią prisimenami pirmieji Amerikos revoliucijos mūšiai.
Taip pat pareigūnai patvirtino, kad nerado sprogimo vietoje mirtininko lavono, o bombos, pasak jų, buvo gan silpnos, palyginti su tomis, kokias naudoja "Al Qaeda".
Richardui Barrettui, buvusiam Jungtinių Tautų "Al Qaedos" ir Talibano stebėjimo komandos koordinatoriui, dėl šių faktų kilo įtarimas.
"Kalbant apie užtaisų galingumą, atrodo, kad tai labiau susiję su dešiniuoju ekstremizmu, o ne su "Al Qaeda", – dėstė ekspertas. – Tai nutiko per Patriotų dieną, be to, balandžio 15-oji JAV yra terminas, iki kurio reikia pateikti mokesčių deklaracijas, o Bostonas – simbolinis miestas. Visi šie nors mažyčiai veiksniai, manau, yra svarbūs."
Tiesa, R.Barrettas pridūrė, kad kol kas labai sunku pasakyti, kas kaltas.
Kovos su terorizmu ekspertas Rickas Nelsonas pabrėžė, kad, jo nuomone, Bostone veikė ne vienas asmuo.
"Gali būti, kad buvo įsivėlusi grupė asmenų, nes išpuolis kompleksiškas. Be to, pasirinkta sprogimo vieta rodo, kad jie siekė kuo didesnio žiniasklaidos dėmesio ir kad sprogimai būtų fiksuojami kamerų", – aiškino ekspertas.
Amputuotos galūnės
Saugumo parengtis po sprogimų Bostone buvo sustiprinta visoje šalyje, ypač didmiesčiuose.
JAV prezidentas Barackas Obama per nacionalinę televiziją pažadėjo, kad kaltininkai neišvengs atsakomybės.
"Žmonėms nereikėtų daryti skubotų išvadų, kol neturime visų faktų, – sakė B.Obama. – Tačiau nesuklyskite: mes prisikasime iki dugno ir nustatysime, kas tai padarė, nustatysime, kodėl jie tai padarė."
Kai kurie žmonės buvo sužeisti labai smarkiai. 17 žmonių būklė praėjus dienai po išpuolio buvo labai sunki. Beveik 30 žmonių neteko vienos iš galūnių, kiti atsipirko nubrozdinimais ir sužalojimais.
Trys maratono žiūrovai žuvo vietoje, tarp jų – aštuonerių berniukas Martinas Richardas iš Bostono priemiesčio Dorčesterio, atėjęs pasveikinti savo tėčio, bėgusio maratone. Iš 152 sužeistųjų – aštuoni vaikai.
"Matėme žmonių nutrauktomis kojomis, – pasakojo liudininkas Markas Hagopianas. – Netoli manęs buvusiam žmogui buvo per kelius nutrauktos kojos – jis buvo dar gyvas. Buvo baisu, viskas įvyko labai greitai. Sprogimas buvo milžiniškas. Pajutom vėją savo veidais... Policija šaukė: "Eikit iš čia, pasitraukit – ten gali būti daugiau bombų."
Naujausi komentarai