Ukrainos delegacija antradienį išvyks į Budapeštą tartis su Europos bendrovėmis dėl dujų pirkimo, pirmadienį pranešė valstybinė energetikos įmonė „Naftogaz“, kai Maskva nutraukė dujų tiekimą Kijevui.
„Europos bendrovės pasiruošusios tiekti dujas Ukrainai. Jos siūlė dujas gera kaina – 320 JAV dolerių (816 litų)“ už tūkstantį kubinių metrų, sakė „Naftogaz“ generalinis direktorius Andrijus Kobolevas, kurio žodžiai cituojami vyriausybės tinklalapyje paskelbtame pranešime.
A.Kobolevas pridūrė, kad „Naftogaz“ jau yra Vokietijos įmonių grupės RWE ir Prancūzijos „Gaz de France“ klientė.
„Taip pat gauname pasiūlymų iš kitų panašių didelių bendrovių“, – sakė jis.
Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“ generalinis direktorius Aleksejus Mileris pareiškė, kad Europos bendrovės neturi teisės perpardavinėti Ukrainai iš Rusijos gaunamas dujas.
Europos bendrovės „neturi teisės to daryti“, jis sakė Rusijos naujienų agentūrai „RIA Novosti“.
Ukraina iš Rusijos gaudavo pusę savo suvartojamų dujų, o per šią šalį tranzitu tiekiama 15 proc. Europoje suvartojamų dujų.
„Gazprom“ pirmadienį paskelbė įvedanti Ukrainai išankstinio mokėjimo režimą. Dėl tokio žingsnio dujų tiekimas faktiškai nutrūko, nes Kijevas ir Maskva dar nėra išsprendę ginčo dėl neapmokėtų skolų.
Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad tas žingsnis yra „dar vienas etapas Rusijos agresijoje prieš Ukrainos valstybę“.
Prieš „Gazprom“ nutraukiant tiekimą, A.Jaceniukas sakė, kad Ukraina diversifikuos savo energetikos išteklių šaltinius, pirkdama dujas iš Lenkijos, Vengrijos ir Slovakijos.
Kai vasarį Ukrainoje buvo nuverstas Kremliui palankus prezidentas Viktoras Janukovyčius, Rusija smarkiai padidino dujų kainą kaimyninei šaliai – nuo 268 iki 485 dolerių už tūkstantį kubinių metrų.
Po kelias savaites trukusių derybų Maskva pasiūlė galutinę kainą – 385 dolerius (982 litus) už tūkstantį kubinių metrų.
Ramina visuomenę
Ukraina antradienį stengėsi nuraminti susirūpinusią visuomenę, kad gyventojai nenukentės, Rusijai nutraukus dujų tiekimą, taip pat pasiuntė delegaciją į Europą stiprinti energetikos ryšių.
Šios pastangos buvo dedamos tuo metu, kai įstatymų leidėjai ruošėsi paraginti vyriausybę paskelbti karo padėtį dviejuose rytiniuose separatistiniuose regionuose, kur jau dešimt savaičių vyksta susirėmimai su sukilėliais, nusinešę per 320 žmonių gyvybių.
Per naujausią smurto išpuolį tame pramonės regione, kuriame gyvena daug rusakalbių, 31 karys buvo sužeistas per apšaudymus iš minosvaidžių, nurodė pasieniečiai.
Smarkiai įsiskolinusios Ukrainos valstybinės energetikos bendrovės „Naftogaz“ vadovas sakė, kad vartotojai, jau anksčiau prislėgti socialinių lengvatų mažinimo pagal Tarptautinio valiutos fondo (TVF) suteiktos didelės paskolos sąlygas, bus apsaugoti nuo Rusijos baudžiamojo žingsnio.
„Manau, kad įprasti vartotojai niekaip nebus paveikti“, – „Naftogaz“ vadovas Andrijus Kobolevas tikino per televiziją.
Kelias savaites savaičių trukusios įtemptos derybos dėl skolų ir kainų nutrūko pirmadienį, kai Rusija nepriėmė kompromisinio sprendinio, kurį Kijeve pasiūlė Europos Sąjungos (ES) energetikos komisaras.
Ukraina iš Rusijos gaudavo pusę savo suvartojamų dujų; per ją taip pat tranzitu tiekiama 15 proc. Europoje suvartojamų dujų. Ši priklausomybė nesumažėjo, nors panašūs tiekimo sutrikimai buvo 2006 ir 2009 metais.
„Gazprom“ sprendimas užsukti dujas Ukrainai blogina patikimo tiekėjo įvaizdį, sako Britanija
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as (Viljamas Heigas) antradienį pareiškė, kad Rusijos dujų eksporto monopolininkės „Gazprom“ sprendimas nutraukti tiekimą Ukrainai, nesutariant dėl kainų, blogina Maskvos kaip patikimos energetikos išteklių tiekėjos įvaizdį.
„Aišku, apgailestaujame dėl „Gazprom“ sprendimo tai padaryti ir manome, kad toks sprendimas kenkia Rusijos patikimumui, tiekiant energetikos išteklius kitur Europoje“, – W.Hague'as sakė parlamentui.
Naujausi komentarai