Pereiti į pagrindinį turinį

Kosove atskleista žmonių organais prekiavusi grupuotė

Kosove atskleista žmonių organais prekiavusi grupuotė
Kosove atskleista žmonių organais prekiavusi grupuotė / AFP nuotr.

Organų kontrabandininkai, kurie vylėsi radę saugią slėptuvę nusikalstamumo ir korupcijos liūne, ištraukti į dienos šviesą.

Vadeiva – žinomas chirurgas

Septyniems asmenims pateikti kaltinimai priklausius tarptautiniam prekybos žmonių organais tinklui, kuris bazavosi Kosove. Pasak kaltintojų, nusikaltėliai ieškojo aukų Stambule, Maskvoje, Moldovoje ir Kazachstane, ir už jų organus siūlė iki 20 tūkst. dolerių (50 tūkst. litų). Operacijos buvo atliekamos privačioje klinikoje Kosovo sostinės Prištinos pakraštyje. Dauguma į nusikaltėlių pinkles pakliuvusių žmonių negavo nė cento, o jų organai buvo parduoti po 200 tūkst. dolerių (500 tūkst. litų) pacientams Izraelyje, Kanadoje ir kitose šalyse.

Nusikalstamas tinklas buvo atskleistas dar prieš dvejus metus, bet jo veiklos mastai paaiškėjo tik dabar.

Tinklui vadovavo aukštai vertinamas chirurgas ir Prištinos universitetinės ligoninės profesorius Lutfi Dervishi. Klinikai, kurioje buvo atliekamos operacijos, vadovavo jo sūnus Arbanas. Kaltinimai taip pat pateikti aukštam Kosovo sveikatos ministerijos pareigūnui Ilirui Rrecajui. Jie ir dar du žmonės apkaltinti žmogaus organų kontrabanda, neteisėta medicinine veikla ir įgaliojimų viršijimu bei paleisti už užstatą.

Ši byla sudrebino Kosovą, kuris bando integruotis į Vakarų pasaulį po to, kai 2008 m. vasarį paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos. Tai yra didelis išbandymas jaunoms teisėsaugos institucijoms ir įstatymams krašte, kur ilgą laiką karaliavo korupcija ir nebaudžiamumas.

Auką rado oro uoste

Nusikalstamas tinklas spėjo išsiplėsti labai toli. Išduoti orderiai suimti Turkijos gydytoją ir Izraelio finansininką, o dar du gydytojai iš Izraelio ir Turkijos įvardijami kaip bendrininkai.

Pasak policijos, tinklas pradėjo formuotis 2006 m. per medicinos konferenciją Stambule, kur L.Dervishi sutiko ieškomą Turkijos gydytoją Yusufą Sonmezą. Pastarasis garsėja kaip stambus organų kontrabandininkas.

Kliniką „Medicus“ įsteigė europietis filantropas, kuris padėdavo etninių albanų gydytojams per karą Kosove 1999 m. Vėliau L.Dervishi slapta pavertė ją organų persodinimo centru, kur operacijas atlikdavo Y.Sonmezas.

Kaltinamasis aktas buvo sudarytas 2008 m. Jame ES prokuroras Jonathanas Ratelis rašė, kad 20 užsieniečių, gyvenančių skurdo sąlygomis, buvo suvilioti nusikaltėlių netikrais pažadais sumokėti didelius pinigus.

Tinklo pėdsakus Kosovo teisėsauga užčiuopė 2008 m. lapkritį, kai Prištinos oro uoste rado nusilpusį turkų jaunuolį Yilmaną Altuną. Vaikinas papasakojo pareigūnams, kad iš jo pavogė inkstą. Policija nuvažiavo į kliniką „Medicus“ ir joje rado senyvą izraelietį, kuriam buvo persodintas Y.Altuno inkstas.

Gilios nusikalstamumo šaknys

Prekybos organais tinklo byla perduoda Kosovo teismui, šių metų pabaigoje turėtų įvykti išankstinis klausymas. Jeigu teisėjas pritars kaltinimams, prasidės teismo procesas.

ES Kosove vykdo stambią teisėsaugos misiją, padeda kovoti prieš nusikalstamumą ir korupciją. Bet ši kova yra labai sunki, nes kyšininkavimas, pinigų plovimas, organizuotas nusikalstamumas, sukčiavimas, o dabar ir organų kontrabanda pasiekė aukščiausius valdžios sluoksnius.

Prekybos organais tinklo bylą padeda tirti kelios valstybės. Tikrinami kaltinamųjų telefoniniai pokalbiai, kompiuteriai, bankinės operacijos. Organų gavėjai pinigus pervesdavo per bankus, tai labai padėjo teisėsaugai išaiškinti pagrindinius įtariamuosius.

Pavojinga tendencija

Vakarų teisėsaugos pareigūnai įtaria, kad Kosovo grupuotė gali būti dalimi dar didesnio nusikalstamo tinklo, susijusio su Izraeliu. Šių metų rugsėjį penki gydytojai iš Pietų Afrikos buvo apkaltinti priklausę tarptautiniam prekybos inkstais sindikatui, kuris dešimtims nuskurdusių brazilų ir rumunų mokėjo už inkstus ir persodindavo juos turtingiems izraeliečiams.

Analitikai teigia, kad organų kontrabandos bylos apnuogina pavojingą tendenciją: nusikaltėliai naudojasi ilgėjančiomis pacientų eilėmis ir skurde gyvenančių žmonių pažeidžiamumu, kurį dar labiau sustiprino pasaulio ekonomikos krizė.

Jungtinėse Valstijose organų transplantacijos laukia 109 tūkst. žmonių, 18 jų kasdien miršta.

Lietuvoje inksto transplantacijos šiandien laukia per 200 žmonių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų