Po nelaukto sambrūzdžio, kilusio šeštadienį paskelbus apie 90-mečio F.Castro mirtį, sekmadienis skirtas ramiems pasirengimams, jokių oficialių renginių neplanuota.
Valdė pusę amžiaus
F.Castro, geležiniu kumščiu valdęs šalį, pusę šimtmečio nepaisydamas Jungtinių Valstijų, mirė penktadienį vėlai vakare, atlaikęs 11 JAV administracijų ir išvengęs šimtų pasikėsinimų jį nužudyti.
Beje, mirties priežastis nebuvo nurodyta.
Populiarizuojantis lyderis, XX amžiaus milžinas, nugalėjęs negandas ir peržengęs į XXI amžių, bus kremuotas šeštadienį – pirmąją iš devynių gedulo dienų.
Virtinė minėjimų prasidės pirmadienį, kai kubiečiai susirinks į garsiąją Revoliucijos aikštę Havanoje.
Tada F.Castro pelenai pradės keturių dienų procesiją per visą šalį kol bus palaidoti gruodžio 4 dieną šalies pietryčių mieste Santjage.
Būtent čia 1953 metais buvo pirmasis, bet nesėkmingas mėginimas surengti revoliuciją. Tik po šešerių metų pavyko nuversti JAV remtą diktatorių Fulgencio Batistą (Fulchensijų Batistą).
Sekėjų dievinamas ir vadinamas žmonių gelbėtojų, tačiau priešų žiauriu tironu vadinamas F.Castro valdė Kubą nuo 1959 metų iki 2006 metų, kuomet dėl silpnos sveikatos perdavė šalies valdymą į savo jaunesniojo brolio Raulio rankas. Tačiau net ir tuomet jis koneveikė Amerikos „imperializmą“ valstybinėje spaudoje ir darė įtaką sprendimams iš už užkulisių.
Prieštaringas iki pat mirties
F. Castro buvo prieštaringai vertinamas ne tik būdamas gyvas, bet ir po savo mirties. Žinia apie jo mirtį sukėlė labai skirtingų reakcijų.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vėlai penktadienį mirusį Kubos revoliucijos lyderį pavadino „eros simboliu“.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) pareiškė, kad buvęs Kubos lyderis gyvens amžinai. „Kinijos liaudis neteko gero ir ištikimo bendražygio, – sakoma Xi Jinpingo pranešime. – Draugas Castro gyvens amžinai.“
F.Castro buvo „didis mūsų laikų žmogus“, sakė prezidentas, kuris pridūrė: „Istorija ir žmonės jį prisimins.“
Tuo tarpu Majamyje, vos už 150 kilometrų nuo Kubos esančiame Amerikos mieste, į kurį pabėgo daugelis komunistinio režimo priešininkų, žinia apie F.Castro mirtį buvo sutikta be didelės užuojautos.
Amerikos kubiečiai pasipylė į gatves, skanduodami „Cuba Libre!“ („Laisva Kuba!“) ir „Laisvė! Laisvė!“.
„Liūdna, kad žmogaus mirtis kelia džiaugsmą, bet tas asmuo neturėjo gimti“, – sakė prieš 20 metų iš Kubos pabėgęs 67-erų metų mokytojas Pablo Arencibia (Pablas Arensibija).
Itin skirtingai žinią apie F. Castro mirtį sutiko ir kadenciją baigiantis ir būsimasis JAV prezidentai.
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) šeštadienį sakė, kad mirus Kubos revoliucijos lyderiui F. Castro Amerika tiesia „draugystės ranką Kubos žmonėms“.
„Istorija užfiksuos ir vertins didžiulį šios ypatingos asmenybės poveikį žmonėms ir pasauliui aplink jį“, – sakoma B. Obamos pareiškime.
Savo ruožtu išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) velionį Kubos revoliucijos lyderį pavadino „brutaliu diktatoriumi, kuris šešis dešimtmečius engė savo liaudį“.
Dėl to dabar kyla daug klausimų dėl 2014 metų gruodį prasidėjusio JAV ir Kubos istorinio suartėjimo ateities. Rinkimų kampanijos metu D. Trumpas grasino, kad, jeigu bus išrinktas, atšauks istorinį JAV ir Kubos draugiškų santykių atkūrimą, kuris buvo realizuotas valdant kadenciją baigiančiam Amerikos lyderiui B. Obamai.
Majamis visą naktį šventė
Nei lietus, nei nuovargis nenumalšino kubiečių kilmės amerikiečių noro Mažosios Havanos rajone Majamyje jau antrą naktį švęsti buvusio Kubos lyderio mirties.
Sekmadienio naktį žmonės šoko ir dainavo švęsdami devyniasdešimtmečio F.Castro mirtį, apie kurią buvo pranešta penktadienį vakare.
Šiuo metu JAV gyvena maždaug 2 mln. kubiečių, ir beveik 70 proc. – Floridos valstijoje. Iš jų didžioji dauguma gyvena Majamyje.
„Nepavargau švęsti, nes negaliu tuo patikėti. Niekada nemaniau, kad ši akimirka ateis“, – Delsy (Delsi) vardu prisistačiusi moteris.
Pypsiančių automobilių, garsios muzikos ir dainų kakofonijoje buvo girdėti ir skandavimas: „Fideli, tirone, pasiimk ir savo brolį!“
Po F.Castro mirties šalies prezidentu išlieka jo 85 metų brolis Raulis.
Majamyje populiarus salsos naktinis klubas „Ball & Chain“ F.Castro mirties proga siūlo nuolaidų ir net sukūrė naują kokteilį „Sudie, Fideli“.
Gerokai daugiau nei įprastai lankytojų sulaukė visi kubietiški restoranai ir barai Majamyje.
„Dabar mes, kubiečiai, tikime, kad be Fidelio komunizmas žlugs, ir jeigu Dievas leis, galėsime grįžti į mūsų laisvą šalį“, – sakė 65 metų Vicente Abrezas (Visentė Abresas).
Savo ruožtu prieš septynerius metus su mažu sūnumi į Ameriką atvykusi 44 metų Leticia Gallo (Letisija Gajo) netiki, kad F.Castro mirtis greitai ką nors pakeis Kuboje. Tačiau „tai šviesa tunelio gale“, sakė moteris.
Itin daug žmonių šeštadienį atėjo į mišias, kurias aukojo Majamio arkivyskupas Thomas Wenski (Tomas Venskis).
„F.Castro mirė. Dabar jis laukia Dievo, kuris yra gailestingas, bet ir teisingas, teismo“, – sakė jis, paraginęs žmones melstis „už taiką Kuboje ir jos žmones“.
Politikai taip pat pasisakė apie buvusio Kubos lyderio mirtį. Kubiečių kilmės Majamio meras Tomas Regalado (Tomas Regaladas) šeštadienio popietę aplankė švenčiančiuosius ir žurnalistams sakė, kad jie „neturėtų kritikuoti žmones už tai, kad čia švenčia kažkieno mirtį“. „Supraskite, ką tai jiems reiškia“, – sakė jis.
Naujausi komentarai