Šiandien visas pasaulis bando vertinti pirmuosius Baracko Obamo prezidentavimo metus, tačiau beveik niekas neprisimena jo pirmtako, buvusio Baltųjų rūmų šeimininko George'o W.Busho.
Vašingtonas (JAV)
Rašo knygą
Prieš metus postą palikęs G.W.Bushas gana ramiai gyvena savo rančoje Teksaso valstijoje. Tiesa, jis buvo keletą kartų epizodiškai pasirodęs Dalaso miesto apylinkėse vykstančiuose renginiuose – amerikietiškojo futbolo komandos "Dallas Cowboys" naujojo stadiono atidarymo proga jam teko garbė "mesti monetą" ir oficialiai paskelbti varžybų pradžią.
Vėliau jis pasirodė beisbolo komandos "Texas Rangers" varžybose, kuriose viešai padėkojo Dalaso gyventojams už pagalbą ir palaikymą jam bei jo šeimai įsikuriant Teksase. Abu eksprezidento pasirodymai buvo sutikti audringomis ovacijomis.
Praėjusių metų kovą G.W.Bushas, dalyvaudamas pirmame stambesniame viešame renginyje Kalgario mieste, Kanadoje, tiesiai pareiškė, kad nekritikuos dabartinio prezidento B.Obamos, ir palinkėjo jam sėkmės – sakė, kad "prezidentas B.Obama nusipelno mano tylėjimo."
Per tą patį renginį G.W.Bushas taip pat paskelbė rašąs knygą pavadinimu "Decision Points", kuri turėtų pasirodyti šiais metais ir kurioje jis papasakos apie 12 sunkiausių asmeninių ir politinių sprendimų, kuriuos jam teko priimti prezidentavimo metais.
Lapkritį buvęs JAV prezidentas ir jo žmona Laura slapta viešėjo Fort Hudo karinėje bazėje, kur lankė nukentėjusius nuo išpuolio kariškius ir jų artimuosius – viešumo nepanorusi pora turi 1600 akrų rančą vos 50 km nuo įvykio vietos.
"Šiek tiek nostalgiška"
Praėjusį šeštadienį G.W.Bushas vėl pateko į žiniasklaidos akiratį – jis ir kitas buvęs prezidentas, Billas Clintonas, susitiko su dabartiniu šalies vadovu B.Obama aptarti labdaros programos, skirtos nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo Haityje. Praėjus beveik metams G.W.Bushas vėl grįžo į Baltuosius rūmus ir priešais televizijos kameras atsakinėjo į žurnalistų klausimus.
"Šiek tiek nostalgiška", – pripažino jis. Tačiau neatrodo, kad eksprezidentas labai ilgėtųsi šio šurmulio.
Iš Baltųjų rūmų išsikraustęs ir gyvendamas Teksase, G.W.Bushas iki šiol vengė dalyvauti kokiuose nors reikšmingesniuose politiniuose renginiuose. Bet dabar buvęs JAV vadovas sako, kad džiaugiasi galintis grįžti į viešumą tokiu tikslu.
Žinių kanalui CNN eksprezidentas prisipažino: "Per šiuos metus patyriau, kad po prezidento kadencijos gyvenimas tęsiasi toliau, ir aš ketinu jį nugyventi visavartiškai – pagalba žmonėms, kaip šiuo atveju, ir yra viena šios pilnatvės išraiškų."
Vis dar reikalingas
Vis dėlto nors eksprezidentas vengia viešumo ir stengiasi, kad jo vardas viešumoje šmėžuotų geriausiu atveju per labdaros renginius, JAV politikai ir visuomenė jo pamiršti, atrodo, kol kas neketina. Jau dabar kalbama, kad dabartinis šalies vadovas pasielgė labai sumaniai, kai pakvietė G.W.Bushą rinkti aukas nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo Haityje
Nors G.W.Busho vardo vis dar nekenčia daugybė amerikiečių, jis daro įspūdį stambių verslo korporacijų bosams ir bankininkams, pasipelniusiems jo valdymo metais, kurie nuolat remia Respublikonų partiją. G.W.Busho vardas gali sušvelninti ne tik ultrakonservatyvios visuomenės dalies, krikščionių fundamentalistų, bet netgi ir kai kurių įtakingų Respublikonų partijos atstovų niurzgėjimą, kad neva vėl nežinia kokiems tikslams išmetama krūvos mokesčių mokėtojų dolerių.
Be to, nereikia pamiršti ir to, kad G.W.Bushas puikiai sugeba "pritraukti" pinigus, daugybę jų. Tai puikiai buvo matyti per jo rinkimų kampaniją.
Niekas geriau už G.W.Bushą nesupras B.Obamos noro susidoroti su gamtos stichijos mestu iššūkiu. Iš karčios uragano Katrina, 2005 m. praūžusio JAV, patirties jis žino, kad atsitikus stichinei nelaimei politiniai žaidimai toli gražu nesibaigia – jie tik dar labiau paaštrėja. Bandymai likviduoti katastrofos padarinius paprastai yra politizuojami ir nesugebėjimas adekvačiai reaguoti į iškilusius sunkumus gali kainuoti reputaciją bei populiarumą. Būtent Katrina buvo pirmas žingsnis link bedugnės G.W.Bushui ir visai Respublikonų partijai.
Intrigos nesibaigia
Atrodytų, kad nuoširdus eksprezidento nusišalinimas nuo politinių intrigų, palankus požiūris į dabartinį šalies vadovą ir atsidėjimas kilniems labdaros tikslams turėtų nutildyti net ir didžiausius jo kritikus – juk praėjo užtektinai laiko, kad išsisklaidytų nepasitenkinimas bei atsiminimai dėl prieštaringos buvusio prezidento veiklos. Tačiau taip, atrodo, nebus.
Priežastis labai paprasta – JAV politikoje vyrauja aksioma, kad partija, turinti valdžią Baltuosiuose rūmuose, paprastai pralaimi ateinančiuose Senato arba Kongreso rinkimuose. Taigi kiekvienas demokratas nuo B.Obamos iki Atstovų rūmų pirmininkės Nancy Pelosi jau ruošiasi mūšiui, kuris bus 2010-ųjų pabaigoje, kai vyks tarpiniai rinkimai į JAV Kongresą bei Senatą.
Atrodo, kad G.W.Busho vardas nebus užmirštas ir šįsyk – demokratas partijos atstovas iš Merilando valstijos Chrisas Van Hollenas šią savaitę jau spėjo reporteriams pareikšti, kad demokratai turi planą: priminti rinkėjams apie G.W.Bushą.
"Šiandienos respublikonai nė kiek nesiskiria nuo respublikonų, vadovavusių JAV Kongresui prieš tai", – teigė jis.
Bet kokiu atveju, priešininkų bandymai pasinaudoti nepopuliaraus eksprezidento vardu tam, kad būtų sumenkinta ir demonizuota jo atstovauta partija, turi gilias tradicijas: demokratai dešimtmečiais koneveikė Herbertą Hooverį, respublikonai metų metais vanojo Jimmy Carterį.
Tiesa, G.W.Busho "mušimo" strategija jau spėjo nepasiteisinti – vietos rinkimuose į gubernatoriaus postus Naujojo Džersio ir Virdžinijos valstijose, vykusiuose 2009-ųjų pabaigoje, demokratų kandidatai patyrė gėdingus pralaimėjimus. Ar ši strategija suveiks nacionaliniu mastu – pamatysime visai netrukus.
Naujausi komentarai