Devynmetis olandas Rubenas van Assouwas visą gyvenimą liks "stebuklingas berniukas" arba "vienintelis išgyvenęs" katastrofą. Jis nėra toks vienintelis. Kaip kitiems laimės kūdikiams sekasi gyventi toliau? – klausia britų visuomeninis transliuotojas BBC.
Bijojo, kad mama pasiges
Rubenas yra vienintelis, kuris išgyveno per praėjusios savaitės oro linijų bendrovės "Afriqiyah Airways" lėktuvo "Airbus 330" katastrofą Libijoje. Nelaimė nutiko laineriui leidžiantis netoli Tirolio oro uosto. Berniukas keliavo su tėvais, tačiau jie, kaip ir 100 kitų keleivių bei įgulos narių, neišgyveno.
Panašią dramą patyrė ir 13-metė Paryžiaus moksleivė Baya Bakari. 2009-ųjų birželį ji buvo vienintelė, kuri išgyveno oro linijų bendrovės "Yemenia Airways" lėktuvo avariją. Tuomet laineris, kuriuo skrido 153 žmonės, nukrito į Indijos vandenyną netoli Komorų salų.
Mergaitės išgyvenimo istorija laikoma tikru stebuklu. Ji pasakojo, kad jūroje įsikibo į lėktuvo nuolaužą ir taip išgyveno. Tik kai ją ištraukė gelbėtojai ir nugabeno į ligoninę, Baya suprato, kad įvyko lėktuvo katastrofa. Iš pradžių mergaitė manė, kad ji per daug prisispaudė prie lėktuvo lango ir iškrito, todėl bijojo, jog mama jos labai pasiges.
"Vėliau pradėjau suprasti žiaurią realybę, kad ne tik aš iškritau iš lėktuvo. Visi keleiviai, lakūnai, įgula iškrito iš jo. Mama – taip pat. Tikriausiai, tuoj po manęs", – teigė Baya sausį išleistoje atsiminimų knygoje, kurioje taip pat aprašyta, kaip ji bando sugrįžti į normalų gyvenimą.
Šiuo metu mergaitė gyvena su savo tėvu viename Paryžiaus priemiesčių.
Pasikeitė radikaliai
Juliane Kopcke, kuri būdama 17-metė moksleivė vienintelė iš 93 keleivių ir įgulos liko gyva, puikiai žino, ką jaučia Baya. Prieš beveik 40 metų ji krito iš daugiau nei 3 km aukščio, kai lėktuvas sugedo vidury Peru džiunglių. Ji nukrito prisisegusi prie kėdės. Nors ir buvo susilaužiusi raktikaulį ir kentėjo nuo kitų sužeidimų, Juliane devynias paras klaidžiojo po džiungles ieškodama pagalbos.
"Pradėjau gyventi daug sąmoningiau nei iki tol, – praėjusiais metais BBC pasakojo dabar jau į šeštą dešimtį įkopusi moteris. – Supratau, kad negali būti tikras dėl savo gyvenimo. Tai tikrai mane pakeitė."
Pasak Juliane, po katastrofos jos neapleido jausmas, kad ji turi gyvenime nuveikti šį tą svarbaus.
"Iki šiol daug galvoju apie katastrofą, ypač kai įvyksta kita tokia, – teigė ji. – Ši mano patirtis mane persekioja, kad ir kur eičiau, kad ir ką daryčiau."
Dauguma tų, kurie vieninteliai lieka gyvi po katastrofos, vėliau jaučia kaltės jausmą, nes išgyveno. Viena vertus, kankina klausimai, kodėl taip pasisekė.
"Kodėl aš? Tai labai sunku, jautiesi kalta, net jei tai visai ne tavo kaltė. Tai didžiulė problema", – pasakojo Juliane.
Kita vertus, laimės kūdikiai jaučiasi ir vieniši bei izoliuoti.
"Tai, kad negalėjau kalbėti, nebuvo taip sunku kaip kad mintis, jog visi kiti žuvo. Negalėjau to išmesti iš galvos", – prisipažino Juliane, kurios istorija net du kartus buvo atkurta meniniuose filmuose.
Baimės niekada nepamirš
Nors tokios Juliane minėtos emocijos katastrofas išgyvenusiems žmonėms dažnos, tačiau nebūtinai visus laimės kūdikius kankina kaltės jausmas, teigė psichologė Trisha McCaffery.
"Visi yra skirtingos asmenybės ir visi skirtingai tvarkosi su savo jausmais, – sakė ji. – Augdamas Rubenas atsimins tą baimę, bet nebūtinai jausis kaltas."
Tačiau berniukui susidoroti teks ne tik su trauma, bet ir su tėvų netektimi.
"Iš pradžių dažniausiai atsiranda adrenalino perteklius ir žmogui reikia išsikalbėti, – pasakojo psichologė. – Ne visi elgiasi vienodai, bet dažniausiai po nelaimės dauguma nori viską išlieti, kas susikaupė jų galvose."
Cecelia Cichan – vienintelė išgyvenusi lėktuvo katastrofą prieš 23 metus – niekada nekalbėjo viešai. Laineris, kuriuo ji skrido su tėvais ir broliu, nukrito vos pakilęs Detroito oro uoste (JAV). Tuomet žuvo 153 keleiviai ir įgulos nariai bei dar du žmonės ant žemės. Cecelią užaugino teta ir dėdė, kurie ypač saugojo mergaitę nuo viešumo, nors tuomet jos istorija sujaudino šimtus tūkstančių žmonių.
Pasak airsafe.com svetainės, nuo 1970 m. užregistruota tik dvylika tokių laimės kūdikių. Du trečdaliai laimingųjų buvo arba įgulos nariai, arba vaikai.
Naujausi komentarai