Pereiti į pagrindinį turinį

A. Lukašenka pasirašė naują įstatymą: apsisaugojo nuo baudžiamojo persekiojimo visam gyvenimui

2024-01-05 11:13
BNS inf.

Baltarusijos autokratinis vadovas Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį pasirašė naują įstatymą, kuriuo jam visam gyvenimui suteikiamas imunitetas nuo baudžiamojo persekiojimo ir užkertamas kelias užsienyje gyvenantiems opozicijos lyderiams dalyvauti būsimuose prezidento rinkimuose.

Scanpix nuotr.

Teoriškai įstatymas galioja bet kuriam buvusiam prezidentui ir jo šeimos nariams. Bet iš tikrųjų jis svarbus tik 69-erių A. Lukašenkai, kuris valdo Baltarusiją beveik 30 metų.

Panašu, kad nauja priemone siekiama dar labiau sustiprinti jo valdžią ir pašalinti galimus varžovus kituose šalies prezidento rinkimuose, kurie turėtų įvykti 2025 metais.

Įstatymu gerokai sugriežtinami reikalavimai kandidatams į prezidentus ir uždraudžiama išrinkti opozicijos lyderius, kurie pastaraisiais metais pabėgo į kaimynines šalis.

Kandidatuoti gali tik tie Baltarusijos piliečiai, kurie nuolat gyvena šalyje ne mažiau kaip 20 metų ir niekada neturėjo leidimo gyventi kitoje šalyje.

2020-ųjų rugpjūtį, per prieštaringai vertinamą A. Lukašenkos perrinkimą šeštajai kadencijai, kurį opozicija ir Vakarai pasmerkė kaip nesąžiningą, Baltarusiją sukrėtė masiniai protestai. Tuo metu valdžios institucijos sulaikė daugiau kaip 35 tūkst. žmonių, kurių daugelis buvo kankinami sulaikymo metu. Daug baltarusių išvyko iš šalies.

A. Lukašenka, sugriovęs tūkstančių baltarusių likimus, bus nubaustas pagal tarptautinę teisę, ir jokia neliečiamybė jo nuo to neapsaugos, tai tik laiko klausimas.

A. Lukašenka taip pat kaltinamas prisidėjęs prie neteisėto ukrainiečių vaikų perkėlimo iš Rusijos okupuotų Ukrainos miestų į Baltarusiją.

Pagal naujojo įstatymo tekstą, jei A. Lukašenka pasitrauktų iš valdžios, jis „negalėtų būti traukiamas atsakomybėn už veiksmus, padarytus vykdant prezidento įgaliojimus“.

Įstatyme taip pat teigiama, kad autokratui ir jo šeimos nariams visą gyvenimą bus teikiama valstybės apsauga, medicininė priežiūra, gyvybės ir sveikatos draudimas. Atsistatydinęs jis taip pat taptų nuolatiniu aukštųjų parlamento rūmų nariu.

Baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, kuri 2020 metais pabėgo į Lietuvą, sakė, kad naujasis įstatymas yra A. Lukašenkos atsakas į baimę dėl neišvengiamos ateities, ir pridūrė, kad jis turi būti susirūpinęs dėl savo likimo palikus valdžią.

„A. Lukašenka, sugriovęs tūkstančių baltarusių likimus, bus nubaustas pagal tarptautinę teisę, ir jokia neliečiamybė jo nuo to neapsaugos, tai tik laiko klausimas“, – teigė S. Cichanouskaja.

Šalies politinė opozicija siekia, kad būtų atliktas tyrimas dėl opozicijos politikų dingimo ir ukrainiečių vaikų išvežimo iš Ukrainos.

„Užtikrinsime, kad diktatorius būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn“, – sakė S. Cichanouskaja, pabrėždama, kad Baltarusijoje už grotų tebėra apie 1,5 tūkst. politinių kalinių, įskaitant Nobelio taikos premijos laureatą Alesį Bialiackį.

Daugiau naujienų