„Nepriimkite to tik iš manęs ar Jungtinių Valstijų, klausykite regiono šalių, Izraelio, Persijos įlankos šalių. Artimųjų Rytų šalys, kurios yra labiausiai pažeidžiamos Irano ambicijų, kalba vienu balsu: pratęskite ginkluotės embargą. Taryba yra atsakinga už jų išklausymą“, – sakė M. Pompeo.
Jis perspėjo, kad, Saugumo Tarybai nesugebant veikti, Teheranas galės laisvai įsigyti rusiškų naikintuvų, tobulinti ir plėsti savo povandeninių laivų flotilę, nupirkti naujų technologijų savo sąjungininkams ir partneriams Artimuosiuose Rytuose, ir tapti nevaldomu ginkluotės prekeiviu.
JT įvestas embargas nustos galioti šiemet spalį. Embargas įvestas kartu su JT Saugumo Tarybos išreikšta parama 2015 m. Vienoje pasirašytam Irano branduoliniam susitarimui.
Vienos susitarimu siekta leisti Iranui plėtoti civilinę branduolinę programą, tuo pačiu užkertant kelią branduolinių ginklų kūrimui. Susitarimu taip pat atšaukta nemaža dalis tarptautinės bendruomenės sankcijų Iranui.
Susitarimo stabilumui kilo pavojus 2018 m., kai Donaldo Trumpo administracija patraukė JAV iš susitarimo ir atnaujino sankcijas. Reaguodamas į tai, Iranas pradėjo palaipsniui pažeidinėti susitarimo įsipareigojimus.
Norint, kad embargas būtų pratęstas, rezoliucijos projektui dėl embargo pratęsimo turėtų pritarti devynios iš 15 JT Saugumo Tarybos narių. Taip pat nė viena iš penkių nuolatinių narių – JAV, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Rusija ir Kinija – neturi vetuoti rezoliucijos.
Kinijos ambasadorius prie JT Zhang Junas tvirtino, kad Kinija prieštarauja JAV raginimams pratęsti embargą.
Naujausi komentarai