Pereiti į pagrindinį turinį

Migrantų krizė: kaip gyvena Turkija?

2015-09-17 12:02
Migrantų krizė: kaip gyvena Turkija?
Migrantų krizė: kaip gyvena Turkija? / Scanpix nuotr.

Taikos mokytojomis pasivadinusių 21 metų Nadeždos Jevdokimovos ir 28-erių Svetlanos Kosenko savanoriškos atostogos pas karo pabėgėlių sirų vaikus sulaukė Turkijos ambasados Lietuvoje dėmesio.

Ašaros ir juokas. Skausmas ir džiaugsmas. Bendravimas ir žaidimai. Tai, kaip jau rašėme, per savo vasaros atostogas patyrė karo pabėgėlių stovyklose prie Turkijos sienos apsilankiusios Danijoje pedagogiką studijuojančios merginos iš Lietuvos. Jos per pusantro mėnesio pakeleivinėmis mašinomis, autobusais Turkijoje nuvažiavo apie 700 kilometrų, bendravo su labdaringų ir pabėgėlių vaikams padedančių organizacijų aktyvistais, kasdien po dvi tris valandas skirtingose vietose žaidė su sirų vaikais.

"Kartais nuo Sirijos sienos buvome už 100 kilometrų ir girdėjome, kai vakarais prasideda bombardavimas, šaudymas, kartais nuo sienos mus skirdavo vos du metrai", – neeilines atostogas prisiminė Nadežda.

N.Jevdokimova tapo kloune, linksmino vaikus, o jos kolegės Svetlanos rankose dažnai buvo fotoaparatas.

"Šokiruoja, kai matai jų akyse neviltį, suvokimą, kad rytojus bus toks pat, kaip ir ši diena", – teigė Nadežda.

Po straipsnio apie šia labdaringą misiją sulaukėme Turkijos ambasados padėkos ir oficialios informacijos.

"Sirijos piliečiams, kurie stengiasi išsigelbėti nuo smurto savo šalyje, mes taikome atviros sienos politiką. Masinis gyventojų judėjimas iš Sirijos į Turkiją prasidėjo 2011 metų balandžio pabaigoje. Prie sienų Turkija griežtai laikosi negrąžinimo principo ir pagal tarptautines procedūras suteikia sirams laikiną apsaugą be jokios diskriminacijos", – atsiųstame laiške rašė Turkijos ambasados Vilniuje darbuotoja Urtė Navalinskaitė.

Ambasados duomenimis, daugiau nei 275 tūkstančiams sirų, kurie apgyvendinti 25 laikinosios apsaugos centruose, suteikiamas maitinimas, ne maisto produktai, sveikatos ir švietimo paslaugos, taip pat psichologinė pagalba, profesinis mokymas ir socialinė veikla.

Be to, daugiau nei 1,5 milijono sirų, kurie apsistoję ne šiuose centruose, taip taikomas apsaugos režimas ir jie naudojasi nemokamomis medicinos paslaugomis. Pabėgėlių iš Sirijos stovyklose jau gimė beveik 54 tūkstančiai sirų kūdikių.

Turkijoje gyvenančių sirų skaičius jau pasiekė 1,8 milijono. Šiuo metu apie 80 tūkstančių mokyklinio amžiaus (6-17 metų) sirų gauna švietimo paslaugas iš 3220 mokytojų (389 turkų ir 2831 kitų tautybių, kurių gimtoji kalba yra arabų), jiems skirta 1211 klasių stovyklose. 135 tūkstančiai sirų vaikų, gyvenančių ne stovyklose, taip pat lanko mokyklas.

Skelbiama, kad Turkija iki šiol jau išleido daugiau nei 6 milijardus JAV dolerių pagalbai sirams, esantiems šios šalies teritorijoje. Tačiau iš tarptautinės bendruomenės gauta pagalba (417 milijonų) buvo gerokai mažesnė nei tikėtasi. Finansinė našta, kurią Turkija patiria dėl šios humanitarinės krizės, auga kiekvieną dieną.

2014 m. Turkija taip pat susidūrė su beprecedenčiu prieglobsčio afganams, irakiečiams ir iraniečiams prašymų augimu. Blogėjanti saugumo padėtis Irake privertė irakiečius bėgti: praėjusių metų pabaigoje Turkijoje jų buvo apie 100 tūkstančių. Iš viso Turkijoje esančių pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų skaičius viršija 2 milijonus.

2015 m. sausį pranešime apie humanitarinę situaciją Sirijoje Jungtinių Tautų Saugumo tarybai JT pabėgėlių reikalų komisaras Antonio Gutarres teigė, kad „Turkija dabar tapo didžiausia pabėgėlius priimančia šalimi pasaulyje".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų