Pereiti į pagrindinį turinį

Mirties stulpas šlavė miestus

Mirties stulpas šlavė miestus
Mirties stulpas šlavė miestus / "Reuters" nuotr.

Tokio viesulo JAV gyventojai seniai nematė. Oklahomos miesto pakraščiu praslinkęs mirtį sėjantis audros stulpas pražudė mažiausiai šimtą žmonių, tarp jų – tuziną vaikų.

Kelyje – dvi mokyklos

Amerikiečiai pakraupę stebėjo Oklahomos valstijos sostinės Oklahomos Sičio prieigas šienaujantį milžinišką net 3 km pločio audros stulpą.

Mūro miestas, esantis Oklahomos pakraštyje, atsidūrė pačiame viesulo epicentre. Vėjo greitis siekė net 320 km per valandą. Tai, pasak meteorologų, – vienas smarkiausių viesulų šalies istorijoje.

Viesulas kaip degtukus laužė medžius, traukė elektros perdavimo linijas, kėlė į orą automobilius ir net sunkvežimius, plėšė namų stogus, o kai kuriuos pastatus tiesiog sutrupino kaip kortų namelius. Vienas jų – Plaza Towers pradinė mokykla. Joje buvo 75 žmonės, daugiausia pradinukai. Vakar septynių jų kūnai buvo rasti, kitų paieškos buvo tęsiamos.

Nukentėjo ir Briarvudo pradinė mokykla, tačiau čia mokytojai sugebėjo mokinius saugiai paslėpti.

"Viesulų alėja"

Pastarąjį kartą labai galingas viesulas smogė Džoplino miestui Misurio valstijoje. Tada tornadas nusinešė 161 žmogaus gyvybę.

Meteorologai patvirtino, kad tokio didelio masto viesulai – retas reiškinys, būdingas apie 1 proc. visų viesulų. Pagal penkių stiprumo kategorijų skalę Oklahomos viesulas buvo priskirtas ketvirtajai.

Vidury Mūro miesto mėtėsi nuolaužų krūvos. Būtent čia keliavo viesulas. Labiausiai žmones šokiravo sugriovimo mastas. Kai kuriose miesto vietose su žeme sulyginti buvo ištisi kvartalai.

Mūras yra įsikūręs JAV Vidurio Vakarų regione, vadinamame Viesulų alėja, kuri driekiasi nuo Pietų Dakotos iki Teksaso valstijų.

Viesulas šį Oklahomos priemiestį buvo nusiaubęs ir 1999 m. Tada vėjų greitis buvo didžiausias kada nors užregistruotas Žemės paviršiuje, – 486 km per valandą.

Džiaugiasi likę gyvi

Liudininkai pasakojo išvydę kraupų vaizdą.

"Buvo matyti aplink piltuvą besisukančios nuolaužos: iškabos, izoliacinės medžiagos ir panašūs dalykai", – pasakojo Chrisas Calvertas, kuris viesulą stebėjo maždaug iš už 1,6 km atstumo.

Jamesas Rushingas, išgirdęs pranešimus apie besiartinantį viesulą, nubėgo į mokyklą, kurią lanko jo penkiametis globotinis Aidenas. J.Rushingas manė, kad ten bus saugesnis, tačiau atsidūrė tikrame pragare.

"Maždaug dvi minutės po to, kai ten nusigavau, mokykla pradėjo byrėti", – pasakojo jis.

Kiti amerikiečiai pasakojo, kaip vos per plauką išvengė mirties. Viesului praūžus, Tiffany Thronesberry sulaukė supanikavusios motinos Barbaros Jarrell skambučio.

"Man ji paskambino ir klykė: "Padėk, padėk! Negaliu kvėpuoti. Ant manęs užvirto namas", – pasakojo T.Thronesberry.

Moteris nuskubėjo į motinos namus, gelbėtojai ją jau buvo ištraukę. Motina patyrė įpjovimų ir sumušimų.

Nors mieste buvo įjungtos apie viesulą įspėjančios sirenos, niekas nesitikėjo tokio sugriovimo masto. Be to, abi viesulo kelyje atsidūrusios mokyklos neturėjo rūsių, kur būtų buvę galima saugiai suvesti mokinius.

Liudininkė Elizabeth pasakojo, kad gelbėjosi nuo viesulo savo namų vonioje ir nuo viesulo daužomų langų šukių gynėsi pagalvėmis.

"Negaliu patikėti, kad išgyvenome tokį dalyką", – kalbėjo moteris.

Arklidžių darbininkas Lando Hyde'as puolė slėptis į arklides. Viesulas išvertė gardus ir ant jų nusviedė pikapą, kaip pasakojo jis televizijai.

"Buvo tiesiog nepakeliamas triukšmas, galėjai matyti visur skraidančius daiktus", – sakė jis.

Mokiniai pridengė mokinius

Vienas Plaza Towers mokyklos šeštos klasės moksleivis Brady sakė, kad jį su kitais vaikais mokytojai nuvedė į tualetus, bet vėliau visi buvo greitai evakuoti, nes buvo pranešta apie dujų nuotėkį.

Mokiniai sakė, kad mokytojai bandė juos apsaugoti pridengdami savo kūnais.

Viena mokytoja išgelbėjo šešis vaikus paslėpusi juos vonioje, nors pati buvo sunkiai sužeista. Pasak mokyklos administracijos, viesului smogus pastate buvo apie 75 žmones.

Tarp žuvusių – keturių asmenų šeima, tarp jų – ir kūdikis. Visi šeimos nariai žuvo bandydami nuo stichijos pasislėpti šaldiklyje.

Gelbėtojams daug nemalonumų pridarė nutrauktos elektros linijos ir dujų vamzdynai. Televizijos reportažuose buvo matyti mažiausiai vienas griuvėsiuose kilęs gaisras.

JAV prezidentas Barackas Obama paskelbė Oklahomą didelės nelaimės zona. Numatyta, kad federalinė valdžia skirs lėšų laikinoms pastogėms, namų remontui, neapdrausto turto nuostoliams kompensuoti ir kitoms atstatymo pastangoms.


Kas yra viesulas?

Viesulas susidaro tuomet, kai šaltos oro masės iš Arkties virš JAV teritorijos susiduria su drėgnomis ir šiltomis atogrąžų oro masėmis. Viesulas – tai stipriai besisukanti oro kolona, kurios galai jungiasi su žeme ir liūtiniais kamuoliniais debesimis, arba retais atvejais su kamuoliniais debesimis. Viesulo skersmuo gali būti iki kelių šimtų metrų, slinkimo greitis 10–20 m/s. Viesulo viduje oras sukasi (paprastai prieš laikrodžio rodyklę) 50–100 m/s greičiu. Sūkurio centre oro slėgis labai žemas, todėl susidaro stiprūs kylantys srautai, ir viesulas slinkdamas traukia į save žemes, vandenį, įvairius daiktus, gyvūnus. Traukdamasis susuka net metalines sijas, sutrupina storus medžius.


Viesulai Lietuvoje

Lietuvoje (nuo 1951 m.) užfiksuoti 24 viesulai. Neramiausi buvo 1978, 1981 ir 1983 m. Tada praūždavo net po du viesulus per metus. Lietuvoje patys smarkiausi viesulai užfiksuoti 1981 m. gegužės 29 d. Širvintose ir 1985 m. gegužės 10 d. prie Nemenčinės. Viesulo trukmė – nuo 4 iki 30 minučių. Trumpiausiai (4 minutes) trukęs viesulas šėlo 1988 m. birželio 9 d. Šalčininkuose. Smarkus viesulas 2011 m. liepos 27 d. praūžė per Kėdainių, Radviliškio, Šiaulių rajonus.


Didžiausi viesulai JAV

JAV kasmet kyla po 1,3 tūkst. įvairaus dydžio viesulų. Vidutiniškai ši gamtos stichija šalyje nusineša po 65 žmonių gyvybę. Dažniausiai viesulai susidaro JAV Vidurio Vakarų regione, vadinamame Viesulų alėja. Alėjai priklauso Teksaso, Oklahomos, Kanzaso, Nebraskos ir Pietų Dakotos valstijos.

• 1902 m. gegužės 18 d. Teksase žuvo 114 žmonių.

• 1908 m. balandžio 24 d. Luizianoje žuvo 143 žmonės.

• 1913 m. kovo 23 d. Nebraskoje žuvo 103 žmonės.

• 1925 m. kovo 18 d. Misūryje, Ilinojuje ir Indianoje žuvo 695 žmonės.

• 1936 m. balandžio 5 d. Misisipėje žuvo 216 žmonių.

• 1936 m. balandžio 6 d. Džordžijoje žuvo 203 žmonės.

• 1947 m. balandžio 9 d. Oklahomoje žuvo 181 žmogus.

• 1953 gegužės 11 d. Teksase žuvo 114 žmonių.

• 1953 m. birželio 8 d. Mičigane žuvo 116 žmonių.

• 2011 m. gegužės 22 d. Misūryje žuvo 158 žmonės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų