Pereiti į pagrindinį turinį

Per NATO specialiųjų pajėgų reidą išlaisvintas talibų pagrobtas žurnalistas (pildomas)

2009-09-09 17:51
Per NATO specialiųjų pajėgų reidą išlaisvintas talibų pagrobtas žurnalistas (pildomas)
Per NATO specialiųjų pajėgų reidą išlaisvintas talibų pagrobtas žurnalistas (pildomas) / "Scanpix" nuotr.

Afganistane pagrobto žurnalisto drama pasibaigė laimingai. NATO specialiųjų pajėgų kariai trečiadienį surengė išlaisvino dienraščio "The New York Times" žurnalistą Stepheną Farrellą.

„Aš ištrūkau“

"Anksti šį rytą TSPP ir Afganistano pajėgos įsiveržė į kelis objektus Kundūze ir išgelbėjo "The New York Times" žurnalistą S.Farrellą", - sakė Tarptautinės saugumo paramos pajėgos (TSPP) atstovas. Žurnalistas per šią NATO specialiųjų pajėgų surengtą operaciją nenukentėjo, tačiau žuvo jo 34 metų vertėjas. Sultanas Munadi buvo dviejų vaikų tėvas, studijavęs viename Vokietijos universitete ir dirbęs Afganistane per atostogas.

46 metų S.Farrellas jau spėjo trumpai pasikalbėti telefonu su "The New York Times" užsienio naujienų redaktore Susan Chira ir savo žmona. "Aš ištrūkau! Esu laisvas!", - dienraštis citavo pokalbį su žurnalistu.

Pasak "The New York Times", S.Farrellas pasakojo redaktorei, kad buvo "ištrauktas" per specialiojo būrio reidą, kuriame dalyvavo "daug karių". Anot jo, per operaciją kilo smarkus susišaudymas su pagrobėjais. Iki šiol dienraštis ir didžiosios naujienų agentūros neskelbė jokių žinių apie šį pagrobimą, baiminantis dėl žurnalisto ir vertėjo saugumo.

„The New York Times“ redaktorius Billas Kelleris sakė, kad visa redakcija labai džiaugiasi, kad jų kolega buvo išlaisvintas, tačiau apgailėstauja, kad už jo laisvę teko sumokėti kelių žmonių gyvybes.

Kariai atskrido sraigtasparniais

Daugiau detalių apie išvadavimo operaciją S.Farrellas papasakojo vienam Kabule dirbančiam "The New York Times" žurnalistui. Buvęs įkaitas sakė, kad jis ir jo pagrobėjai iš pradžių išgirdo atskrendančių sraigtasparnių keliamą triukšmą.

"Mes visi buvome viename kambaryje. Visi talibai išbėgo - buvo akivaizdu, jog tai reidas, - pasakojo jis. - Užsimezgė mūšis. Galvojome, kad jie mus nužudys. Manėme, kad turim ištrūkti į lauką."

S.Farrellas sakė, kad S.Munadi išbėgo lauk ir išgirdo balsus. "Pro mus skriejo kulkos. Girdėjau britų ir afganistaniečių balsus", - pasakojo jis. S.Farrello teigimu, S.Munadi pradėjo šaukti, jog jis yra žurnalistas ir tada susmuko. Į jį pataikė kulka.

Buvęs įkaitas sakė, kad negalėjo suprasti kas į ką šaudo. „Aš pasislėpiau palapinėje ir pradėjau šaukti, jog esu britas ir įkaitas“, – teigė jis.

Tada S.Farrelas išgirdo balsą kario, kuris liepė jam lįsti iš savo slėptuvės. „Išlipęs iš palapinės pamačiau S.Munadi kūną“, – sakė jis.

Pagrobė šeštadienį

Kas tiksliai išgelbėjo žurnalistą – paslaptis. Kai kurie šaltiniai tikina, kad tai padarė britų specialiosios pajėgos, tačiau Jungtinės Karalystės gynybos ministro atstovas spaudai sakė, jog tai buvo NATO operacija.

Tai netiesiogiai patvirtino ir Kundūzo provincijos gubernatorius pasveikinęs NATO pajėgas su sėkminga operacija. "Praeitą vakarą JAV specialiosios pajėgos surengė operaciją Chardaros rajone ir sugebėjo išlaisvinti S.Farrellą, tačiau talibai per šią operaciją nukovė afganistanietį žurnalistą S.Munadi", - nurodė gubernatorius Mohammadas Omaras. Per operaciją taip pat žuvo vienas britų specialiųjų pajėgų karys.

Ginkluoti užpuolikai šiaurinėje Kundūzo provincijoje Didžiosios Britanijos ir Airijos pilietybę turintį S.Farrellą ir jo vertėją S.Munadi pagrobė šeštadienį. Tuo metu jie kūrė reportažą apie NATO aviacijos ataką prieš du talibų pagrobtus benzinvežius, per kurią žuvo civilių gyventojų ir dešimtys talibų kovotojų.

S.Farrellas buvo jau antrasis "The New York Times" dirbantis užsienietis žurnalistas, pagrobtas Afganistane per mažiau nei metus. Pasak dienraščio, praeitų metų lapkritį netoli Kabulo buvo pagrobtas Davidas Rohde'as, vienas vietos reporteris ir jų vairuotojas, tačiau žurnalistams pavyko pabėgti iš nelaisvės.

Tai ne pirmas kartas ir pačiam S.Farrellui. 2004 m. jis buvo pagrobtas Irako mieste Faludžoje. Tuo metu jis dar dirbo laikraštyje „The London Times“.

Pareikalavo prieglobsčio

Abdulas Waheedas Omarkheilas Čar Daros rajono Kundūzo provincijos vadovas sakė, jog per reidą dar žuvo viena moteris. Tai namo savininko Mohammado Nabi žmonos sesuo.

Pats savininkas sakė, kad buvo priverstas priglausti talibus, nes bijojo, kad jie gali su juo susidoroti. „Praėjusią naktį pas mane atvažiavo grupė talibų ir pasakė, jog jiems reikia prieglobsčio. Mes leidome jiems apsistoti svečių namelyje, - sakė M.Nabi. - O jau po vidurnakčio prasidėjo šturmas. Mano žmonos sesuo žuvo, kai į namą šaudydami įsibrovė NATO kariai.“

Čar Daros rajone praėjusią savaitę NATO pajėgos surengė oro antpuolį per kurį žuvo keliasdešimt afganų. Oro pajėgos paleido raketas į talibų pagrobtus benzinvežius. Mašinos buvo apleistos ir prie jų susibūrė nemažai vietinių gyventojų.

Rajono vadovas ir vietos policija nuolat ragindavo užsienio žurnalistus vengti dirbti šiame regione, kuris yra kontroliuojamas talibų.

Alano Johnstono išgyvenimai nelaisvėje

Gazoje buvęs pagrobtas britų žurnalistas Alanas Johnstonas nelaisvėje praleido 4 mėnesius. Jis žinojo, kad po kelionės į pavojingą regioną jis netaps redaktoriumi, kad jo publikacijos nebus apmokėtos šešiaženklėmis sumomis ir kad jo nuotrauka nesipuikuos kokiame nors įžymybių žurnale.

Vis dėlto jis vyko į „Hamas“ valdomą regioną, kad galėtų pamatyti savo akimis kaip gyvena 1,3 mln. žmonių ir perpasakoti jų tragedijas visam pasauliui. Toks jo darbas ir žurnalisto pareiga. Jis žinojo, kad gali būti pagrobtas. Tačiau tai nesustabdė jo. A.Johnstonas nepabūgo to, kad bet kuriuo momentu šalia galėjo susisprogdinti mirtininkas, kad jis galėjo tapti iš Izraelio sraigtasparnio paleistos raketos auka.

Nelaisvėje praleistas laikas, pasak jo, buvo kupinas išgyvenimų. „Niekad negali žinoti ar tą dieną dar gyvensi, ar jau išmušė tavo valandą. Labai nesinori, kad nutrūktų tas minimalus ryšis, kurį pavyksta užmegzti su pagrobėjais. Niekad nežinai ar po kauke veidą slepiantis žmogus kitą momentą atsuks automatą į tave, nes pasikeis aplinkybės ar tu neteisingai atsakysi į klausimą. Reikėjo labai pagalvoti prieš atsakant į klausimą: „Ar tu krikščionis?“ Galbūt, jei aš atsakysiu taip mano šansai išgyventi sumažės, nes krikščionybė arabams asocijuojasi su kryžiaus žygiais. O galbūt kaip tik atvirkščiai. Jei pasakyčiau, kad esu netikintis, jie mane iš karto nušaus, nes jie nelaiko žmonėmis netikinčiųjų.“

 

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų