Sakoma, kad viduramžių filosofai mėgdavo pasiginčyti dėl to, kiek angelų galėtų pralįsti pro adatos skylutę. Panašiai dabartiniams diplomatams tenka padiskutuoti dėl to, kokį skaičių rašyti po didžiosios "G".
Šiandien dėl svarbiausio pasaulio lyderių diskusijų forumo vardo varžosi keletas kandidatų. G 20 užbaigė 2009-uosius, faktiškai pakeitęs senuosius G 8. Bet tuo reikalas nesibaigs. 2010-aisiais G 20 susidurs su nauju iššūkiu – G 2. Kad viskas dar labiau susipainiotų, atsiras lobistų, agituojančių kurti G 13 ir G 3.
Neverta tikėtis, kad ginčas baigsis aiškiu ir galutiniu sprendimu. Tačiau labiausiai tikėtina, kad G 20 pasaulio lyderių konferencija ir toliau stiprins savo, kaip svarbiausio pasaulio derybų forumo reputaciją. Bandymas pavesti realius sprendimus G 2 grupei, sudarytai tik iš JAV ir Kinijos, nesulauks sėkmės. G 8 (tai daugiausia Vakarų šalys) autoritetas ir toliau smuks, kol šis klubas taps nebesvarbus. O G 13 nepajėgs atsiplėšti nuo žemės. Apie G 77 neverta net kalbėti.
G 20 pasaulio lyderių grupės susikūrimas veikiausiai bus svarbiausias ilgalaikis 2008-ųjų pasaulinės finansų krizės padarinys. Dar gerokai prieš prasidedant šiai dramai, tarptautiniuose diplomatiniuose sluoksniuose buvo visuotinai sutariama, kad svarbiausios pasaulio valdymo institucijos, tokios kaip JT Saugumo Taryba ir G 8 (t. y. turtingųjų šalių grupė G 7 ir Rusija), nebeatitinka realios galios pusiausvyros.
Vis dėlto prireikė krizės, kad įvyktų persilaužimas. G 20 pirmiausia sukūrė finansų ministrai, reaguodami į praeito amžiaus pabaigoje pratrūkusią Azijos ekonominę krizę. Lemtinga buvo tai, kad į grupę buvo įtrauktos didžiausios besivystančios šalys – Kinija, Indija ir Brazilija, – kurios visos kartu pagamina 85 proc. visos pasaulio produkcijos. Kadangi G 20 yra grynai ekonominis forumas, jo narės gali išvengti keblių diskusijų politikos klausimais.
G 20 laimėjimas, pradedant pirmuoju susitikimu Vašingtone 2008-ųjų lapkritį, nustebino daugelį skeptikų. Taip, daugelis grupės prisiimtų pirminių įsipareigojimų, pavyzdžiui, atsisakyti bet kokio protekcionizmo, vėliau buvo pažeisti. Bet antrajame G 20 viršūnių susitikime Londone lyderiai įrodė, kad gali dirbti kartu, prisidėdami prie finansinių fiskalinio stimuliavimo priemonių, ir susitarti dėl Tarptautinio valiutos fondo išteklių padidinimo. Šis viršūnių susitikimas tapo lūžio tašku ir grąžino pasitikėjimą investuotojams bei verslui. O Pitsburgo susitikime 2009-ųjų rugsėjį buvo pranešta, kad G 20 pakeis G 8 ir taps pagrindine diskusijų ir pasaulinės ekonominės politikos koordinavimo institucija. G 8 paprasčiausiai taps G 20 pogrupiu.
Likusią straipsnio dalį ir daugiau autoritetingų 2010-ųjų prognozių skaitykite naujame leidinyje "Pasaulis 2010 metais".
Naujausi komentarai