Tuo metu Vašingtono vyriausiasis diplomatas ketvirtadienį išskrido į regioną raginti, kad po Sirijos prezidento Basharo al Assado nuvertimo pereinamasis laikotarpis būtų įtraukus.
B. al Assadas pabėgo iš Sirijos po to, kai islamistų grupuotė „Hayat Tahrir al Sham“ (HTS) ir jos sąjungininkai surengė žaibišką puolimą ir nutraukė penkis dešimtmečius trukusį jo šeimos valdymą.
Sirai gimtinėje ir visame pasaulyje šventė po ilgų dešimtmečių, kai įtariami disidentai buvo sodinami už grotų ar žudomi, ir po beveik 14 pilietinio karo metų. Per šį karą žuvo 500 tūkst. žmonių, o pusė šalies gyventojų buvo priversti palikti savo namus.
„Gyvenome priespaudoje, negalėjome kalbėti“, – naujienų agentūrai AFP sakė B. al Assado gimtojo al Kardachos miesto gyventojas Ibtissamas Kaabas.
„Kai tik norėdavome pasisakyti, jie grasindavo, kad pakenks mums ir mūsų vaikams“, – pridūrė jis.
Džiaugsmą, kurį sukėlė B. al Assado nuvertimas, lydi nežinomybė dėl daugiatautės ir daugiakonfesinės šalies ateities. Naujieji valdytojai stengiasi nuraminti mažumas ir sako, kad jos bus apsaugotos.
„Užtikrinsime teises“
Musulmonų sunitų islamistų grupuotė HTS kilo iš „al Qaeda“ padalinio Sirijoje. Daugelis Vakarų šalių vyriausybių ją yra įtraukusios į teroristinių organizacijų sąrašą, bet pastaraisiais metais ji stengėsi keisti savo įvaizdį.
„Būtent todėl, kad esame islamiški, užtikrinsime visų žmonių ir visų religinių bendruomenių teises Sirijoje“, – sakė M. al Bashiras interviu Italijos dienraščiui „Corriere della Sera“.
M. al Bashiras yra paskirtas pereinamojo laikotarpio vyriausybės, kuri turi dirbti iki kovo 1-osios, vadovu.
Naujieji valdytojai taip pat pažadėjo teisingumą B. al Assado valdymo aukoms. HTS lyderis Abu Mohammedas al Jolani savo ruožtu pažadėjo, kad pareigūnams, dalyvavusiems kankinimuose ir karo nusikaltimuose, nebus atleista.
A. M. al Jolani, kuris dabar prisistato savo tikruoju Ahmedo al Sharaa vardu, taip pat paragino „šalis perduoti visus nusikaltėlius, kurie galbūt pabėgo, kad juos būtų galima patraukti baudžiamojon atsakomybėn“.
JAV diplomatijos vadovas Antony Blinkenas ketvirtadienį turėtų atvykti į Jordaniją.
Tai bus pirmoji jo kelionės po Artimuosius Rytus stotelė. Kelionės metu jis pasiūlys JAV paramą „įtraukiam, Sirijos vadovaujamam perėjimui prie atskaitingos ir atstovaujamosios vyriausybės“, sakė Valstybės departamento atstovas Matthew Milleris.
Jis paragins neleisti, kad Sirija taptų terorizmo baze ar imtų kelti grėsmę kaimyninėms šalims. Taip bus atsižvelgta į Turkijos ir Izraelio, kurie po B. al Assado žlugimo sudavė smūgių Sirijoje, susirūpinimą.
Karą Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) pranešė apie naujus Izraelio smūgius prieš B. al Assado kariuomenės objektus pakrantės Latakijos ir Tartuso provincijose.
SOHR taip pat pranešė, kad turkų dronai taikėsi į Sirijos vyriausybės karinius objektus netoli Kamišli kurdų kontroliuojamuose šalies šiaurės rytuose.
„Pradedame jaustis saugūs“
Po penkis dešimtmečius trukusio al Assadų šeimos valdymo Sirijos gyventojams dabar tenka didžiulis iššūkis atkurti savo šalį ir visuomenę.
M. al Bashiras per interviu Italijos dienraščiui „Corriere della Sera“ paragino šešis milijonus užsienyje prieglobsčio ieškojusių sirų grįžti į tėvynę.
„Sirija dabar yra laisva šalis, užsitarnavusi savo pasididžiavimą ir orumą. Sugrįžkite“, – sakė jis.
Pagrindinis tarptautinis Damasko oro uostas, uždarytas nuo tada, kai islamistų vadovaujami sukilėliai savaitgalį užėmė Sirijos sostinę, bus atidarytas per kelias artimiausias dienas, naujienų agentūrai AFP pranešė jo direktorius Anisas Fallouhas.
M. al Bashiras teigė, kad naujieji Sirijos valdovai bus pasirengę dirbti su bet kuo, jei tik jie negins B. al Assado.
Jungtinių Tautų (JT) specialusis pasiuntinys Sirijai Geiras Pedersenas paragino vykdyti integracinį procesą, AFP sakydamas, kad jam „didžiausią nerimą kelia tai, kad pereinamasis laikotarpis sukels naujus prieštaravimus, kurie gali lemti naujus pilietinius konfliktus“.
Alepe, antrame didžiausiame Sirijos mieste ir pirmame dideliame mieste, kurį užėmė sukilėliai, pradėję žaibišką puolimą, 70-metis parduotuvės savininkas Ramadanas Dali pabrėžė, kad „pradedame jaustis saugūs“.
Tačiau 40-metė Juman Khilaly atkartojo daugelio žmonių susirūpinimą dėl būtiniausių prekių.
„Viskas taip brangu“, – teigė ji.
Daugeliui sirų B. al Assado nuvertimas buvo istorinė galimybė pašalinti despotišką valdžią, kuri ilgus dešimtmečius buvo kaltinama žmogaus teisių pažeidimais, įskaitant kankinimus, žmonių dingimus ir egzekucijas.
Trečiadienį Sirijoje buvo padegtas B. al Assado tėvo Hafezo kapas. AFP filmuotoje medžiagoje matyti, kaip sukilėlių kovotojai su uniformomis ir kiti jauni vyrai stebi, kaip siaučia liepsnos.
Nuverstojo prezidento partija „Baath“ trečiadienį paskelbė nutarusi „iki atskiro pranešimo sustabdyti partijos darbą ir veiklą visomis formomis“ bei perdavė savo turtą ir lėšas valstybės institucijoms.
B. al Assadą rėmė Rusija, kur jis greičiausiai pabėgo, taip pat Iranas ir Libano kovotojų grupuotė „Hezbollah“.
Kremlius trečiadienį sakė norintis matyti spartų Sirijos stabilizavimą ir kritikavo Izraelį dėl šimtų pastarosiomis dienomis surengtų antskrydžių kaimyninėje šalyje.
Daugelį metų Rusijos karo lėktuvai patruliavo virš Sirijos ir vykdė plataus masto bombardavimus remdami B. al Assado vyriausybę.
„Lūžio taškas“
Kai kurios Vakarų šalių vyriausybės taip pat įspėjo užsienio valstybes nesiimti karinių veiksmų.
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock teigė, kad Sirijos „kaimynai, pavyzdžiui, Turkijos ir Izraelio vyriausybės, kurios gina savo saugumo interesus, neturi kelti pavojaus“ valdžios perdavimui.
Prancūzija paragino Izraelį išvesti karius iš buferinės zonos, skiriančios aneksuotas Golano Aukštumas nuo Sirijos teritorijos, o Ispanija paragino gerbti Sirijos „teritorinį vientisumą“.
Prieš nuvertimą B. al Assadas daugiau nei dešimtmetį susidūrė su protestais ir ginkluotu sukilimu.
Sukilėliai puolimą Sirijos šiaurėje pradėjo lapkričio 27-ąją – tą pačią dieną, kai kaimyniniame Libane įsigaliojo Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ paliaubos. Per šį karą Izraelis padarė milžiniškų nuostolių Libanui, kuris buvo B. al Assado sąjungininkas.
Kataras, atviras nuverstojo prezidento B. al Assado priešininkas, trečiadienį pareiškė, kad netrukus vėl atidarys savo ambasadą Damaske.
Prieš penktadienį vyksiantį Didžiojo septyneto (G-7) susitikimą, kuriame lyderiai svarstys, ar palaikyti HTS, Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Keiras Starmeris B. al Assado pasitraukimą pavadino „lūžio tašku“ šalyje.
„Anksčiau visada manėme, kad tai, kas bus toliau, būtinai bus geriau. Tai nepasitvirtino“, – perspėjo jis.
Naujausi komentarai