Diplomatijos sostine vadinamoje Ženevoje šiandien prasideda Veiksmų dėl Sirijos grupės derybos.
Kol kas Kofi Annano pastangos sureguliuoti konfliktą nebuvo itin vaisingos. Visgi Jungtinių Tautų (JT) ir Arabų lygos pasiuntinys ketina Ženevoje pateikti daugiau pasiūlymų, kaip būtų galima įveikti krizę.
Šią savaitę K.Annanas pasiūlė Sirijos vadovams įsteigti laikinąją vyriausybę, kurioje galėtų dirbti prezidento Basharo al Assado šalininkai ir opozicijos nariai.
Neoficialiai kalbama, kad didžiosios valstybės – Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija, Prancūzija, Kinija ir Rusija – šiam planui pritarė. Kartu su šių šalių užsienio reikalų ministrais Ženevoje planą svarstys ir Turkijos, Kataro, Kuveito bei Irako diplomatijos vadovai.
Pašalins B.al Assadą?
Visgi plane pabrėžiama, kad laikinojoje vyriausybėje nebūtų pageidaujami tie pareigūnai, "kurių dalyvavimas galėtų pakenkti pereigai ir sukelti pavojų pasitikėjimui vyriausybe ar pakirsti pastangas dėl susitaikymo".
"K.Annano plano kalba rodytų, kad B.al Assadas galėtų būti neįtrauktas, bet taip pat (rodytų), kad gali būti atmesti ir tam tikri opozicijos veikėjai", – sakė vienas pavardės neatskleisti prašęs JT diplomatas.
Tačiau diplomatas tuoj pat pridūrė, kad K.Annano dokumente nenumatyta, jog B.al Assadas šiam planui įsigaliojus būtų pašalintas iš valdžios. O Sirijos opozicija jau pareiškė, kad neketina pritarti planui, jei Sirijos vadovas liks valdžioje.
"Šis pasiūlymas mums vis dar miglotas, bet galiu jums pasakyti, kad jeigu plane nebus aiškiai deklaruota, jog B.al Assadas privalo pasitraukti, mums jis bus nepriimtinas", – sakė vienas Sirijos nacionalinės tarybos vadovų Samiras Nasharas.
Tačiau kitas JT diplomatas pridūrė, kad B.al Assado pašalinimui vargu ar pritars Rusija. Maskva pabrėžė, jog nėra garantijų, kad Ženevoje bus susitarta dėl K.Annano dokumento.
Apie tai pranešė Rusijos ambasadorius JT Vitalijus Čiurkinas.
"Kad ir ką K.Annanas ketina parengti, tai bus pagrindas ministrų diskusijoms", – žurnalistams sakė V.Čiurkinas. Tačiau pridūrė: "Tai nereiškia, kad Rusija bandys dėl visko derėtis iš naujo."
Ketvirtadienį Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas pakartojo, kad Rusija toliau rems tuos pokyčius Sirijoje, kurie gali padėti sukurti nacionalinį konsensusą dėl reformų šioje šalyje įgyvendinimo.
Jis pridūrė, kad "B.al Assado ateitis turėtų būti nuspręsta Sirijos dialogu, pačių Sirijos žmonių".
Ar padės Iranas?
Kitas klausimas, kuris svarstomas Ženevoje, – Irano įtraukimas į derybas. Apie Irano įtraukimą pirmieji užsiminė Rusijos vadovai.
"Esame įsitikinę, kad jį (Iraną) reikia pakviesti. Būtinai reikia tai padaryti", – sakė S.Lavrovas. "Turite pasinaudoti šia proga", – sakė jis ir pridūrė, kad nepakvietus Irano "bus ne visi tie, kurie gali tikrai paveikti visas pagrindines Sirijos šalis". O JAV ir Europos valstybių diplomatai nepritarė, kad derybose dalyvautų ši islamiška valstybė.
Pasiuntinys K.Annanas pripažino, jog Irano dalyvavimas svarbus ir šiandien dėl Teherano vaidmens bus diskutuojama, nors tam priešinasi Europos ir JAV diplomatai.
Naujausi komentarai