Trečiosios JK vyriausybės vadovės moters šalininkus, laukusius, kol ji atvyks į Dauningo gatvę, liūtis ir griaustinis privertė ieškoti priedangos, bet kol L. Truss kortežas atvyko, debesys prasisklaidė. Sakydama kalbą naujoji ministrė pirmininkė pažadėjo, kad ekonominės krizės su dviženkliu skaičiumi nusakoma infliacija ir smarkiai išaugusiomis energijos kainomis „audra bus įveikta“.
Borisą Johnsoną (Borisą Džonsoną) pakeitusi naujoji ministrė pirmininkė sakė: „Šią savaitę imsiuosi veiksmų dėl sąskaitų už energiją ir dėl mūsų būsimo energijos tiekimo užtikrinimo.“
„Kad ir kokia stipri būtų audra, žinau, kad britai yra stipresni“, – sakė ji ir akcentavo tris savo prioritetus: ekonomiką, energiją ir sveikatos apsaugą.
Anksčiau antradienį karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) savo rezidencijoje Balmorale Škotijoje susitiko su L. Truss, kuri yra didžiausios parlamento partijos lyderė, ir paprašė suformuoti Jungtinės Karalystės vyriausybę, tad ji oficialiai tapo naująja šalies premjere.
47 metų L. Truss pirmadienį buvo paskelbta įtempto Konservatorių partijos narių balsavimo nugalėtoja. Kova dėl partijos ir vyriausybės lyderio posto prasidėjo liepą, kai B. Johnsonas paskelbė pasitraukiantis po daugybės skandalų ir atsistatydinimų iš jo kabineto.
Antradienį į Dauningo gatvę ji atvyko po 1 600 kilometrų kelionės pirmyn ir atgal į Škotiją, kur jos audiencija pas karalienę truko pusę valandos.
96 metų karalienė nusprendė dėl šios audiencijos negrįžti iš savo kasmetinių vasaros atostogų į Londoną, nes turi sveikatos problemų, dėl kurių sutriko jos gebėjimas vaikščioti ir stovėti.
Jau ketvirtadienį L. Truss turėtų pritarti namų ūkių energijos sąskaitų įšaldymui, kad bent šią žiemą nebūtų didelio jų augimo. Tai valstybei atsieis dešimtis milijardų svarų.
Energijos krizė
L. Truss naujoji komanda turi būti surinkta iki vyriausybės posėdžio trečiadienio rytą, prieš jos pirmą pasirodymą parlamente pradėjus vadovauti šaliai.
Manoma, kad verslo, energetikos ir pramonės strategijos valstybės sekretorius Kwasi Kwartengas (Kvazis Kvartengas) taps finansų ministru, generalinė prokurorė Suella Braverman (Sjula Breiverman) bus paskirta vidaus reikalų seketore, o Jamesas Cleverly (Džeimsas Kleverlis) – užsienio reikalų sekretoriumi.
Jei šios prognozės pasitvirtins, pirmą kartą istorijoje keturis pagrindinius ministrų postus JK vyriausybėje užims nebaltaodžiai asmenys.
L. Truss laukia nelengvas darbų sąrašas, Jungtinei Karalystei grumiantis su rimčiausia ekonomikos krize per kelis pastaruosius dešimtmečius.
Infliacija šiuo metu siekia 10,1 proc. ir yra didžiausia per 40 metų. Prognozuojama, kad žiemą situacija toliau blogės ir prasidės recesija.
Namų ūkių sąskaitos už dujas ir elektrą nuo spalio galėtų didėti 80 proc., o įmonės įspėja, kad gali bankrutuoti, neatlaikiusios dar didesnio kainų šuolio.
L. Truss, vadinanti save laisvosios rinkos liberale, žadėjo mažinti mokesčius, kad paskatintų ekonomikos augimą, nors netyla perspėjimai, jog didesnis skolinimasis gali pabloginti infliaciją.
L. Truss pozicija skiriasi nuo atsargesnio Rishi Sunako (Rišio Sunako), kurį ji nugalėjo kovoje dėl torių lyderio posto, požiūrio, ir tai dar padidino skilimą Konservatorių partijoje, supurtytoje B. Johnsono pasitraukimo.
Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad nemaža dalis JK visuomenės netiki L. Truss gebėjimu įveikti pragyvenimo išlaidų krizę.
Nauja sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ atlikta apklausa parodė, kad tik tik 14 proc. respondentų mano, jog L. Truss dirbs geriau nei B. Johnsonas.