„Dabar Baltarusijoje niekas nėra saugus, ypač žurnalistai“, – sakė paveldėtoja naujienų portalo, kurio likimas pakibo ant plauko, kai po pareigūnų kratų redakcijoje ir darbuotojų namuose buvo sulaikyta virtinė jo darbuotojų.
Gegužės 18 dieną Baltarusijos režimas blokavo šį portalą, prieš tai apieškojęs ir uždaręs jo biurus ir suėmęs 12 žmonių, įskaitant keletą žurnalistų ir Juliją Čarniauskają, Jauhenijos motiną.
Oficialiai kratos buvo susijusios su tyrimų dėl įtariamo vengimo mokėti mokesčius, tačiau J. Čarniauskaja neabejoja, kad populiariausias nepriklausomas naujienų portalas atsidūrė autoritarinio Baltarusijos lyderio Aliaksandro Lukašenkos susidorojimo su opozicija taikinyje, 2020 metais kilus masiniams protestams prieš jo valdymą.
J. Čarniauskaja, kurios velionis tėvas Juras Ziseras buvo šio portalo įkūrėjas, dirba nuotoliniu būdu iš Tel Avivo, kur gyvena jau penkerius metus.
Baltarusijoje „nėra žodžio laisvės, nėra laisvos prieigos prie informacijos“, sakė 33 metų verslininkė, iki reidų vengusi viešumos.
„Baltarusiją šiandien tikrai valdo diktatūra. Per praėjusius metus ji dar sustiprėjo, ir tai yra labai pavojinga“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.
„Nesaugūs yra net žmonės, einantys į parduotuvės duonos, nes jie gali būti sustabdyti ir jų telefonas gali būti patikrintas“, – pasakojo J. Čarniauskaja.
Baltarusijos disidentų slopinimas sustiprėjo sekmadienį, kai bendrovės „Ryanair“ keleivinį lėktuvą nutupdžiusi ir opozicijos tinklaraštininką Ramaną Pratasevičių sulaikiusi Baltarusija sukėlė tarptautinį pasipiktinimą.
„Nenustebsiu, jeigu per kitas dvi savaites mes sužinosime, kad Baltarusijoje jie paprasčiausiai išjungė internetą“, – sakė J. Čarniauskaja.
„Šiaurės Korėja“
Praėjusią vasarą per patį demonstracijų įkarštį Baltarusija blokuodavo interneto ryšį, tačiau gauti reikalingą informaciją ir mobilizuoti protestuotojus padėjo šifruoto bendravimo platforma „Telegram“.
J. Čarniauskaja išreiškė viltį, kad represijos priemonės, kurių pastaruoju metu imasi A. Lukašenka, gali paspartinti jo režimo žlugimą po 27 metų valdžioje.
„Kuo kvailesni, kuo labiau neįtikėtini ir sunkūs“ dalykai dedasi Baltarusijoje, tuo labiau jie „griauna [režimo] galią“, sakė ji, kalbėdama angliškai.
Moteris išreiškė viltį, kad tai kada nors įvyks, nes „kitas scenarijus būtų Šiaurės Korėjos“.
Kalbėdama iš savo buto maždaug už 2 500 km nuo Minsko esančiame Tel Avive J. Čarniauskaja sakė nerimaujanti, kad šis jos pasisakymas gali sukelti pasekmių jos šeimai, draugams ir darbuotojams.
Jie yra priklausomi nuo Baltarusijos finansinių tyrimų departamento – vieno iš Valstybės kontrolės komiteto organų, reguliariai siunčiamų pulti režimo kritikų, sakė J. Čarniauskaja.
Visą dieną verslininkė skiria darbui, platindama naujienas ir nuotraukas, bei naudodama pagrindinę jai likusią priemonę – socialinius tinklus.
20 metų gyvuojantis didžiausias nepriklausomas Baltarusijos žiniasklaidos portalas Tut.by „niekada nebuvo opozicijoje“, nurodė ji. Pasak jos, Baltarusijoje net nėra „kokios nors opozicijos“.
„Yra tik valdžia ir likę, prieš ją nusiteikę žmonės“, – kalbėjo J. Čarniauskaja.
Savo svetainėje, socialiniuose tinkluose ir per žinutes platformoje „Telegram“ naujienų portalas Tut.by aktyviai nušvietė Baltarusijoje po prezidento rinkimų pernai rugpjūtį vykusius masinius protestus ir juos lydėjusias represijas.
Tut.by rašė apie žurnalistų ir politinių disidentų kalinimą ir priverstinį išsiuntimą iš šalies. Portalą valdančiai bendrovei „TUT BY Media“ iškelta baudžiamoji byla dėl vengimo mokėti mokesčius itin stambiu mastu.
Kovo 2 dieną teismas skyrė pusės metų laisvės atėmimo bausmę žurnalistei Kaciarynai Barysevič, apkaltintai dėl konfidencialių duomenų apie policijos areštuoto protestuotojo mirties aplinkybes atskleidimo. Praėjusią savaitę ji išėjo į laisvę; suimta ji buvo laikoma nuo lapkričio.
„Žmonės šaudomi gatvėje, ir mes apie tai pranešėme“, – sakė J. Čarniauskaja.
Pasak jos, pavargo net tradiciniai režimo rėmėjai.
Net „senutės“ atokiausiose kaimo vietovėse „daugiau nebetiki Lukašenka“, sakė ji.
Naujausi komentarai