Nyderlanduose trečiadienį vyksta referendumas dėl svarbios Europos Sąjungos sutarties su Ukraina; inicijuotas euroskeptiškų vietos judėjimų jis laikomas visuomenės nuomonės apie ryšius su Briuseliu barometru.
Iš pat pradžių balsavimas buvo vangus, olandams neskubant pareikšti savo valios šiame patariamojo pobūdžio referendume, kuriame sprendžiama, ar pritarti glaudesniems ryšiams su Kijevu.
Vis dar tebelaukiama, ar rinkėjų, kurių iš viso yra apie 12,5 mln., aktyvumas viršys 30 proc., kurių reikia, kad atidžiai Maskvos ir Vakarų stebimas referendumas būtų laikomas įvykusiu. Deja, balsavimo pusiaukelėje rinkėjų domėjimasis šiais reikalais atrodo gana blausus.
Anot olandų žiniasklaidos, didžiuosiuose miestuose iki vidurdienio balsavo tik apie 7 proc. piliečių, Amsterdame – tik 6,5 proc.
Olandų „ne“ dvejų metų senumo sutarčiai su Kijevu gali sukelti didelių rūpesčių Europos Sąjungai, o jo rezultatai gali būti svarbūs prieš birželio mėnesį rengiamą Britanijos referendumą dėl jos narystės Europos Sąjungoje ateities.
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) savo ruožtu įspėjo, kad olandų „ne“ šiam susitarimui „gali atverti duris krizei kontinente“.
Olandijos ministras pirmininkas Markas Rutte (Markas Rutė), kuris balsavo vienoje Hagos pradinėje mokykloje, paragino šalies piliečius balsuoti už šią sutartį.
„Mes turime padėti Ukrainai sukurti teisinį valstybę ir demokratiją. Paremti tokias jos mažumas, kaip žydų ir gėjų bendruomenės. Todėl aš raginu visus Nyderlandus ateiti ir balsuoti „už““, – sakė M.Rutte.
Maskva, remianti prorusiškus separatistus Ukrainos rytuose, nepatenkinta Kijevo pastangomis suartėti su Vakarais liktų labai patenkinta, jei balsavimu Kijevui būtų užkirstas kelias plėtoti santykius su Briuseliu.
Praėjusią savaitę Jungtinės Valstijos paragino olandus palaikyti Ukrainą.
„Mes manome, kad asociacijos susitarimas atitinka Ukrainos, Nyderlandų ir visos Europos interesus“, – sakė Valstybės departamento atstovė spaudai Elizabeth Trudeau (Elizabet Triudo).
Apžvalgininkai priduria, kad susitarimo priešininkų pergalė trečiadienio referendume pasiųstų blogą žinią prieš birželio 23 dieną Didžiojoje Britanijoje numatytą plebiscitą dėl vadinamojo „Brexit“ (Britanijos pasitraukimo) scenarijaus, kai rinkėjai spręs, ar šalis turi toliau likti 28 valstybių bloko nare.
Kol kas nežinia, ką referendumo rezultatai reikš Nyderlandams, šiuo metu pirmininkaujantiems Europos Sąjungai; vyriausybė taip pat išsisukinėja ir sako palauksianti galutinių rezultatų, kai 21 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku užsidarys balsavimo apylinkės.
Atsakymą „ne“ pasirenkantiems olandams nerimą kelia korupcija Ukrainoje bei separatistų veikla jos rytuose, todėl jie nenorėtų glaudesnių ryšių su Kijevu.
Pasak viešosios nuomonės tyrimų agentūra „Ipsos“, iš pastarosiomis dienomis apklaustų žmonių 37 proc. nurodė, kad balsuos prieš susitarimą, o maždaug 33 proc. sakė jam pritarsiantys, kai likę respondentai sakė dar neapsisprendę.