Olandus smaugia skolos Pereiti į pagrindinį turinį

Olandus smaugia skolos

2013-04-04 23:59
Olandus smaugia skolos
Olandus smaugia skolos / "Reuters" nuotr.

Nyderlandai ir Vokietija – du Europos cerberiai, stumiantys griežtas taupymo priemones. Bet olandai patys yra priversti sukti galvas dėl savo ekonomikos ir finansų.

Nyderlandus kamuoja didelės skolos, ekonomikos augimas nerodo įspūdingo tempo, o nedarbas diena iš dienos auga.

Daugiausia problemų yra nekilnojamojo turto sektoriuje. Po Amerikos banko "Lehman Brothers" bankroto nekilnojamojo turto kainos Nyderlanduose ėmė sparčiai kristi.

Šalies bankai iki krizės dosniai skolino žmonėms pinigų nekilnojamajam turtui įsigyti, tačiau neapskaičiavo, kad daugelis klientų gali paskolų nesugebėti grąžinti.

Centrinis šalies bankas prieš dešimtmetį įžvelgė pigių paskolų pavojų, bet niekas nesitikėjo, kad grėsmė reali. Šiuo metu Nyderlandų bankai pagal suteiktas paskolas – absoliutūs Europos rekordininkai. Jie yra paskolinę gyventojams net 650 mlrd. eurų. Vien vartotojų skolos bankams siekia 250 proc. vartotojų disponuojamų pajamų.

Tiesa, Nyderlandai išlieka viena konkurencingiausių ES valstybių, tačiau nekilnojamojo turto burbulo sprogimas gali nunešti visą šalies ekonomiką.

Kita problema – augantis nedarbo lygis. Jis siekia 7,7 proc.

Nyderlandai patvirtino 46 mlrd. eurų taupymo programą, bet to nepakaks, kad šalis galėtų atitikti ES nustatytą skolos dydį.

"Viena didžiausių problemų – mažėjantis vartojimas", – situaciją komentavo Johannesas Hersas, Ekonomikos ministerijos patarėjas. Jis prognozuoja, kad 2013 m. ekonomikos augimas sulėtės dar 0,5 proc.

Per šių metų vasarį šalyje bankrutavo 755 bendrovės. Tai absoliutus rekordas, kokio šalis nematė nuo pat 1981 m. Tūkstančius darbuotojų priversti atleisti ir šalies bankai, kurių blogųjų paskolų portfeliai diena iš dienos pučiasi.

Vasarį vyriausybė buvo priversta nacionalizuoti ketvirtą pagal dydį šalyje SNS banką, nes šios finansinės institucijos blogųjų paskolų portfelis buvo pernelyg didelis.

Daugelis jaunų šeimų tikisi, kad jiems pavyks išlaikyti savo darbo vietas, kad galėtų išmokėti paskolas, nors įsigytas nekilnojamasis turtas ir nuvertėjo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų