Pastaruoju metu Pietų Afrikos Respublika (PAR) naujienose dominuoja ne tik dėl vasarą vyksiančio Pasaulio futbolo čempionato. Šalyje vis didėjanti trintis tarp baltųjų mažumos ir juodųjų daugumos gali peraugti net į pilietinį karą, rašo britų BBC.
"Tai reiškia karą"
Šešiolikai metų praėjus nuo baltųjų mažumos viešpatavimo PAR pabaigos, dviejų jaunuolių, įtariamų baltųjų viršenybės judėjimo lyderio Eugene'o Terreblanche'o nužudymu, teismas vėl į šalį sugrąžino neapykantą ir netoleraciją kitokiai rasei.
110 km į šiaurės vakarus nuo PAR sostinės Johanesburgo esančiame Ventersdorpe neramu. Prie teismo pastato šią savaitę rinkosi šimtai baltųjų fermerių, kurių dauguma buvo apsirengę karine maskuojama uniforma. Jie aiškino, kad E.Terreblanche'o nužudymas – tai paskutinis lašas... reikia gintis ir panašiai.
"Ginklas jau seniai buvo užtaisytas, bet dabar jis iššovė. PAR nesaugi, – kalbėjo iš Johanesburgo atvykęs afrikanas (arba būras) Shaunas Labuschagne. – Per pastaruosius septynerius metus mūsų žmonės išmesti iš visur. Mes čia susirinkome, kad pradėtume akciją."
Jis priminė, kad maždaug 3 tūkst. baltųjų fermerių buvo nužudyta nuo apartheido pabaigos 1994 m. Kita vertus, afrikanų, kaip ir dauguma baltųjų šalininkų, pamiršta paminėti, jog kiekvieną dieną PAR nužudoma apie 50 žmonių, kurių dauguma – juodaodžiai.
Šalia Sh.Labuschagne stovėjęs 20-metis Dirkie Cronwrightas buvo pasipuošęs karine uniforma.
"Bus karas. Klausimas – tik kada? Juodukai nori visko, bet jie jau turi mūsų šalį, ko dar jiems reikia?, – be užuolankų kalbėjo jis. – Jiems nerūpime mes – balti vyrukai, – ir tai mane labai nervina."
"Tai reiškia karą", – pridūrė jaunuolis.
Čia pat E.Terreblanche'o baltųjų suprematistų Afrikanų pasipriešinimo judėjimo (Afrikaner Weerstandsbeweging, AWB) nariai su plakatais ir vėliavomis dalijo ženkliukus su afrikanų simboliais ir demonstravo vienybę prieš "juodaodžių apsuptį".
"Dar kartą jį nužudytume"
Kitoje barikadų pusėje prie teismo – minia spalvotųjų. Jiems E.Terreblanche'o žudikai – didvyriai.
"Dievas suteikė jiems jėgų nužudyti tą žmogų. Jie padarė tai, ko niekas nedrįso, – kalbėjo Maria Gantane. – Kai kovotojas su apartheidu Chrisas Hani mirė, nė vienas baltasis neverkė, tik mes, juodieji."
Jai pritarė ir kitas juodaodis: "E.Terreblanche'as turėjo mirti jau seniai. Jis metų metus išnaudojo juodaodžius darbininkus – jis nusipelnė mirties. Dabar mes galime gyventi taikiai."
"Jei E.Terreblanche dabar pasirodytų, mes dar kartą jį nužudytume", – liejo emocijas dar vienas juodaodis protestuotojas.
Niekas nesijaučia saugus
Kai didelė minia afrikanų pradėjo dainuoti buvusį, apartheido laikų PAR himną, juodaodžiai užgiedojo naująją šalies nacionalinę giesmę. Tada baltoji moteris užpylė vandens ant juodaodės ir netrukus kilo susistumdymas. Aistras atvėsino tik policija.
"Babuinai! Juočkiai!", – įžeidžiamai šaukė juodaodžiams baltųjų minia.
Tai visai nepanašu į pirmojo juodaodžio PAR prezidento ir Nobelio premijos laureato Nelsono Mandelos savo šalies viziją, kur nebūtų rasinės neapykantos ir diskriminacijos.
Daugelis ilgisi tų dienų, kai baltieji dominavo. Praėjusį šeštadienį įvykdyta E.Terreblanche'o žmogžudystė tik atvėrė seniai pūliuojančias žaizdas. Tuoj po žmogžudystės PAR ūkius apėmė baimė, kad juodaodžiams bus surengti linčo teismai.
"Aš gyvenu spalvotame miestelyje ir nesijaučiu saugus, ypač dabar, po E.Terreblanche'o žmogžudystės, – kalbėjo studentas Lesego Tsui. – Net nenoriu niekur išeiti naktį, nes niekad nežinai, kada būrai ateis mūsų."
Tiesa, miestuose ir vietose, kur žemės ūkis nėra pagrindinė ekonomikos šaka, baltieji ir juodaodžiai sugyvena gan taikiai, tačiau jie gyvena visiškai atskirus gyvenimus.
E.Terreblanche'as – tarp rasisto ir juokdario
E.Terreblanche'o politinė karjera prasidėjo 1973 m., kai stiprėjo pasipriešinimas baltaodžių mažumos vyriausybei ir jos rasistinei politikai. Jis įkūrė AWB su šešiais kitais baltaodžiais "patriotais". Judėjimas naudojo į nacių panašią simboliką, taip pat skelbė priešiškumą bet kokiai parlamentinei demokratijai.
1983 m. E.Terreblanche'as buvo lygtinai nuteistas dvejiems metams laisvės atėmimo dėl neteisėto ginklų laikymo, nors jis tvirtino, kad tuos ginklus pakišo juodaodžiai. AWB lyderis galiausiai atsidūrė už grotų 1997 m., kai buvo nuteistas kalėti šešerius metus dėl mėginimo nužudyti vieną juodaodį apsaugininką, taip pat dėl vieno juodaodžio degalinės darbuotojo užpuolimo.
Pastaruosius metus baltųjų pasipriešinimo demokratiniam juodaodžių valdymui vėliavininku laikytas veikėjas beveik nesirodė viešumoje. Tačiau 2008 m. jis atnaujino AWB veiklą ir organizavo mitingus, kurie pritraukdavo vis daugiau žmonių.
E.Terreblanche'as pasisakė už trijų respublikų, kuriose gyventų vien baltaodžiai, o juodaodžiams būtų leidžiama tik dirbti, įkūrimą PAR teritorijoje. Jis žadėjo šį klausimą iškelti tarptautiniame teisme Hagoje.
69 metų E.Terreblanche'ą šeštadienį užpuolė 21 metų jaunuolis ir vienas penkiolikametis. Abu užpuolikai dirbo šio ekstremisto ūkyje ir įtariama, kad susiginčijo dėl užmokesčio.
E.Terreblanche'o (pavardė iš prancūzų kalbos reiškia "baltoji žemė") kalbos apie baltųjų viršenybę remdavosi nuo Graikijos filosofijos iki SSRS pavyzdžio be jokios aiškios logikos. Todėl radikalas buvo laikomas kažkuo tarp rasistinės grėsmės ir nacionalinio juokdario.
Naujausi komentarai