Pereiti į pagrindinį turinį

Paryžiaus arkivyskupas po penkerius metus trukusios restauracijos atvėrė Dievo Motinos katedrą

2024-12-07 22:46
BNS inf.

Paryžiaus arkivyskupas Laurent'as Ulrichas (Loranas Ulrichas) šeštadienį vėl atvėrė Dievo Motinos katedrą, simboliškai tris kartus pasibeldęs į jos duris ir įžengęs į XII amžiuje pradėtą statyti gotikos architektūros šedevrą, kuris buvo restauruotas po to, kai 2019 metais jį nuniokojo gaisras.

Laurent'as Ulrichas
Laurent'as Ulrichas / Scanpix nuotr.

L. Ulrichas įsakė katedrai „atverti savo duris“, o tada viduje prisijungė prie šimtų svarbių svečių, susirinkusių į dvi valandas truksiančią ceremoniją.

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), kaip garbės svečias, sėdėjo pirmoje eilėje šalia Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono), o kviestiniai svečiai stebėjosi nuo gaisro paliktų dėmių nuvalytomis sienomis, naujais baldais ir moderniu apšvietimu, kuris buvo įrengtas atliekant katedros kapitalinį remontą.

Tarp susirinkusiųjų yra dar 40 valstybių ir vyriausybių vadovų, įskaitant Ukrainos lyderį Volodymyrą Zelenskį, kuris, įžengęs į katedrą, buvo pasitiktas plojimais, ir Jungtinės Karalystės sosto įpėdinis princas Williamas (Viljamas).

Audringais plojimais buvo pasitikti ir į katedros atidarymo iškilmes atvykę Paryžiaus ugniagesiai, taip pripažįstant jų pastangas gelbėjant didingą pastatą per 2019 metais kilusį niokojantį gaisrą.

Ant katedros fasado buvo projektuojamas žodis „Merci“ (Ačiū), kai ugniagesiai, taip pat statybininkai ir meno restauratoriai, dalyvavę penkerius metus trukusioje rekonstrukcijoje, ėjo pro susirinkusius šimtus svarbių svečių.

Lauke susirinko nedidelė minia lietingo oro ir stipraus vėjo nepabūgusių paryžiečių ir turistų, atvykusių pamatyti, kaip garsioji katedra vėl atveria savo duris.

Atstatymo darbai kainavo apie 700 mln. eurų ir buvo finansuojami iš aukų. Nepaisant prognozių, kad katedros atstatymas gali užtrukti dešimtmečius, ji vėl atvėrė duris per E. Macrono nustatytą penkerių metų terminą.

Darbininkams teko įveikti nemažai problemų, be kita ko, susijusių su švino tarša ir COVID-19 pandemija.

Be to, prancūzų generolas Jeanas-Louis Georgelinas (Žanas Luji Žorželenas), kuriam buvo pavesta prižiūrėti restauravimą, žuvo 2023 metų rugpjūtį Pirėnų kalnuose, o jį pakeitė jo dešinioji ranka Philippe'as Jostas (Filipas Žiostas).

Tačiau dabar XIX amžiaus gotikinė smailė, kurią prieš penkerius metus nuniokojo ugnis, atkurta kaip tiksli originalo kopija, vitražiniai langai atgavo savo spalvą, sienos spindi po gaisro išvalius dėmes, o restauruoti vargonai pasirengę vėl skambėti.

Lankytojams nematomas naujas mechanizmas, skirtas apsisaugoti nuo būsimų gaisrų – diskretiška vamzdžių sistema, pasiruošusi paleisti milijonus vandens lašelių naujos nelaimės atveju.

Tiksli 2019 metais kilusio gaisro priežastis taip ir nebuvo nustatyta, nors prokurorai, atlikę teismo ekspertizę, mano, kad labiausiai tikėtina priežastis – nelaimingas atsitikimas, pavyzdžiui, elektros sistemos gedimas.

Sekmadienį 10 val. 30 min. vietos (11 val. 30 min. Lietuvos) laiku vyks pirmosios mišios, kuriose dalyvaus 170 vyskupų ir daugiau kaip 100 Paryžiaus kunigų, o vakare 18 val. 30 min. vyks antrosios pamaldos, kurios bus atviros visuomenei.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra