„Nėra kelio atgal“
Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) pareiškė raginsiąs savo šalies parlamentą Paryžiaus klimato sutartį ratifikuoti „iki šių metų vasaros“.
Jis savo kalbą sakė prieš šios sutarties pasirašymo pradžią. „Nėra kelio atgal“, – pabrėžė prezidentas.
Sutartis įsigalios, kai tik 55 valstybės, kurioms tenka mažiausiai 55 proc. šiltnamio dujų emisijos, oficialiai patvirtins šį dokumentą. Jungtinės Amerikos Valstijos ir Kinija, kurioms tenka beveik 40 proc. dujų emisijos pasaulyje, sako ketinančios prie šios sutarties dėtis šiemet.
Sulėtins klimato šiltėjimą?
Pasaulio lyderiai penktadienį renkasi Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke, kur pasirašys Paryžiaus klimato sutartį, o vėliau dės pastangas, kad ji kuo greičiau įsigaliotų, mėginant sulėtinti pasaulinio klimato šiltėjimą.
Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) ir Kanados premjeras Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) prisidės prie JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry (Džono Kerio) per ceremoniją, kurioje dalyvaus daugiau negu 165 šalių atstovai.
Ši tarptautinė sutartis bus rekordinė pagal ją per vieną dieną pasirašiusių šalių skaičių.
Ceremonija, kuri vyks minint Žemės dieną, bus surengta praėjus keturiems mėnesiams po to, kai Paryžiuje buvo galutinai suderintas dokumentas, dėl kurio virė audringi debatai. Ji žymi pirmąjį žingsnį link šalių įsipareigojimo vykdyti savo pažadus sumažinti atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis..
„Oskaro“ laureatas ir aplinkosaugos aktyvistas Leonardo DiCaprio (Leonardas DiKaprijas) taip pat dalyvaus ceremonijoje ir pagirs Paryžiaus sutartį pasirašiusius lyderius, ragins kitus pasekti jų pavyzdžiu, o visus – nuo įsipareigojimų pereiti prie darbų.
Jungtinėms Valstijoms, Kinijai ir Indijai, kurios šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmeta daugiausiai, bus atstovaujama ne aukščiausiu lygmeniu, tarp dalyvių bus apie 60 valstybių ir vyriausybių vadovų, tarp jų – Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Ceremonijoje dalyvaus kai kurių salų valstybių, tokių kaip Fidžis, Tuvalu ir Kiribatis, lyderiai, kurių šalims gresia teritorijos sumažėjimas arba išnykimas dėl kylančio jūros lygio. Jie taip pat oficialiai informuos apie savo parlamentų užbaigtą Paryžiaus sutarties ratifikavimo procesą.
Sutartį yra ratifikavusios jau 13 valstybių, bet daugeliui kitų šalių signatarių galutinis šio dokumento priėmimo procesas gali užsitęsti, nes parlamentams gali tekti priimti naujų įstatymų.
Tačiau laiko gaišti negalima.
Skubiausi klimato veiksmai
Praeitas mėnuo buvo karščiausias kovas per tikslių matavimų istoriją, o 2016-ieji veikiausiai irgi papildys šilčiausių kada nors užfiksuotų metų virtinę.
Šiems meteorologinis reiškinys El Ninjas, pramintas „Dartu Ninju“ pagal filmų „Žvaigždžių karai“ piktadarį Dartą Veiderį, kelia sumaištį, sukeldamas sausras, potvynius, smarkias audras ir kitokius ekstremalius orus.
Paryžiaus sutartis įsigaliotų, kai ją ratifikuotų 55 šalys, atsakingos už 55 proc. pasaulyje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Sutarties įsigaliojimo numatytoji data – 2020-ieji.
Kinija ir Jungtinės Valstijos sakė ratifikuosiančios šį paketą dar šiais metais ir ragina kitas šalis kuo greičiau tai padaryti, kad sutartis įsigaliotų anksčiau, galbūt jau šių metų pabaigoje arba 2017 pradžioje.
Jungtinės Valstijose, krečiamos prezidento rinkimų karštinės, planuoja ratifikuoti Paryžiaus sutartį prezidento įsaku, aplenkiant Kongresą ir nustatant sudėtingą procedūrą tam atvejui, jeigu kuris nors būsimas prezidentas norėtų denonsuoti tą dokumentą.
Numatoma, kad 28 Europos Sąjungos šalys sutartį ratifikuos per maždaug 1,5 metų, sakė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Ševčovičius, kuris pasirašys sutartį Bendrijos vardu.
„Mes neabejotinai norime būti pirmojoje bangoje“, – aiškino jis.
„Ankstyvas ratifikavimas ir įsigaliojimas pasiųstų signalą vyriausybėms, verslui ir bendruomenėms, kad laikas imtis skubiausių klimato veiksmų“, – anksčiau šį mėnesį sakė JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas).
Pasak jo, tikrasis iššūkis gali būti perteiktas vienu žodžiu – „Įgyvendinimas“.
Paryžiaus sutartis, kuriai pritarė 195 valstybės, iškelia tikslą dėti pastangas, kad pasaulio klimatas atšiltų ne daugiau negu 2 °C, palyginus su laikotarpiu iki pramonės revoliucijos, pereinant prie švarios energetikos.
Be to, turtingosios šalys įpareigojamos padėti skurdžiosioms pereiti prie mažai iškastinio kuro naudojančios ekonomikos.
Ši sutartis laikoma Ban Ki-moono triumfu – korėjietis JT vadovas uoliai stengėsi, kad ji būtų priimta Paryžiuje. Jis pats laiko tą dokumentą vienu svarbiausių savo pasiekimų per savo darbą JT generalinio sekretoriaus poste.
Naujausi komentarai