Pereiti į pagrindinį turinį

Pasaulio reakcija į F. Castro mirtį: gedulas, džiaugsmas, liaupsės

2016-11-26 16:13
BNS inf.

Kai kurie pasaulio lyderiai šeštadienį geru žodžiu minėjo velionį Fidelį Castro (Fidelį Kastrą), vadindami jį draugu ir sąjungininku, tačiau JAV mieste Majamyje, kur gyvena gausi kubiečių diaspora, žinia apie buvusio komunistinės Kubos vadovo mirtį buvo sutikta džiaugsmingai.

Pateikiame kai kurių pasaulio lyderių reakciją į žinią apie 90-erių metų legendos, kurio gyvenimą apibrėžė priešinimasis kapitalistinėms JAV, mirtį.

Donaldas Trumpas

JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) velionį Kubos revoliucijos lyderį Fidelį Castro (Fidelį Kastrą) pavadino „brutaliu diktatoriumi, kuris šešis dešimtmečius engė savo liaudį“.

90 metų F.Castro – buvęs Kubos prezidentas, atvedęs sukilėlių armiją į neįtikimą pergalę, perėmęs sovietinę komunistinę ideologiją ir per pusę amžiaus trukusį vadovavimą šiai Karibų jūros salai pasipriešinęs net dešimties JAV prezidentų galiai.

„Nors Kuba lieka totalitarinė sala, viliuosi, kad ši diena žymi nutolimą nuo pernelyg ilgai kęsto siaubo ir artėjimą prie ateities, kai nuostabūs Kubos žmonės pagaliau gyvens laisvėje, kurios taip nusipelno“, – sakoma D.Trumpo pareiškime.

Jis nepaminėjo ankstesnių savo grasinimų atšaukti istorinį JAV ir Kubos draugiškų santykių atkūrimą, kuris buvo realizuotas valdant kadenciją baigiančiam Amerikos lyderiui Barackui Obamai (Barakui Obamai), tik sakė, jog JAV administracija „padarys visa, ką gali“, kad Kubos žmonės „pagaliau galėtų pradėti savo kelionę klestėjimo ir laisvės link“.

Vladimiras Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vėlai penktadienį mirusį Kubos revoliucijos lyderį pavadino „eros simboliu“, sakoma Kremliaus šeštadienio pareiškime.

„Šio žymaus valstybininko vardas pelnytai yra laikomas ištisos eros simboliu, – sakoma V.Putino telegramoje Kubos prezidentui Rauliui Castro (Rauliui Kastrui), kurią pacitavo Kremlius. – Fidelis Castro buvo nuoširdus ir patikimas Rusijos draugas.“

F.Castro ir jo bendražygių sukurta Kuba tapo įtakinga tarptautinės bendrijos nare ir įkvėpė daugelį šalių, sakoma V.Putino telegramoje.

Michailas Gorbačiovas

Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas šeštadienį gyrė Kubos socializmo simbolį F.Castro už jo komunistinės salos „sustiprinimą“.

„Fidelis atsilaikė ir sustiprino savo šalį per griežčiausią Amerikos blokadą, kuomet jam buvo daromas didžiulis spaudimas, ir vis tiek išvedė savo šalį iš šios blokados į savarankiško nepriklausomo vystymosi kelią“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė M.Gorbačiovas.

F.Castro visu savo gyvenimu paliko ryškiausią pėdsaką žmonijos istorijoje ir jį prisimins ne tik Kubos liaudis, bet ir visas pasaulis, sakė M.Gorbačiovas.

Pasak jo, F.Castro 20-ajame amžiuje padarė viską, kad sugriautų kolonijinę sistemą.

Jacobas Zuma

Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Jacobas Zuma (Džeikobas Zuma) taip pat negailėjo šiltų žodžių velioniui Kubos lyderiui.

„Prezidentas Castro tapatinosi su mūsų kova prieš apartheidą. Jis įkvėpė Kubos žmones prisijungti prie mūsų kovos. Pagerbiant prezidento Castro atminimą, stiprūs Pietų Afrikos ir Kubos solidarumo, bendradarbiavimo ir draugystės ryšiai turi būti išlaikomi ir puoselėjami“, – sakė jis.

Francois Hollande'as

F.Castro įkūnijo ir Kubos revoliucijos „viltis“, ir jos vėlesnius „nusivylimus“, pareiškė Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas).

„Buvęs Šaltojo karo veikėjas kubiečiams įkūnijo išdidumą atmetant išorinį dominavimą,“ – sakė F.Hollande'as, turėdamas omenyje buvusio ilgamečio Kubos prezidento priešinimąsi JAV.

Nicholas Maduro

Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras), Kubos pagrindinis sąjungininkas regione, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Mums reikia tęsti jo palikimą ir nešti jo nepriklausomybės vėliavą.“

Mariano Rajoy

Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy (Marianas Rachojus) „Twitter“ pareiškė užuojautą Kubos vyriausybei ir žmonėms. Jis pavadino F.Castro „istorinės reikšmės figūra“.

Narendra Modi

Indijos premjeras Narendra Modi (Narendra Modis) „Twitter“ parašė, kad jo šalis gedi „didžio draugo“.

„Fidelis Castro buvo vienas iš legendinių XX amžiaus asmenybių“, – rašė jis.

Xi Jinpingas

Buvęs Kubos lyderis gyvens amžinai, sakė Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas), kurio žinia buvo perskaityta per pagrindinę šalies televiziją.

„Kinijos liaudis neteko gero ir ištikimo bendražygio, – sakoma Xi Jinpingo pranešime. – Draugas Castro gyvens amžinai.“

F.Castro buvo „didis mūsų laikų žmogus“, sakė prezidentas, kuris pridūrė: „Istorija ir žmonės jį prisimins.“

Pasak Xi Jinpingo, santykiai tarp abiejų komunistinių šalių, joms 1960 metais užmezgus diplomatinius santykius, plėtojosi dėl F.Castro pastangų.

Dokumentiniame filme, kurį CCTV parodė netrukus po pranešimų apie F.Castro mirtį, sakoma, kad jis žavėjosi Mao Zedongu (Mao Dzedunu).

Nors Kubos ir Kinijos ideologija buvo labai panaši, jos buvo tolimos dėl Kubos artumo Sovietų Sąjungai, kuri nuo 7-ojo dešimtmečio iki Mao Zedongo mirties 1976-aisiais buvo Kinijos priešininkė.

Žlugus Sovietų Sąjungai, Kubos ir Kinijos santykiai ėmė gerėti, Kinijos lyderiai kelis kartus buvo apsilankę Kuboje.

Prezidentas Xi Jinpingas „savo seną draugą Fidelį Castro aplankė“ 2014 metų liepą, pranešė CCTV.

F.Castro Pekine lankėsi 1995 metais.

Majamis švenčia

Tuo tarpu Majamyje, vos už 150 kilometrų nuo Kubos esančiame Amerikos mieste, į kurį pabėgo daugelis komunistinio režimo priešininkų, žinia apie F.Castro mirtį buvo sutikta be didelės užuojautos.

Amerikos kubiečiai pasipylė į gatves, skanduodami „Cuba Libre!“ („Laisva Kuba!“) ir „Laisvė! Laisvė!“.

„Liūdna, kad žmogaus mirtis kelia džiaugsmą, bet tas asmuo neturėjo gimti“, – sakė prieš 20 metų iš Kubos pabėgęs 67-erų metų mokytojas Pablo Arencibia (Pablas Arensibija).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų