Pereiti į pagrindinį turinį

Pasaulis paminėjo "laimingiausią dieną"

2009-11-10 23:59
Minios: įvykio, kuris paspartino Vokietijos susivienijimą, Geležinės uždangos griūtį ir Sovietų Sąjungos žlugimą, metinių proga į Berlyną suvažiavo tūkstančiai turistų.
Minios: įvykio, kuris paspartino Vokietijos susivienijimą, Geležinės uždangos griūtį ir Sovietų Sąjungos žlugimą, metinių proga į Berlyną suvažiavo tūkstančiai turistų. / "Reuters" nuotr.

Buvę ir esami pasaulio valstybių lyderiai vakar su miniomis žmonių Vokietijoje paminėjo 20-ąsias Berlyno sienos, kuri simbolizavo pasaulį padalijusį Šaltąjį karą, griūties metines.

1989 m. lapkričio 9-oji

Praėjusį ketvirtadienį prie Brandenburgo vartų įspūdingą nemokamą koncertą, kurio klausėsi 10 tūkst. žmonių minia, surengė airių rokeriai "U2". Jie atliko baladę "One", kuri buvo parašyta Berlyne ir iš dalies įkvėpta sienos griūties.

Penktadienį menininkai atidengė restauruotus piešinius ant išlikusios Berlyno sienos dalies vadinamojoje Rytų galerijoje.

Savaitgalį Vokietijos laikraščių puslapiuose dominavo atsiminimai apie 1989 m. lapkričio 9-ąją, o televizijos stotys rodė dokumentinę medžiagą, liudininkų pasakojimus ir diskusijas apie tą įvykį, kuris pakeitė Europos veidą.

"Nedaug buvo tokių radikalių ir taip iškart matomų istorinių takoskyrų kaip 1989 m. lapkričio 9-oji, – redaktoriaus skiltyje rašė dienraštis "Koelnische Rundschau". – Visi, stovėję prieš pat aštuonias prie Brandenburgo vartų, turėjo manyti, jog tai absurdiška svajonė – kad po kelių valandų ant sienos viršaus bus minia žmonių."

Aibė garbių svečių

Pirmadienį metinių renginiuose Vokietijos sostinėje dalyvavo pagrindinės to laikotarpio, kuri išaušo Rytų Europoje žlungant komunizmui, figūros: buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas ir Lenkijos "Solidarumo" legenda Lechas Wałęsa. Prie jų prisidėjo po karo Vokietiją okupavusių šalių lyderiai, tik Jungtinėms Valstijoms atstovavo valstybės sekretorė Hillary Clinton, kuri paragino dėti naujas transatlantines pastangas, kad būtų išvaduoti tie, kurie vis dar yra prislėgti.

"Mūsų istorija nesibaigė tą vakarą, kai griuvo siena, – metinių išvakarėse dabartiniams ir buvusiems Europos ir JAV politikos veikėjams Berlyne sakė H.Clinton. – Kad suteiktume laisvę platesniam žmonių ratui, negalime sutikti, kad laisvė nepriklauso visiems žmonėms. Negalime leisti, kad ideologijos priespaudą pakeistų religija ar gentimi apibrėžiama ir teisinama priespauda."

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vadovaujamose iškilmėse ir dvišaliuose susitikimuose dalyvavo britų ministras pirmininkas Gordonas Brownas, Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy ir Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas.

Visiškai nesitikėjo

A.Merkel, kuri tuo metu, kai griuvo 155 km ilgio siena, dirbo moksline bendradarbe Rytų Berlyne, šį savaitgalį sakė, kad diena, kai griuvo siena, buvo laimingiausia per Vokietijos pastarojo laikotarpio istoriją.

Pasak kanclerės, tai, kaip baigėsi Europos padalijimas pokario metais, buvo visiškai netikėta. "Sienos griūties 20-osios metinės turėtų visiems mums priminti, kokia nepaprasta sėkmė mums buvo tai, kad Europa ir Vokietija susivienijo", – laikraščio "Bild" pirmadienio numeriui sakė komunistinėje Rytų Vokietijoje užaugusi A.Merkel.

Garbė atiteko L.Wałęsai

Be įvairių linksmybių ir renginių, vakar buvo nuversta tūkstančio ryškiai nudažytų milžiniškų domino kauliukų siena. Ji buvo pastatyta 1,5 km ruože toje vietoje, kur stovėjo Berlyno siena.

Garbė nugriauti simbolinę Berlyno sieną atiteko Lenkijos eksprezidentui ir buvusiam "Solidarumo" lyderiui L.Wałęsai. Anksčiau buvo pranešimų, kad "Berlyno sieną" griaus arba jis, arba buvęs Sovietų Sąjungos lyderis M.Gorbačiovas.

L.Wałęsa taip pat pasakė trumpą kalbą ir priminė 1980 m. įvykius Gdanske, kurie, jo teigimu, buvo Geležinės uždangos griūties pradžia.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų