Ukrainos prezidento pareigas eis O. Turčynovas, V. Janukovyčiui – kaltinimai Pereiti į pagrindinį turinį

Ukrainos prezidento pareigas eis O. Turčynovas, V. Janukovyčiui – kaltinimai

2014-02-23 18:20
BNS inf.
Oleksandras Turčynovas
Oleksandras Turčynovas
Oleksandras Turčynovas

Ardoma V. Janukovyčiaus valdžios struktūra

Ukrainos naujieji valdytojai sekmadienį, praėjus vos parai po prezidento Viktoro Janukovyčiaus nušalinimo, ėmėsi sparčiai ardyti jo valdžios struktūrą, į jo vietą paskyrė laikiną lyderį ir atleido svarbius jo ministrus.

Per neeilinę parlamento sesiją jie žaibiškai ėmėsi ardyti ministrų ir bičiulių ratą, kurį jis aplink save buvo subūręs nuo to laiko, kai 2010 metais atėjo į valdžią.

V.Janukovyčius vis dar esantis nežinomoje vietoje kažkur Rytų Ukrainoje, protestuoja prieš „šalį terorizuojančius banditus“ ir skelbiasi esąs teisėtas prezidentas, tapęs valstybės perversmo auka.

Oleksandrui Turčynovui, kuriam anksčiau buvo skirtos parlamento pirmininko pareigos, laikinai buvo pavesta atlikti prezidento vaidmenį. Tai ypač karti piliulė V.Janukovyčiui, nes O.Turčynovas yra artimas jo nesutaikomos priešininkės Julijos Tymošenko patikėtinis.

V.Janukovyčiaus užsienio reikalų ministras Leonidas Kožara, kuris teisino savo boso nukrypimą nuo glaudesnių ryšių su Europos Sąjunga (ES) kurso, buvo tarp pirmųjų nušalintų ministrų.

Netrukus buvo nušalintas švietimo ministras Dmytro Tabačnykas, nepopuliari figūra, kurią daugelis kaltina Ukrainos istorijos prorusiškos interpretacijos įtraukimu į mokyklų vadovėlius.

Nors parlamentas kol kas neįsakė areštuoti į kampą įspeisto V.Janukovyčiaus, deputatai rado, kaip skaudžiai įgelti, - nusprendė, kad 140 ha privačios valdos prie Kijevo, kuriose jis ištaigingai gyveno, per 10 dienų turi būti grąžintos valstybės nuosavybėn.

Parlamente parama jam galiausiai žlugo ir Oleksandras Jefremovas, kuris iki sekmadienio buvo pareigingas valdančiosios Regionų partijos frakcijos lyderis, dabar smerkia savo buvusį bosą už „nusikalstamus įsakymus“, kurie nulėmė žmonių žūtį, tuščią valstybės iždą, didžiules skolas ir „gėdą prieš Ukrainos žmones“.

Charkovo meras V. Janukovyčių pavadino „istorija“

Ukrainos rytinio Charkovo miesto meras Henadijus Kernesas pareiškė, kad Viktoras Janukovyčius - jau istorija.

„Aš pasakiau, kur Viktoras Fedorovyčius, - jis istorijoje“, - sakė meras, oro uoste atsakydamas į žurnalistų klausimą, ar jam žinoma, kur šiuo metu yra į kampą įspeistas šalies lyderis.

Į klausimą, ar jis žino, kur jo kūnas, H.Kernesas atkirto: „Dėl kūno - tai jau nežinau, aš su juo pirtyje nebuvau.“

Naujasis Ukrainos lyderis: Rusija turi gerbti šalies „europinį pasirinkimą“

Ukrainos naujasis laikinas prezidentas sekmadienį pareiškė, kad jis yra atviras dialogui su Rusija tuo atveju, jei Maskva gerbia jo šalies sprendimą siekti glaudesnių ryšių su Europos Sąjunga (ES).

"Mes esame pasirengę dialogui su Rusija... priimančią Ukrainos europinį pasirinkimą, kuris, tikiuosi, bus patvirtintas per (prezidento) rinkimus“, įvyksiančius  gegužės 25 dieną, per televiziją transliuotame kreipimesi sakė Oleksandras Turčynovas.

Opozicijos lyderė susitiks su A. Merkel

Į laisvę paleista Ukrainos opozicijos lyderė Julija Tymošenko „labai greitai“ susitiks su Vokietijos kanclere Angela Merkel, sekmadienį, abiem lyderėms pasikalbėjus telefonu, paskelbė J.Tymošenko partija.

„Jos susitarė dėl susitikimo, kuris galėtų įvykti labai greitai“, - sakoma partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) pareiškime, paskelbtame kitą dieną po to, kai J.Tymošenko buvo paleista iš kalėjimo.

"Pokalbio metu Angela Merkel pasveikino Tymošenko su išlaisvinimu ir pareiškė įsitikinimą, kad jos grįžimas į didžiąją politiką taps vienu svarbiausiu veiksniu stabilizuojant padėtį Ukrainoje, išsaugant šalies vienybę ir grįžtant prie europietiškų reformų“, - sakome jame.

J.Tymošenko taip pat pasveikino Europos Sąjungos (ES) plėtros komisaras Štefanas Fule (Štefanas Fiulė) bei JAV senatoriai - Johnas McCainas (Džonas Makeinas), Richardas Durbinas (Ričardas Durbinas) ir Chrisas Murphy (Krisas Merfis).

J. Tymošenko nepretenduoja į Ukrainos premjero postą

Ukrainos partijos „Batkyvščyna“ („Tėvynė“) frakcijos deputatas Mykola Tomenka pareiškė turįs informaciją, kad ekspremjerė Julija Tymošenko nepretenduoja į vyriausybės vadovo postą.

„Turiu informaciją, neformalią informaciją, kad Tymošenko nepretenduoja į ministro pirmininko postą“, - žurnalistams sekmadienį sakė M.Tomenka.

Anksčiau dieną jis buvo pranešęs, kad Aukščiausioje Radoje svarstomos trys pagrindinės kandidatūros į šalies ministro pirmininko postą: J.Tymošenko, frakcijos „Batkyvščyna“ lyderio Arsenijaus Jaceniuko ir frakcijoms nepriklausančio deputato Petro Porošenkos.

„Šiai dienai kandidatūrų daug, pagrindinės iš jų trys - Tymošenko, Jaceniukas, Porošenka. Buvo svarstoma ir (Regionų partijos frakcijos pavaduotojo Serhijaus) Tihipkos kandidatūra, bet jis nepasirodė parlamento naktinėje sesijoje ir prarado savo galimybes“, - sakė jis sekmadienį ryte.

V. Janukovyčiaus partija kaltina jį dėl kraujo praliejimo

Ukrainos nušalintojo prezidento Viktoro Janukovyčiaus partija sekmadienį apkaltino jį išleidus „nusikalstamus įsakymus“, kurie nulėmė dešimčių žmonių žūtį per pastarojo meto neramumus.

„Ukrainą išdavė, o žmones sudaužė kaktomis. Visa atsakomybė už tai tenka Janukovyčiui ir jo artimiausiam ratui“, - sakoma Regionų partijos pareiškime.

„Smerkiame Janukovyčiaus pabėgimą ir bailumą. Smerkiame išdavystę. Smerkiame nusikalstamus įsakymus, kuriais buvo pakišti paprasti žmonės, kareiviai ir karininkai“, - pabrėžia frakcija.

Tuo pačiu Regionų partijos frakcija pažymi, kad „totalaus bauginimo ir savavališko susidorojimo, situacijos regionuose destabilizavimo bandymai yra nepriimtini demokratinėje visuomenėje“.

„Mes, Regionų partijos frakcija Ukrainos Aukščiausiojoje Radoje ir mūsų bendrapartiečiai, ryžtingai smerkiame nusikalstamus įsakymus, nulėmusius žmonių aukas, tuščią iždą, didžiules skolas, gėdą prieš ukrainiečių liaudį ir visą pasaulį, dėl kurių mūsų šalis atsidūrė prie bedugnės krašto, skilimo pavojaus ir nacionalinio suvereniteto praradimo“, - sakoma pareiškime.

„Jokie bandymai paveikti situaciją, priversti prezidentą apsigalvoti nebuvo išgirsti. Milijoninė partija faktiškai tapo vienos korumpuotos šeimos įkaite“, - pažymi frakcija.

Pareiškime taip pat sakoma, kad frakcija atstovauja daugiau kaip 10 mln. rinkėjų ir daugiau kaip 1 mln. partijos narių interesams.

„Regionų partija – tai normalūs, darbštūs žmonės, kurie myli savo žemę, savo liaudį, tai – pramonės darbuotojai, mokslininkai, darbininkai, gydytojai ir mokytojai. Mes atėjome į parlamentą tam, kad tarnautume Ukrainai ir jos liaudžiai“, - sakoma jame.

Sekmadienį iš Regionų partijos pasitraukė dar trys deputatai – po šio žingsnio Radoje jai dabar atstovaus 131 įstatymų leidėjas.

Lapkričio pabaigoje 450 vietų Radoje ši politinė jėga iš viso kontroliavo 208 vietas.

Dvikalbystės nebus

Ukrainos Aukščiausioji Rada sekmadienį nebegaliojančiu pripažino 2012 metų įstatymą dėl valstybinės kalbų politikos pagrindų.

Už atitinkamą įstatymo projektą balsavo 232 iš 334 posėdžių salėje užsiregistravusių deputatų.

2012 metų liepos 3 dieną Aukščiausioji Rada priėmė Regionų partijos inicijuotą įstatymo projektą „Dėl valstybinės kalbų politikos pagrindų“.

Tų pačių metų rugpjūčio 8 dieną prezidentas Viktoras Janukovyčius tą įstatymą pasirašė ir pavedė ministrų kabinetui suformuoti darbo grupę, kuri parengtų pasiūlymus dėl kalbų vartojimo Ukrainoje įstatymų tobulinimo.

Įstatymas įsigaliojo rugpjūčio 10 dieną, jame buvo numatyta oficialios dvikalbystės galimybė regionuose, kur kurios nors nacionalinės mažumos atstovai sudaro daugiau kaip 10 proc. gyventojų.

Nušalintas užsienio reikalų ministras

Ukrainos parlamentas sekmadienį nubalsavo už tai, kad būtų atleistas užsienio reikalų ministras Leonidas Kožara, prezidento Viktoro Janukovyčiaus sąjungininkas.

L.Kožara dalyvavo diskusijose su užsienio galiomis dėl V.Janukovyčiaus sprendimo atsisakyti politinės ir prekybos sutarčių su Europos Sąjunga (ES) ir vietoje to atkurti glaudesnius ekonominius ryšius su Rusija.

Ministrą pakeisiantis asmuo kol kas nenurodytas.

Šeštadienį parlamentas balsavo už V.Janukovyčiaus nušalinimą, o sekmadienį sutiko prezidento įgaliojimus laikinai perduoti Aukščiausiosios Rados pirmininkui Oleksandrui Turčynovui.

Paaiškėjo laikinasis Ukrainos prezidentas

Ukrainos Aukščiausioji Rada sekmadienį naujajam parlamento pirmininkui Oleksandrui Turčynovui didele balsų dauguma pavedė laikinai eiti šalies prezidento pareigas.

Už tokį žingsnį balsavo 285 iš 339 parlamento posėdyje užsiregistravusių deputatų.

Kaip nurodoma, 49 metų O.Turčynovas, kuris yra artimas buvusios premjerės Julijos Tymošenko sąjungininkas, šalies vadovo pareigas eis tol, kol bus išrinktas naujas prezidentas.

Pirmalaikiai prezidento rinkimai turi būti surengti gegužės 25 dieną.

Sekmadienio balsavimo teisėtumas nėra aiškus.

Parlamentarai šeštadienį jau pritarė tam, kad būtų nušalintas prezidentas Viktoras Janukovyčius, kuris paliko sostinę ir išvyko į Rytų Ukrainą.

V.Janukovyčius, kurio tiksli buvimo vieta nežinoma, šeštadienį pasmerkė tai, ką pavadino valstybės perversmu, ir tvirtino vis dar esąs prezidentas.

Valstybei grąžinta prezidento privati rezidencija

Ukrainos Aukščiausioji Rada priėmė sprendimą grąžinti valstybės nuosavybėn prabangią prezidento privačią rezidenciją „Меžygirja“, esančią netoli Kijevo.

Už atitinkamą potvarkį sekmadienį balsavo 324 iš 340 posėdžių salėje užsiregistravusių parlamentarų.

Rados pirmininko nurodymai

Naujasis Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas sekmadienį nurodė įstatymų leidėjams dėl naujos nacionalinio pasitikėjimo vyriausybės susitarti iki antradienio.

„Pavedu frakcijų ir deputatų grupių vadovams nedelsiant pradėti konsultacijas dėl naujos parlamentinės daugumos suformavimo ir nacionalinio pasitikėjimo vyriausybės suformavimo“, - sekmadienį pareiškė jis Rados posėdyje.

„Tai prioritetinis tikslas“, - pridūrė O. Turčynovas kitą dieną po to, kai Rada nubalsavo dėl prezidento Viktoro Janukovyčiaus nušalinimo nuo pareigų.

Pradėtas tyrimas dėl VRM pareigūnų veiksmų

Ukrainos vidaus reikalų ministro pareigas laikinai einantis Arsenas Avakovas savo vadovaujamoje žinyboje inicijavo tarnybinį tyrimą prieš pareigūnus, kurie gali būti kalti dėl įgaliojimo viršijimo per pastaruosius tris mėnesius šalį krėtusias masines protestų akcijas.

„Vakar inicijavau tarnybinį tyrimą dėl visų ministerijos pareigūnų, kurių atžvilgiu esama pagrindo manyti, kad jie kalti dėl kai kurių neadekvačių veiksmų per masinius protestus. Toks tarnybinis nagrinėjimas prasidėjo. Pagal jo rezultatus bus priimamas sprendimas dėl sankcijų taikymo šiems pareigūnams“, - sakė jis sekmadienį žurnalistams Kijeve.

A.Avakovas patikslino, kad tyrimas pradėtas prieš maždaug 30 VRM pareigūnų.

Ukrainos VRM nežino, kur yra aukšti pareigūnai

Ukrainos vidaus reikalų ministro pareigas laikinai einantis Arsenas Avakovas sekmadienį ryte pareiškė nežinąs, kur šiuo metu yra iš Kijevo išvykęs prezidentas Viktoras Janukovyčius.

„Vakar buvo incidentas, kai Pasienio tarnyba sulaikė skristi pasiruošusį neatpažintą lėktuvą, ir ten buvo prezidento apsauga. Po to, kai ji neatliko atitinkamų kontrolės procedūrų, skrydis buvo sulaikytas. Iš lėktuvo išėjo prezidentas Janukovyčius, sėdo į mašiną ir išvažiavo nežinoma kryptimi“, - sakė jis žurnalistams Kijeve.

A.Avakovas taip pat pridūrė nežinąs, kur šiuo metu yra laikinai Pajamų ir rinkliavų ministerijos vadovo pareigas einantis Oleksandras Klymenka ir du Aukščiausiosios Rados nuo pareigų nušalinti pareigūnai — buvęs generalinis prokuroras Viktoras Pšonka ir buvęs vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka.

„Vakar Klymenka ir Pšonka buvo sulaikyti laukdami skrydžio oro uoste. Į labai svarbių asmenų (VIP) salę įsiveržė ginkluoti žmonės, įvyko susišaudymas ir Klymenka bei Pšonka išvažiavo. Dabar vyksta kvota“, - pranešė jis.

Laikinasis ministras pridūrė, kad buvusiam Rados pirmininko pavaduotojui Ihoriui Kaletnykui pavyko išskristi į Maskvą, nes Pasienio tarnyba neturėjo pagrindo.

Kas taps premjeru?

Ukrainos Aukščiausioje Radoje svarstomos trys pagrindinės kandidatūros į šalies ministro pirmininko postą: ekspremjerės Julijos Tymošenko, frakcijos „Batkyvščyna“ („Tėvynė“) lyderio Arsenijaus Jaceniuko ir frakcijoms nepriklausančio deputato Petro Porošenkos, pranešė „Batkyvščyna“ frakcijos deputatas Mykola Tomenko.

„Šiai dienai kandidatūrų daug, pagrindinės iš jų trys - Tymošenko, Jaceniukas, Porošenka. Buvo svarstoma ir (Regionų partijos frakcijos pavaduotojo Serhijaus) Tihipkos kandidatūra, bet jis nepasirodė parlamento naktinėje sesijoje ir prarado savo galimybes“, - sakė jis žurnalistams sekmadienį ryte.

Tuo tarpu Regionų partijos, kuri iki šiol buvo valdančioji, deputatas Jurijus Mirošnyčenka išsakė prielaidą, kad šios politinės jėgos deputatai už J.Tymošenko kandidatūrą nebalsuos.

Tačiau jis pridūrė, kad „žinia, daug kas priklausys nuo, ar Regionų partija įeis į koaliciją“.

Apsispręs dėl pozicijos

Ukrainos Regionų partijos deputatai sekmadienį ketina surengti savo frakcijos posėdį, kad apsispręstų dėl tolesnės veiklos Aukščiausioje Radoje, pranešė šios partijos frakcijos deputatas Nestoras Šufryčius.

„Sekmadienį įvyks Regionų partijos frakcijos posėdis, kuris nustatys frakcijos poziciją parlamento darbe“, - sakė jis sekmadienio rytą.

Pats asmeniškai N.Šufryčius pareiškė, kad iki šiol valdančiajai partijai atstovavusi frakcija turėtų pereiti į opoziciją.

„Aš norėčiau kreiptis į visus šalininkus, kurie nusivylė daugelio Regionų partijos narių pozicija. Turime daugiau kaip milijoną šalininkų, todėl šiandien turime padaryti viską, kad parlamente apgintumėm jų interesus“, - pažymėjo jis.

Tiksli vieta nežinoma

Kitą dieną po to, kai Viktoras Janukovyčius paliko Kijevą ir paleista iš kalėjimo į sostinę triumfuodama grįžo jo nesutaikoma priešininkė Julija Tymošenko, tiksli Ukrainos prezidento buvimo vieta nėra žinoma.

Ukrainos naujienų agentūros, cituodamos Valstybinės sienų apsaugos tarnybos vadovo pavaduotoją, pranešė, kad užsakytam lėktuvui, kuriame buvo V.Janukovyčius, nebuvo leista išskristi iš Donecko miesto Rytų Ukrainoje - prezidento šalininkų bastione.

Tuo tarpu Kijevo centre sekmadienį išaušus buvo ramu – po dienos, kai įvyko stulbinama Ukrainos politinės krizės atomazga.

Protestuotojai šeštadienį perėmė prezidento administracijos kontrolę, o parlamentas pritarė tam, kad būtų nušalintas V.Janukovyčių. Tačiau pats įspeistas į kampą prezidentas tikino ketinąs likti valdžioje.

Pabėgti nepavyko

Ukrainos pasienio kontrolės tarnyba teigia, kad prezidento Viktoro Janukovyčiaus padėjėjai šeštadienį bandė papirkti pasieniečius, kad jie leistų išskristi nušalintam lyderiui iš šalies, bet jam buvo sutrukdyta išvykti.

„Privatus lėktuvas, turėjęs išskristi iš Donecko oro uosto, neturėjo tinkamų dokumentų. Kai pareigūnai atvyko patikrinti dokumentacijos, juos sutiko ginkluoti žmonės, kurie pasiūlė jiems pinigų, kad būtų leista nedelsiant išskristi“, - sakė AFP pasienio tarnybos atstovas spaudau Serhijus Astachovas ir pridūrė, kad pasieniečiai atsisakė paimti pinigus.

„Po kiek laiko du šarvuoti automobiliai sustojo prie lėktuvo, o tada pasirodė prezidentas ir išvyko iš oro uosto“, sakė S.Astachovas.

Jis sakė, kad pareigūnai nežinojo, kur turėjo skristi lėktuvas.

Nepriklausomų duomenų, kurie patvirtintų S.Astachovo teiginius, kol kas nėra.

V.Janukovyčius šeštadienį neigė ketinąs atsistatydinti po neramumų, nusinešusių beveik 100 gyvybių, it tikino liksiąs Ukrainos teritorijoje.

„Aš neišvykstu iš šalies niekur. Aš neketinu atsistatydinti. Aš esu teisėtai išrinktas prezidentas“, – sakė jis Charkove per vietinę televiziją.

Naujasis Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas anksčiau šeštadienį sakė, kad V.Janukovyčius bandė nesėkmingai išskristi į Rusiją, o dabar „slepiasi“ Donecko srityje.

„Jis pabandė įsėsti į lėktuvą, kuris turėjo skristi į RF (Rusijos Federaciją), bet jį sustabdė pasieniečiai. Dabar slepiasi kažkur Donecko regione“, - sakė jis, Kijeve Vidaus reikalų ministerijos darbuotojams.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra