Lėktuvų perdavimo klausimas, kurį Ukrainos vadovybė labai norėjo išspręsti siekdama pasipriešinti Rusijos agresijai danguje, tapo pastebimu kliuviniu kitais atžvilgiais tvirtame Jungtinių Valstijų ir jų Europos sąjungininkių aljanse dėl Maskvos invazijos.
Anksčiau trečiadienį JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas) pasikalbėjo su Lenkijos kolega Mariuszu Blaszczaku (Marjušu Blaščaku) ir padėkojo jam už norą bendradarbiauti padedant Ukrainai, žurnalistams sakė Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby (Džonas Kerbis).
„Tačiau jis pabrėžė, kad šiuo metu nepritariame papildomų naikintuvų perdavimui Ukrainos karinėms oro pajėgoms, todėl nepageidaujame, kad jie būtų mūsų žinioje“, – nurodė jis.
„To dabar nesiruošiame nagrinėti“, – pridūrė J. Kirby, kalbėdamas apie Lenkijos pasiūlymą per JAV oro pajėgų bazę Vokietijoje nusiųsti Kyjivui savo sovietinių MiG-29 naikintuvų.
„Todėl manome, kad nauda iš šių MiG-29 perdavimo yra nedidelė“, – sakė Pentagono atstovas.
J. Kirby sakė, kad žvalgybos bendruomenė įvertino, jog MiG-29 perdavimas Ukrainai „gali būti klaidingai suprastas kaip eskalacija ir gali sukelti reikšmingą Rusijos reakciją, dėl kurios gali padidėti karinės eskalacijos (su NATO) perspektyva“.
„Todėl taip pat vertiname, kad MiG-29 perdavimas Ukrainai būtų itin rizikingas“, – pridūrė jis.
Panašu, kad šios viešos Pentagono pastabos bent jau kol kas užbaigs ginčus dėl galimos naikintuvų perdavimo schemos.
J. Kirby sakė, kad geriausias būdas paremti Ukrainos gynybą – aprūpinti ją reikalingiausiais ginklais, ypač oro gynybos sistemomis.
„Mes ir kitos šalys toliau siunčiame jiems šiuos ginklus ir žinome, kad jie naudojami labai efektyviai“, – pridūrė jis.