Nacionalinio Susirinkimo sprendimu Park Geun-hye įgaliojimai perduodami ministrui pirmininkui, o Konstitucinis Teismas turės nuspręsti, ar ratifikuos šį nutarimą ir visam laikui pašalins prezidentę iš pareigų.
Galutiniam sprendimui gali prireikti iki šešių mėnesių, o per tą laiką Park Geun-hye liks prezidentūros – Mėlynųjų rūmų – šeimininkė. Dėl šios padėties Pietų Korėjai gresia ilgas politinio netikrumo ir politinio paralyžiaus laikotarpis.
Nacionalinio Susirinkimo sprendimas buvo priimtas 234 balsais prieš 56, lengvai užsitikrinus privalomą dviejų trečdalių daugumą 300 vietų parlamente.
"Skelbiu, kad įstatymas dėl apkaltos prezidentei Park Geun-hye ką tik buvo priimtas", – paskelbė parlamento pirmininkas Chung Se-Kyunas (Čon Segjunas).
"Ar ją palaikysite, ar atmesite – visi įstatymų leidėjai ir Pietų Korėjos žmonės, stebintys šią sunkią padėtį, tikriausiai jaučiasi labai nelaimingi ir prislėgtomis širdimis, – pridūrė jis. – Nuoširdžiai linkiu, kad tokia tragedija niekada nepasikartotų per mūsų konstitucijos istoriją."
Vykstant slaptam balsavimui prie parlamento susirinkę šimtai protestuotojų skandavo "Apkaltą Park!"
Nuopuolis
Prezidentė stebėtinai greitai prarado visuomenės palankumą. Kandidatuodama į šalies vadovo postą ji teigė esanti nekorumpuota politikė, neįsipareigojusi niekam, tik „susituokusi su tauta“.
Praėjus tik ketveriems metams Park Geun-hye gali tapti pirmąja demokratiškai išrinkta Pietų Korėjos prezidente, pašalinta iš posto apkaltos būdu.
Parlamento priimtame nutarime dėl apkaltos valstybės vadovė kaltinama konstitucijos pažeidimais ir baudžiamaisiais nusikaltimais – pradedant nesugebėjimu apsaugoti žmonių gyvybių, baigiant įgaliojimų viršijimu.
Šį dokumentą palaikė visi 171 opozicijos ir nepriklausomas deputatas, bet jo priėmimą nulėmė prieš Park Geun-hye nusistačiusi grupė jos pačios valdančiojoje partijoje "Saenuri".
Opozicija grasino, kad visi jos deputatai atsistatydins, jeigu apkaltos procesui nebus pritarta.
Pastangas surengti apkaltą prezidentei skatino pastarosiomis savaitėmis vykę masiniai protestai, per kuriuo milijonai žmonių buvo išėję į Seulo ir kitų miestų gatves reikalauti Park Geun-hye atstatydinimo.
Prezidentūrą apėmusio ir administraciją paralyžiavusio skandalo centre atsidūrė Park Geun-hye draugystė su ilgamete patikėtine Choi Soon-sil (Čoi Sunsil).
Pastarajai moteriai jau buvo pateikti kaltinimai kišimusi į valstybės reikalus bei savo ryšių Mėlynuosiuose rūmuose panaudojimu, kad priverstų kelias dešimtis didžiausių šalies įmonių paaukoti apie 70 mln. dolerių (per 65,4 mln. eurų) dviem jos valdomiems fondams.
Prokurorai, tiriantys Choi Soon-sil bylą įvardijo Park Geun-hye „įtariamąja“. Tokį statusą pareigas einantis Pietų Korėjos prezidentas įgijo pirmąjį kartą per šalies istoriją.
Korupcijos istorija
Pietų Korėjos politinio elito korupcija jau seniai temdė šalies demokratijos reputaciją, o Mėlynieji rūmai ne kartą būdavo kaltinami nepotizmu.
Nuo 1987 metais surengtų pirmųjų Pietų Korėjoje laisvų ir sąžiningų rinkimų kiekvienas kadenciją baigęs prezidentas atsidurdavo antikorupcinio tyrimo taikiklyje. Vienas jų – Roh Moo-hyunas (No Muhionas) nusižudė, kai korupcijos tyrėjai sutelkė dėmesį į jo šeimą.
Šios bylos dažnai būdavo susijusios su šeimos nariais, kurie turėdavo galimybę reguliuoti prieigą prie prezidento – itin svarbią visuomenėje, kurioje politinė įtaka tradiciškai labai glaudžiai ir ne itin skaidriai persipynusi su verslo sėkme.
Park Geun-hye, 1961-1979 metais šalį valdžiusio karinio diktatoriaus Park Chung-hee (Pak Čunhi) dukra, turėjo būti kitokia.
Abu jos tėvai buvo nužudyti, tad politikė, nepalaikanti ryšių su savo broliu ir seserimi, neištekėjusi ir neturinti vaikų, tvirtino turinti imunitetą nepotizmui.
"Neturiu nei artimųjų, kuriais turėčiau rūpintis, nei vaikų, kurie paveldėtų mano turtą (todėl) noriu pasišvęsti valstybei ir žmonėms", – ji sakė per 2012 metų prezidentinę kampaniją.
Šis pareigos ir pasiaukojimo įvaizdis patiko jos partijos "Saenuri" konservatyviajam rinkėjų branduoliui, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, laikiusiems Park Geun-hye dora veikėja, išgyvenusia asmeninę tragediją.
Dėl to dar labiau sukrečiantys atrodė pranešimai apie Choi Soon-sil (Čoi Sunsil) darytą nepaprastai didelę įtaką prezidentei. Ši patikėtinė, neužėmusi jokių oficialių pareigų, rūpinosi viskuo: pradedant šalies vadovės apranga, baigiant patarimais dėl aukščiausio rango pareigūnų paskyrimų.
Atsiprašė tautos
Park Geun-hye (Park Gjunhė) atsiprašė už kilusį politinį "chaosą" ir paragino vyriausybę išlikti budrią, užtikrinti ekonomikos ir visuomenės saugumą.
"Labai atsiprašau visų pietų korėjiečių, kad sukėliau šį nacionalinį chaosą savo neatsargumu, kai mano šaliai iškilę tiek daug sunkumų – pradedant ekonomika, baigiant nacionaline gynyba", – Park Geun-hye sakė kreipdamasi į tautą per televiziją, kai parlamentas priėmė nutarimą pradėti jos apkaltos procesą.
Naujausi komentarai