Jungtinės Tautos (JT) nusprendė padaryti galą Somalio piratų savivalei. Šios šalies teritoriniuose vandenyse vaikyti jūrų plėšikus galės užsienio karo laivai.
Kitur piratai siaus toliau
Per artimiausius šešis mėnesius visos pasaulio šalys turi teisę imtis bet kokių priemonių piratavimui Somalio vandenyse nuslopinti. Tam pakanka tik šios Rytų Afrikos šalies laikinosios vyriausybės sutikimo, nusiųsto JT generaliniam sekretoriui.
Šis vienbalsis Saugumo Tarybos sprendimas tapo įmanomas užtikrinus Indoneziją, kad rezoliucija bus taikoma tik anarchijos krečiamam Somaliui. Džakarta, irgi kenčianti nuo piratų savavaliavimo, nerimavo, kad užsienio karo laivai galės vykdyti operacijas ir prie jos bei kitų valstybių krantų.
Plėšikai grasina mirtimi
Somalyje, kuris kone suskilo į kelias pusiau priklausomas valstybes, nesibaigiantis pilietinis karas vyksta nuo 1991 m. Laikinoji vyriausybė nepajėgia kontroliuoti teritorinių vandenų, todėl klesti piratavimas.
Somalio kranto linijos ilgis siekia beveik 3 tūkst. kilometrų. Palei ją iš Raudonosios jūros į Indijos vandenyną eina judrūs laivininkystės keliai.
Nuo šių metų pradžios Somalio piratai užpuolė 26 laivus. Per vieną pastarųjų užpuolimų plėšikai užgrobė su Panamos vėliava plaukiojantį laivą „Amiya Scan" ir visą jo įgulą: keturis rusus ir penkis filipiniečius. Rusija paprašė Somalio laikinosios vyriausybės nemėginti jų išlaisvinti jėga. Prieš tai piratai pareikalavo išpirkos ir pažadėjo nužudyti įkaitus, jeigu bus surengta išlaisvinimo operacija.
Bergždžios taikos pastangos
Siekdamos sureguliuoti krizę Somalyje, JT pirmadienį pradėjo derybas su konfliktuojančiomis šios šalies grupuotėmis. Tačiau viltis pasiekti taiką slopina tai, kad Džibutyje vykstančiose derybose nedalyvauja radikali islamistų sukilėlių grupuotė „Al Shahab". Ji įtariama ryšiais su tarptautiniu teroristų tinklu „Al Qaeda" ir laikoma pagrindine Somalį apėmusios krizės kaltininke.
Sekmadienį grupuotės „Al Shahab" kovotojai surengė pasikėsinimą į laikinąjį Somalio prezidentą Abdullahi Yusufą Ahmedą. Į jo lėktuvą, kylantį iš Mogadišo oro uosto, buvo paleistos raketos. Tačiau per incidentą niekas nenukentėjo.
Tai buvo jau antras pasikėsinimas į Somalio vadovą. 2006 m. rudenį teroristai taikydamiesi į jį prie parlamento rūmų susprogdino automobilį. Tuomet žuvo aštuoni žmonės, tačiau pats prezidentas nenukentėjo.
Naujausi komentarai