Pakistaniečiai rytojaus rinkimuose turės nuspręsti, kas valdys bene nestabiliausią pasaulyje ir branduolinį ginklą turinčią šalį.
Dalyvauja daugiau moterų
193 mln. gyventojų turinčią ir 66 metus gyvuojančią valstybę didžiąją jos istorijos dalį valdė karinės vyriausybės. Bet šių metų rinkimai sveikinami kaip demokratiškiausi ligi šiol.
Anot Pakistano rinkimų komisijos, rinkimų teisę gavo dar 36 mln. žmonių, todėl rinkėjų skaičius išaugo iki 86 mln. Daugiau nei dvigubai – nuo 64 iki 161 – padaugėjo kandidatuojančių moterų.
"Tai nauja viltis mūsų šaliai, ir aš tikiuosi, kad tai pakeis padėtį Pakistane. Šį kartą balsavimas bus reikšmingas", – JAV televizijai CNN sakė pakistanietė Saima Mohsin.
Valdančiųjų koziris
Dabartinė valdančioji Pakistano liaudies partija (PPP) tapo pirmąja civiline vyriausybe, išdirbusia visą penkerių metų kadenciją. Trys pastarosios vyriausybės, dirbusios po diktatoriško karinio valdytojo Zia ul Haqo mirties 1988 m., buvo nuverstos kariuomenės. Šios perturbacijos suskaldė šalį ir paralyžiavo ekonomiką.
Smurtas genčių regionuose tebėra giliausia Pakistano žaizda. Nuo balandžio Talibanas nužudė dešimtis žmonių per atakas prieš tris pagrindines partijas.
Ir vis dėlto PPP tikisi laimėti, vadovaujama Bilawalo Bhutto-Zardari, nužudytos buvusios ministrės pirmininkės Benazir Bhutto sūnaus.
Nors būdamas 24-erių jis yra per jaunas užimti premjero postą, Bhutto politinės dinastijos atstovas laikomas pagrindiniu PPP koziriu.
Varžovai mina ant kulnų
Pagrindinė PPP varžovė yra Pakistano musulmonų lyga, vadovaujama vieno pagrindinių šalies pramonininkų ir turtingiausių žmonių Nawazo Sharifo. Jis du kartus buvo ministras pirmininkas, bet buvo nuverstas ir išvyko iš šalies 1999 m., kai valdžią užėmė generolas Pervezas Musharrafas.
Ši konservatyvi politinė jėga, antra didžiausia Pakistane, tiki, kad būtų laimėjusi rinkimus 2008-aisiais, jeigu B.Bhutto nužudymas nebūtų paskatinęs masinio PPP palaikymo.
Nuo Pakistano musulmonų lygos nedaug atsilieka Imranas Khanas, buvęs kriketo žaidėjas ir tautos numylėtinis, kuris dabar vadovauja Judėjimui už teisingumą.
Nors jam nepavyko paversti savo žvaigždės statuso balsais, šį politiką, anot analitikų, palaiko vidurinė miestiečių klasė, kuri pritaria jo raginimams nutraukti bepiločių lėktuvų atakas genčių regionuose ir tarptautinę pagalbą, kuri tik skatina korupciją.
I.Khano partija boikotavo 2008 m. rinkimus, išvadinusi P.Musharrafą diktatoriumi. Šis tuomet pripažino pralaimėjimą, ir valdžią perėmė PPP lyderis, B.Bhutto našlys Asifas Zardari. Dabar, kai PPP siekia laimėti antrą kadenciją, šie rinkimai taps pirmu tikru išbandymu I.Khano judėjimui, turinčiam nemažą milijonų naujų Pakistano rinkėjų palaikymą.
I.Khanas šią savaitę buvo nuvežtas į ligoninę, kai susižeidė stuburą nukritęs nuo platformos per rinkimų renginį. Analitikai prognozuoja, kad tai gali teigiamai atsiliepti jo reitingams, bet abejoja, ar jo partija formuos vyriausybę.
Užkirto kelią į politiką
Kad ir nedalyvauja rinkimuose, viena ryškiausių figūrų juose yra P.Musharrafas. Ketverius metus išgyvenęs užsienyje jis neseniai grįžo į tėvynę dalyvauti rinkimuose, bet teismas užkirto jam kelią į politiką. Jo partija – Viso Pakistano musulmonų lyga – paskelbė rinkimų boikotą.
Sekuliarios ir liberalios Pakistano partijos prieš rinkimus patyrė nemenką smūgį. Talibanas degino jų biurus, žudė jų politikus ir taip neleido vykdyti rinkimų kampanijos.
Pakistano žiniasklaida praneša, kad dėl saugumo sumetimų B.Bhutto-Zardari pats rinkimuose šeštadienį nedalyvaus.
Mat Talibanas per šią rinkimų kampaniją atakavo ne tik sekuliarias bei liberalias partijas, bet ir dešiniuosius, kurie kovotojams rodė toleranciją. Pirmadienį 18 žmonių žuvo per mitingą, kuri organizavo partija "Jamiat Ulema-E-Islam". Talibanas prisiėmė atsakomybę už šį išpuolį ir pareiškė, kad vienas šios partijos kandidatas perdavė modžahedus Jungtinėms Valstijoms.
Kaip ir daugelis pakistaniečių, išgyvenusių ilgus metus smurto, partija nusprendė tęsti politinę kampaniją.
Naujausi komentarai