Popiežius Pranciškus surengs antrąją per pastaruosius šešis mėnesius kelionę Azijoje, kur aplankys Šri Lanką ir Filipinus, pabrėždamas savo pastangas skatinti dialogą tarp skirtingų tikėjimų ir mažinti skurdą, taip pat reikšdamas susirūpinimą dėl ekologinių problemų.
Saugumas gali tapti pagrindine problema abiejose šalyse – ypač Filipinuose, vienintelėje didelėje katalikiškoje Azijos valstybėje, kurioje iki 6 mln. žmonių gali susirinkti į mišias po atviru dangumi, kurias pontifikas aukos sausio 18 dieną.
Saugumo užtikrinimo operacijoje, kuri, anot kariuomenės vado Gregorio Catapango (Gregorijo Katapango), bus didžiausia šalyje; joje dalyvaus iki 40 tūkst. policininkų, aktyviosios tarnybos ir rezervo karių.
„Kariai nusileis lynais iš sraigtasparnių gelbėti popiežiaus, jeigu jis būtų atkirstas žmonių jūros. Galime panaudoti orlaivius arba karinių jūrų pajėgų laivus, kad išgabentume popiežių į saugią vietą, jeigu prireiktų“, – aiškino kariškis.
Kai popiežius Jonas Paulius II 1995 metais lankėsi Maniloje, tikintieji prasiveržė pro saugumo užtvaras, todėl pontifiką teko išskraidinti sraigtasparniu į mišių aukojimo vietą, nes jo automobilis negalėjo pajudėti, apgultas apie 5 mln. žmonių minios.
Viena pagrindinių temų per Pranciškaus kelionę sausio 12–19 dienomis bus pastangos kovoti su klimato pokyčiais. Viešėdamas Filipinuose pontifikas aplankys Taklobano miestą, kuriame 2013 metais siaučiant taifūnui „Haiyan“ žuvo apie 6,3 tūkst. žmonių.
Šri Lanka yra viena iš Azijos šalių, kurioje, kaip teigia ekspertai, kylantis pasaulinio vandenyno lygis privers perkelti į kitas vietas daug gyventojų, taip pat neigiamai paveiks turizmo ir žvejybos sektorius.
Vatikanas nurodė, kad Pranciškus, šiuo metu ruošiantis encikliką aplinkosaugos klausimais, per savo kelionę kelis kartus pasisakys ta tema.
Jonas Paulius II kelis kartus lankėsi Azijoje ir 1995 metais viešėjo Šri Lankoje bei Filipinuose, jo įpėdinis Benediktas XVI, kuris atsistatydino 2013 metais, nė karto nebuvo nuvykęs į regioną, kuriame Vatikanas įžvelgia potencialą padidinti savo įtaką.
„Turime atkurti popiežiaus dalyvavimą regione, kuriame sutelkta didžioji dalis žmonijos“, – sakė Vatikano atstovas Federico Lombardi (Federikas Lombardis).
Azijos regione katalikai sudaro tik apie 3 proc. gyventojų.
„Šis žemynas Bažnyčiai daugeliu atžvilgių yra pasienio teritorija, – pabrėžė kunigas Antonio Spadaro (Antonijus Spadaras), Italijos jėzuitų žurnalo „Civilta Cattolica“ redaktorius. – Dialogas tarp religijų kiekvieną dieną patiria išbandymų, jaunos Bažnyčios ten tebeauga.“
Netikėti rinkimų rezultatai
78 metų pontifikas antradienio rytą atskris į Šri Lankos sostinę Kolombą, praėjus kelioms dienoms po prezidento Mahindos Rajapaksos (Mahindos Radžapakšos) pralaimėjimo; jis nebuvo perrinktas trečiai kadencijai ir užbaigs dešimtmetį trukusį vadovavimą, pasak kritikų, aptemdytą autoritarizmo, nepotizmo ir korupcijos.
F.Lombardi išreiškė viltį, kad netikėti rinkimų rezultatai buvusioje Britanijos kolonijoje nesukels jokių „nepatogumų, kurie sudrumstų šios kelionės ramybę“.
Pagrindinis trijų dienų popiežiaus viešnagės Šri Lankoje tikslas – paskelbti šventuoju katalikų kunigą Jose Vazą (Žozė Vazą), gerbiamą dėl katalikybės atgaivinimo šioje saloje XVII-XVIII amžių sandūroje – kai okupantai olandai primetė kalvinizmą kaip oficialią religiją.
Dabar 70 proc. šios Indijos vandenyno salos gyventojų yra budistai, 13 proc. – hinduistai, 10 proc. – musulmonai ir tik apie 7 proc. – katalikai. Numatoma, kad Pranciškus per savo vizitą pabrėš pasaulinio dialogo tarp skirtingų tikėjimų būtinybę, o po pastarųjų atakų Prancūzijoje taip pat dar kartą pasmerks smurtą, daromą Dievo vardu.
Pontifikas taip pat pasiųs simbolinį raginimą susitaikyti, apsilankydamas Madhu Švč.Mergelės Marijos šventovėje Šri Lankos šiauriniame regione, kuriame 26 metus vyko pilietinis karas, pasibaigęs tamilų sukilėlių sutriuškinimu 2009 metais.
Vatikano pareigūnai sako, kad Šri Lankos Bažnyčia, nors ir atstovaujanti gyventojų mažumai, gali prisidėti prie susitaikymo pastangų, nes tarp šios salos katalikų esama tiek etninių tamilų, tiek sinhalų.
Ketvirtadienį Pranciškus atvyks į Filipinus, kuri katalikai sudaro per 80 proc. gyventojų.
Per vizitą šioje buvusioje Ispanijos ir JAV kolonijoje viena iš pagrindinių temų bus emigracijos poveikis šeimoms. Daug filipiniečių vyksta dirbti į užsienį, todėl ilgalaikis išsiskyrimas tampa didele našta daugeliui šeimų.
Naujausi komentarai