Įsibėgėjusi krizė verčia šalis mažinti gamybą. Išgyventi tokiomis sąlygomis galėtų padėti nemažėjanti ginklų paklausa, todėl kovoje dėl rinkos naudojamos visos priemonės.
Tikslas pateisina priemones
Išsivysčiusių šalių karo pramonės kompleksas yra, ko gero, vienintelis, kurio pardavimas net per krizę nekrinta. Bet kuriai valstybei strategiškai svarbaus komplekso reikšmė dėl to netgi padvigubėjo. Mat jis gali padėti išgyventi dėl nepritekliaus kenčiantiems gamintojams.
Yra tik viena sąlyga – reikia išlaikyti savo klientus, o jei pasiseks, net ir privilioti kitų. Į šias lenktynes dėl rinkų dažniausiai įsitraukę ne tik gamintojai. Valstybės, kaip įprasta, į šias kovas meta geriausias savo pajėgas – specialiųjų tarnybų agentus ir diplomatus. Dėl milijardų vertės sutarčių kovojama ištisais pulkais ir visuose frontuose.
Abejojančių dėl kovos metodų nėra, kitaip tariant, tikslas pateisina priemones. Tinka viskas: šantažas, kyšiai, slaptos informacijos nutekinimas, kenkimas ir sabotažas. Nugalėtojas pasiima viską. Jam tenka užsakymai ir kelerius metus užtikrintas pelnas, jeigu, aišku, atsigavęs konkurentas nesugebės prikiaulinti. Tokių atvejų irgi būta.
Skandalą sukėlė žvalgyba
Prieš kelerius metus Didžiosios Britanijos kovos su didelio masto sukčiavimu biuras (Serious Faud Office (SFO) – angl.) netikėtai pradėjo domėtis sutartimi, kuri buvo pasirašyta prieš 20 metų. Jungtinės Karalystės ir Saudo Arabijos pasirašytame dokumente buvo numatyti abipusiškai naudingi mainai. Bendrovė "British Aerospace System" ("BAE Systems") įsipareigojo ginklus į Saudo Arabiją tiekti mainais į naftą. Įmonės pelnas buvo skaičiuojamas dešimtimis milijardų svarų sterlingų, kol sėkmingą bendradarbiavimą nutraukė minėtas tyrimas.
SFO darbuotojai paskelbė įtarimus, jog "BAE Systems" pelningas sutartis gavo tik papirkusi Saudo Arabijos karališkosios šeimos atstovus. Kilo skandalas, už kurio kyšojo Prancūzijos žvalgybos ausys.
Ekspertai mano, kad informaciją apie kyšius tyrėjams nutekino būtent Prancūzijos specialiosios tarnybos. Šios, taip sukėlusios pirkėjo nepasitenkinimą dėl vaidų, norėjo užtikrinti pelningą sutartį naikintuvus "Rafale" gaminančiai Prancūzijos bendrovei.
Skandalas pristatyti 72 "Eurofighter Typhoon EF-2000" tipo naikintuvus įsipareigojusiai "BAE Systems" būtų kainavęs 12 mlrd. JAV dolerių (apie 28 mlrd. litų), bet padėtį išgelbėjo įsikišusi vyriausybė, kuri prokuratūrai liepė nutraukti tyrimą. "Santykiai su Saudo Arabija mums gyvybiškai svarbūs", – paaiškino tuometis britų ministras pirmininkas Tony Blairas ir prisiėmė atsakomybę dėl nutraukto tyrimo.
Dezinformuoti ir diskredituoti
Konkurentinė kova, į kurią įsitraukusios pagrindinės ginklų eksportuotojos JAV, Rusija, Prancūzija ir Didžioji Britanija, yra labai atkakli. Ypač tai juntama konkuruojant dėl Azijos, Lotynų Amerikos, Afrikos, Artimųjų Rytų, Kinijos ir Indijos rinkų. Čia naudojamos sudėtingos politinio spaudimo ir santykių su trečiosiomis šalimis schemos.>>>
Kovoje dėl Afrikos rinkos ypač pralaimi Rusija. Jos siūlomus ginklus nukonkuruoja pigesni pasiūlymai, pateikti buvusių Varšuvos sutarties bloko ar buvusių SSRS šalių. Į NATO jau įstojusios ir dar tik narystės siekiančios valstybės vis tiek privalo pakeisti ginkluotę, kad ji atitiktų Aljanso standartus, tad kodėl neparduoti dar nuo sovietmečio likusių atsargų? Pirkėjas, savaime suprantama, pasirinks tokios pačios kokybės prekę už mažesnę kainą. Taip formuojasi įprotis dėl ginklo kreiptis ne į Maskvą, bet į kitas šalis.
Per antrą kovos dėl pirkėjo etapą numatoma potencialaus pirkėjo dezinformacija ir galimo pardavėjo diskreditacija. Štai 2007 m. Rusijai planuojant parduoti naikintuvus Su-35 Brazilijai, pasirodė gandų, kad gaminant juos buvo panaudota nekokybiškų detalių. Galiausiai Brazilija nusprendė pirkti Prancūzijoje gaminamus naikintuvus "Mirage".
Panašiai praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje Maskva turėjo Pietų Afrikos Respublikai pagal susitarimą atnaujinti naikintuvus, tačiau tai nebuvo įvykdyta. Naujus variklius ir ginkluotę teko sugrąžinti, nes pasirodė, kad Rusija šiuo susitarimu galėjo pažeisti Jungtinių Tautų embargą, kuris buvo atšauktas vos po kelių mėnesių.
Yra garsių pavardžių
Konkurentai gamintoją dažniausiai mėgina diskredituoti per žiniasklaidą. Užtenka nutekinti informaciją ir pasėti abejonių, ar koks nors planuojamas projektas bus baigtas laiku, ir ant pardavėjo mesto šešėlio atsikratyti beveik neįmanoma. O susigrąžinti prarastą vardą tarptautinėje prekyboje kartais reikia dešimtmečių.
Patrauklumo partnerystei nesuteikia ir karo pramonės atstovų tikri ar tariami ryšiai su nusikaltėlių pasauliu, kurie "netyčia" paaiškėja dažniausiai prieš pat derybas dėl naujo sandėrio. Įmonių vadovų nužudymas yra kardinali priemonė, bet ir jos kartais griebiamasi kovojant dėl rinkų. Juk kalbama apie milijardus dolerių.
Milžiniškos sumos pinigų, galimybė jaustis galingam, o kartais ir viena, ir kita į ginklų prekybos verslą įtraukia net ir garsius žmones. Prekeivio mirtimi duonos ragavo netgi kadenciją baigusio Prancūzijos prezidento François Mitterand'o ir buvusios Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės geležinės ponios sūnūs Jeanas Christophe'as Mitterand'as ir Markas Thatcheris.
Naujausi komentarai