JAV prezidento politika – ir šeimos reikalas Pereiti į pagrindinį turinį

JAV prezidento politika – ir šeimos reikalas

2025-04-05 15:00

JAV prezidento Donaldo Trumpo šeimos nariai ir artimieji giminaičiai vis labiau įsitvirtina aukštuose valstybės postuose. Naujausia žinia – apie išplėstas Massado Bouloso, prezidento dukters Tiffany uošvio, pareigas.

JAV prezidento politika – ir šeimos reikalas
JAV prezidento politika – ir šeimos reikalas / S. Thew / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Šeimos diplomatija

Kaip pranešė JAV Valstybės departamentas, M. Boulosas, be savo dabartinių prezidento patarėjo arabų šalims ir Artimiesiems Rytams klausimais, taps ir vyresniuoju patarėju Afrikos temomis.

„Dar šią savaitę M. Boulosas kartu su Užsienio reikalų ministerijos komanda keliaus į Kongo Demokratinę Respubliką, Ruandą, Keniją ir Ugandą. Planuojamuose susitikimuose su valstybių vadovais ir verslo lyderiais bus aptariamos taikos pastangos Rytų Konge ir JAV privataus sektoriaus investicijos regione“, – rašoma ministerijos pranešime.

D. Trumpo žento Michaelo tėvas yra gimęs Libane. Anot JAV žiniasklaidos, jis dirba automobilių pramonėje. Pasak „New York Times“, savo ekonominio augimo pagrindus M. Boulosas padėjo Vakarų Afrikoje. Didelę savo profesinio gyvenimo dalį jis praleido Nigerijoje, kur dalyvavo keliuose versluose, įskaitant sunkvežimių ir sunkiosios technikos įmonę.

M. Bouloso marti – 31 metų Tiffany, vienintelis vaikas iš D. Trumpo santuokos su aktore Marla Maples, pirmosios tėvo kadencijos metu retai pasirodydavo viešumoje. Ji dalyvavo keliuose tėvo mitinguose 2024 m., tačiau pirmą kartą nekalbėjo respublikonų nominaciniame suvažiavime. Šiuo metu Tiffany laukiasi kūdikio ir ketina laikytis atokiau nuo politikos.

M. Boulosas – tik vienas iš gausios D. Trumpo šeimos narių, kuriems prezidentas rodo didžiulį pasitikėjimą, sustiprinamą aukštais politiniais postais.

Charlesas Kushneris, D. Trumpo žento Jaredo Kushnerio tėvas, 2005 m. nuteistas dvejų metų kalėjimo bausme už mokesčių vengimą, D. Trumpo amnestuotas, yra nominuotas į JAV ambasadoriaus Prancūzijoje postą.

„Turėtumėte perskaityti jo CV. „Sultinga“, kaip sako amerikiečiai, – apie paskyrimą sakė buvęs Prancūzijos ambasadorius Vašingtone Gérard’as Araud. – Jis nieko nežino apie mūsų šalį. Bent jau turi prieigą prie JAV prezidento. Guodžiamės, kiek tik galime.“

Kimberly Guilfoyle, buvusią jo vyriausiojo sūnaus Donaldo sužadėtinę, diplomuotą juristę, jaunystėje dirbusią apatinių drabužių modeliu, – ketinama skirti JAV ambasadore Graikijoje. Siųsti vadovauti svarbiausioms ambasadoms naujo prezidento aplinkos asmenis JAV nėra neįprasta praktika. Vis dėlto giminystės ryšiais susijusių asmenų koncentracija šioje Jungtinių Valstijų administracijoje – akivaizdi.

Įdarbinti sūnūs

Jau savo pirmąją kadenciją nuo 2017 iki 2021 m. D. Trumpas į aukštas pozicijas paskyrė artimus gimines – įskaitant dukterį Ivanką ir jos vyrą J. Kushnerį, kurie Baltuosiuose rūmuose dirbo prezidento patarėjais.

Vyriausiąjį prezidento sūnų 48-erių Donaldą žiniasklaida dažnai vadina judėjimo „Make America Great Again“ žvaigžde, žmogumi, puikiai jaučiančiu tėvo rėmėjų nuotaikas. Per savo tinklalaidę „Triggered“ 47-erių D. Trumpas jaunesnysis daro nemažai įtakos karščiausiems tėvo gerbėjams.

Oficialių pareigų jis neina, kad galėtų kartu su savo broliu Ericu ir toliau vadovauti „Trump Organization“ verslui. Tačiau apie jo įtaką byloja jau vien viceprezidento pavardė: žiniasklaidos teigimu, J. D. Vence’ą į šį postą prastūmė būtent D. Trumpas jaunesnysis.

Per inauguraciją daug dėmesio sulaukęs jauniausias D. Trumpo sūnus, kovą 19-ąjį gimtadienį atšventęs Barronas, per pirmąją tėvo kadenciją buvo dar vaikas, tačiau dabar – jau balsuoti galintis studentas, kurio įtaka ir vaidmuo D. Trumpo aplinkoje sparčiai auga.

Turėtumėte perskaityti jo CV. „Sultinga“, kaip sako amerikiečiai, – apie paskyrimą sakė buvęs Prancūzijos ambasadorius Vašingtone Gérard’as Araud.

Aukštaūgis jaunuolis (2,06 m ūgio Barronas yra aukštesnis už tėvą 16 cm) studijuoja Niujorko universitete Manhatane. Kaip ir jo tėvas, jis pasirinko ekonomikos studijas. Nors viešumoje kalba mažai, Barrono įtaka išryškėjo ir per rinkimų kampaniją. Jo motina Melania teigė, kad sūnus padėjo tėvui laimėti prezidento rinkimus lapkritį, teikdamas patarimus. Anot D. Trumpo patarėjo Jasono Millerio, jaunuolis padėjo atrinkti tinklalaides, kuriose D. Trumpas turėtų pasirodyti rinkimų kampanijos metu.

Barronas buvo ypač naudingas bandant pasiekti jaunesnę auditoriją. Jis patarė tėvui duoti interviu žinomam „YouTube“ turinio kūrėjui Adinui Rossui, taip padėdamas užmegzti ryšį su Z karta.

Jau dabar tarp respublikonų sklando dideli lūkesčiai dėl jo ateities. Žiniasklaidoje minimi skaičiai: esą 49 proc. apklaustų Respublikonų partijos šalininkų pasisako už tai, kad B. Trumpas ateityje kandidatuotų į JAV prezidento postą. Prieš yra 37 proc., 13 proc. dar neapsisprendė.

Barrono brolis Ericas Trumpas neseniai viename interviu tikino, kad jaunėlio laukia puiki ateitis. „Mano patarimas Barronui: tu esi labiausiai stebimas žmogus, tikriausiai labiausiai stebimas viengungis pasaulyje šiuo metu“, todėl turįs būti atsargus, nedviprasmiškai sakė E. Trumpas.

Moterys – nuošalėje

Pats Ericas, antrasis D. Trumpo sūnus, kartu su broliu vadovauja „Trump Organization“. Kaip ir jo brolis, jis buvo neoficialus patarėjas per visą savo tėvo politinę karjerą, dažnai pasirodydavo jo mitinguose ir gindavo jį žiniasklaidos pasirodymuose. Tačiau pirmenybę 41 metų vyras teikia finansų pasauliui, o ne politikai.

Jo žmona Lara Trump, siekusi popmuzikos karjeros, be kita ko studijavusi prancūzų kulinariją, demonstravusi ambicijas tapti aktyvia politike, galiausiai atsisakė Respublikonų partijos nacionalinio organizacinio komiteto bendrapirmininkės posto. Kurį laiką sklandė gandai, kad ji svarstoma kaip galima Marco Rubio, paskirto valstybės sekretoriumi, įpėdinė Senate Floridoje. Tačiau vasario pabaigoje L. Trump grįžo į televiziją – „Fox News“ veda autorinę laidą.

D. Trumpo sūnūs pelno dėmesio, kuriuo pirmosios kadencijos metu galėjo mėgautis Ivanka Trump, anuomet ne tik patarinėjusi tėvui, bet ir daug komunikavusi viešumoje. Kodėl ji, tėvui grįžus į Baltuosiuos rūmus, lieka nuošaliau politikos? 43 metų trijų vaikų motina savo sprendimą tinklalaidėje „Him & Her Show“ aiškino taip: „Pagrindinis motyvas, kodėl negrįžtu dabar, yra tai, kad žinau, kokia to kaina, ir nesu pasirengusi ją užkrauti savo vaikams.“

Jos vyras J. Kushneris naujoje D. Trumpo administracijoje neturi ir neturės oficialaus vaidmens, bet nuo prezidento labai nenutolo – yra neoficialus prezidento patarėjas Artimųjų Rytų klausimais. Tačiau kol kas multimilijonieriaus įtaka pastebimai mažesnė nei pirmosios kadencijos metu.

Tik kompetencija

Naujas M. Bouloso pareigas D. Trumpo oponentai laiko ženklu, kad prezidento administracija ir toliau stiprina šeimos pozicijas valstybės valdymo piramidėje. Šių paskyrimų skaičius ir reikšmingumas kelia klausimų dėl galimo interesų konflikto ir nepotizmo JAV administracijoje.

Nors oficialiai Trumpo vaikai neužima vyriausybinių postų, jie išlieka svarbūs neoficialūs patarėjai, o jų partneriai ar šeimos nariai gauna oficialius diplomatinius ar patarėjų postus.

Tokia praktika kelia nerimą kritikams, kurie nerimauja dėl rizikos, kad valstybiniai sprendimai gali būti priimami remiantis šeimos, o ne valstybės interesais. Tačiau D. Trumpo rėmėjai teigia, kad prezidentas tiesiog pasitiki savo artimaisiais ir jų kompetencija. J. Kushnerio indėlis į vadinamuosius Abrahamo susitarimus, kuriais beveik pavyko normalizuoti Izraelio ir arabų šalių santykius ir kuriems itin pakenkė spalio 7-osios išpuoliai, – puikus įrodymas, kad gebėjimai ir galimybės gal būti svaresnės nei pažintis su prezidentu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų